Amerika, Rusya yaptırımlarında kripto paraları hedefleyen yasa tasarısı mı hazırlıyor?

Amerika, Rusya yaptırımlarında kripto paraları hedefleyen yasa tasarısı mı hazırlıyor?

ABD, Rusya'yı Ukrayna'yı işgal ettiği için cezalandırmanın yeni yollarını ararken, Senatör Elizabeth Warren, D-Mass, yaptırımlardan kaçmak için kripto para birimini kullanmayı zorlaştıracağını umduğu yasalar hazırlıyor.

ABD, Rusya'yı Ukrayna'yı işgal ettiği için cezalandırmanın yeni yollarını ararken, Senatör Elizabeth Warren, D-Mass, yaptırımlardan kaçmak için kripto para birimini kullanmayı zorlaştıracağını umduğu yasalar hazırlıyor.

Hâlâ taslak halinde olan teklif, Moskova'nın seçkinlerinin üyelerinin dijital para birimleri kullanarak yaptırımlardan kaçınabileceğine dair iki taraflı endişelerin artmasıyla yeni bir aciliyet kazandı . Yabancı kripto borsaları üzerindeki ikincil yaptırımları tehdit ederek şirketleri ABD'de veya yaptırım uygulanan kişi ve kuruluşlarla iş yapmak arasında seçim yapmaya zorlamayı amaçlıyor.

Warren ve üç kilit Senato komitesinin başkanları, geçen hafta Hazine Bakanlığı'nın endüstri tarafından Rusya yaptırımlarına uyumunun uygulanması hakkında ayrıntılı bilgi talep ettiklerinde konuyu Hazine Bakanı Janet Yellen ile gündeme getirdiler.

Warren, İstihbarat Komitesi Başkanı Mark tarafından imzalanan bir mektupta, “Kripto para birimi endüstrisinde yaptırım uyumluluğunun güçlü bir şekilde uygulanması, kuruluşların geleneksel finansal sistemi atlamasına izin veren dijital varlıkların giderek daha fazla yaptırımlardan kaçınma aracı olarak kullanılabileceği göz önüne alındığında kritik önem taşıyor” dedi. Warner of Virginia, Bankacılık Komitesi Başkanı Ohio'dan Sherrod Brown ve Silahlı Hizmetler Komitesi Başkanı Rhode Island'dan Jack Reed.

Biden yönetimi, Rusya'nın merkez bankası ve savunma endüstrisinin yanı sıra Başkan Vladimir Putin ve yakın çevresinin zengin üyelerine yaptırımlar uyguladı.

Yönetim tek taraflı olarak kripto yaptırımları uygulama yetkisine sahip olsa da, Kongre Başkan Joe Biden'ın Rus petrol ithalatını yasaklama çağrılarını hızlandırdığı için Warren'ın tasarısı baskı uygulamak için kullanılabilir.

Koridorun her iki tarafındaki milletvekilleri, kripto para biriminin mevcut yaptırımlara geçici bir çözüm olarak ortaya çıkmasından endişe ediyor.

RS.C.'den Senatör Lindsey Graham, Ukrayna hakkında gizli bir brifingden sonra geçen hafta, “Kripto para burada çirkin yüzünü gösteriyor” dedi. “[Rus] merkez bankasını onaylarken, ki bu iyi bir şey, kripto para biriminin Ruslar tarafından ayakta kalmak için nasıl kullanılabileceği konusunda endişeleniyorum.”

Bir Hazine yetkilisi, Hazine Bakanlığı'nın uygulanan önlemlerin etkili olacağından emin olduğunu söyledi.

Yetkili, “Yaptırımlarımızdan tespit edilmeden kaçmak son derece zor olacak” dedi. “Yaptırım uygulanan kişi ve kuruluşlara hizmet sunmaya istekli olabilecek bazı eksik borsalar olsa da, büyük bir ekonomiyi destekleyemeyecekler.

Yetkili, "Hazine, [federal hükümet] ve özel sektör arasındaki ortaklıklar yoluyla sanal para birimi işlemlerini izleme yeteneğini önemli ölçüde artırıyor" dedi.

Warren'ın teklifindeki taslak hükümlerden biri, finansal kurumların ayrıntılı kayıtlar tutmasını ve Hazine Departmanına raporlar sunmasını zorunlu kılarak müşterilerin kimliklerini ve özel kripto cüzdanlarına yapılan transferleri doğrulamayı kolaylaştırmayı hedefliyor. Hazine Bakanlığı'nın FinCEN olarak bilinen Mali Suçları Uygulama Ağı, benzer bir kural taslağı hazırlamanın ön aşamalarındadır, ancak Warren'ın tasarısı bu gereksinimi kodlayacaktır.

FinCEN ayrıca Pazartesi günü finans kurumlarına yaptırımlardan kaçınma girişimleri hakkında bir tavsiye yayınladı ve kripto para biriminin büyük bir endişe haline gelmediğini belirtti.

2021/12/18/kripto-2.jpg

Bildirimde, “Kripto para gibi yöntemler kullanılarak yaptırımlarımızdan yaygın bir şekilde kaçıldığını görmesek de, şüpheli faaliyetlerin derhal bildirilmesi ulusal güvenliğimize ve Ukrayna ile halkını destekleme çabalarımıza katkıda bulunuyor” denildi.

Birkaç rapora göre, yaptırımlardan sert şekilde etkilenen diğer ülkeler, cezalandırıcı mali önlemlerin etkilerinden kaçınmak için kripto para birimini kullandı. Bir BM raporuna göre, Kuzey Kore füze programını kısmen çalınan kripto para birimi yoluyla finanse ederken, başka bir araştırma İran'ın yaptırımları dengelemek için kripto para madenciliği yaptığını ortaya koydu.

İlgili Haberler
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.