Bilgisayar korsanları, her Nvidia GPU'yu bir Bitcoin madencilik makinesine dönüştürürse Bitcoin fiyatları nasıl olur?

Bilgisayar korsanları, her Nvidia GPU'yu bir Bitcoin madencilik makinesine dönüştürürse Bitcoin fiyatları nasıl olur?

Nvidia, Güney Amerikalı bilgisayar korsanlığı grubu Lapsus$'ın taleplerini karşılayamazsa, Nvidia LHR (Lite Hash Rate) GPU'ları için yazılım ve bellenim verileri yakında çevrimiçi olarak sızdırılabilir.

Nvidia, Güney Amerikalı bilgisayar korsanlığı grubu Lapsus$'ın taleplerini karşılayamazsa, Nvidia LHR (Lite Hash Rate) GPU'ları için yazılım ve bellenim verileri yakında çevrimiçi olarak sızdırılabilir.

Grubun şirketin tescilli verilerini yayınlama planının ayrıntıları ilk olarak Telegram kanalında paylaşıldı ve verilerin gerçek olduğu ortaya çıkarsa, bir kez daha Bitcoin ve diğer madenciliği yapmak için kullanılabilecekleri için grafik kartlarının fiyatlarının düşmesini engelleyebilir. kripto para birimleri.

Verilerin kendisi henüz doğrulanmamış olsa da, Lapsus$ çoktan ilerledi ve kripto para birimi madenciliğinin Nvidia'nın GA102 ve GA104 yongalarını içeren GPU'larda uygulanan LHR'sini atlamasına izin verebilecek bilgilerin satışı için bir duyuru yaptı.

Nvidia'dan çalınan 1 TB veride saklanan bilgiler, kullanıcıların LHR'yi atlamasına gerçekten izin veriyorsa, RTX 3060'ın tüm gücü, RTX 3090'a kadar kripto para birimi madenciliği için kullanılabilir. Durum böyle olsa bile, Ethereum'un Proof of Stake'e (The Merge olarak bilinir) yaklaşan hamlesi, kripto para madenciliğine Nvidia GPU'larına yaptıkları yatırımın geri dönüşünü sağlamak için çok az zaman tanıyacaktır.

korsanlar.webp

LHR sınırlayıcıyı kaldırma isteği

Lapsus$, şemalar, sürücüler, bellenim, belgeler, özel araçlar ve SDK'lar (Yazılım Geliştirme Kitleri) dahil olmak üzere tescilli şirket verilerini sızdırmakla tehdit etmenin yanı sıra, Nvidia'dan LHR sınırlayıcısını kendi başına kaldırmasını da istedi.

Şirket bu talebe uyarsa, grup çalınan verilerin bir "HW klasörünü" sızdırmayacağına ve dağıtmayacağına söz verdi. Bununla birlikte, grup bunu yapmak için gerekli tüm yazılıma sahip olduğunu iddia ettiğinde, Lapsus$'ın Nvidia'nın son GPU'larındaki LHR sınırlayıcısını kaldırmasını talep etmesi garip görünüyor.

Lapsus$ ayrıca şirketten “Falcon hakkında her şeyi” aldığını iddia ediyor. Falcon, aşina olmayanlar için , video kod çözmeden bellek kopyalamaya ve güvenliğe kadar çeşitli görevleri yerine getiren tüm Nvidia GPU'larında bulunan özel bir mikro denetleyici sınıfıdır .

Lapsus$ ile Nvidia henüz iletişime geçmemiş olsa da, çalınan verilere erişen kaynaklar, grubun iddialarıyla örtüştüğünü söylüyor. Nvidia, görünüşe göre çalınan verilerinin sızdırılmasını önlemek için fidye yazılımı dağıtarak grubun kendisini hacklemeye çalıştı . Ne yazık ki, Lapsus$ saldırı gerçekleşmeden önce verileri yedeklemişti.

Lapsus$'ın çalınan verileri serbest bırakmaya karar verip vermeyeceğini bekleyip görmemiz gerekecek, ancak bu arada Nvidia, işinin bir bölümünü çevrimdışına aldığı bildirilen son siber saldırı olayı olarak şu anda olayı araştırıyor.

İlgili Haberler
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.