Bitcoin'de Neler Oluyor? Kripto Fiyatları Neden Düşmeye Devam Ediyor?

Bitcoin'de Neler Oluyor? Kripto Fiyatları Neden Düşmeye Devam Ediyor?

2022, Bitcoin ve diğer kripto para birimleri için şimdiye kadar zor bir yıl oldu ve geçen hafta en kötü haftalardan biriydi. Peki gerçekte neler oluyor?

Bitcoin ve diğer kripto para birimleri geçen hafta zorlu bir hafta geçirdi ve şimdiye kadar 2022 de pek iyi geçmedi. Kriptolar şu anda fiyatlarının daha da düşmesine neden olabilecek farklı piyasa baskılarının bir kombinasyonu ile karşı karşıya. Aynı zamanda, bunlar diğer yatırımlardan daha yeni ve daha değişken pazarlardır; bu, Bitcoin ve diğer kriptoların aniden bir kez daha değer artışı görmesi anlamına gelebilir.

2021 bir bütün olarak kripto para birimleri için iyi bir yıldı. Piyasaya sürülen çok sayıda yeni madeni para , yeni ve deneyimli yatırımcılar tarafından daha yüksek derecede ilgi ve genel olarak ana akım piyasada daha fazla farkındalık vardı. Sadece Bitcoin değerine bakmak bile geçen yıl ne kadar büyüme olduğunu gösteriyor . Örneğin, Bitcoin 2021'e 30.000 $ civarında başladı ve Kasım ayına kadar tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 68.000 $'a ulaştı. Esasen, fiyat bir yıldan az bir sürede iki katından fazla arttı.

Ancak, Kasım ayının en yüksek seviyesinden hemen sonra fiyatlar düşmeye başladı. 31 Aralık'a kadar, Bitcoin 45.000 dolar civarında geziniyordu ve 2022 boyunca fiyat düşmeye devam etti, hatta geçen hafta 30.000 doların altına düştü. CNN'nin o sırada belirttiği gibi , geçen hafta sert darbe alan sadece Bitcoin değildi, Ether ve Dogecoin de dahil olmak üzere diğer kripto para birimleri de etkilendi. Bunların hepsi, birçok yatırımcının bu yılın geri kalanının şu anda ne olduğu ve fiyatın yıl sonuna kadar ne kadar düşebileceği konusunda endişe duymasına neden olabilir.

Sadece Kriptolar İçin Değil, Bir Yıl Belirsizlik

crypto-heist-1.jpg

Kripto para birimlerinin şu anda acı çekmesinin temel nedenlerinden birinin genel olarak istikrarsızlık olduğu düşünüldüğünde, kriptoların 2022'de genel olarak nasıl ücret alacağı çok daha zor bir soru. Kriptolar genellikle doğası gereği değişken olarak görülse de , benzer piyasalar, değerlerini de etkileyen ek baskılarla karşılaştı. Örneğin, hisse senetleri de normalden daha oynaktı ve jeopolitik gerilimlerin etkisi ve artan enflasyon endişeleri de dahil olmak üzere kriptolarla aynı sorunların çoğuyla karşı karşıya kaldı. Bununla birlikte, kriptolar başka, daha spesifik problemlerle de karşı karşıya. Artan düzenlemeyle ilgili endişeler, Çin'in uyguladığı baskı ve ardından fiyat düşüşüyle ​​​​rutin olarak fiyatı etkiledi geçen yıl en iyi örnek. Daha da yakın zamanda, TerraUSD stabilcoin'in fiyatı düştü, bu da Terra blok zincirinin resmi olarak durdurulmasına ve UST'nin ABD dolarından çıkarılmasına neden oldu. Zaten baskı altında olan bir kripto piyasasına kaçınılmaz olarak daha fazla baskı uygulayan bir gelişme.

Tabii ki, bunların hiçbiri aslında yılın geri kalanının aynı modeli izleyeceği anlamına gelmiyor. Birincisi, fiyatlar herhangi bir zamanda düştükleri kadar hızlı bir şekilde geri dönebilir. Ayrıca pek çoğunun, yalnızca mevcut seviyelerinin değil, hatta tüm zamanların en yüksek seviyesi olan Kasım 2021'in çok ötesinde artan çeşitli kripto paraların uzun vadeli değerine katılmaması da pek olası değil. Şu anda yatırımcılar için daha acil olan konu, kripto para birimlerinin değeri en düşük noktasına ulaştı ve tekrar yükselmeye başlayacak mı yoksa daha da düşmeye devam edecek mi? Ne yazık ki Bitcoin ve diğer kriptolar için ve tıpkı çeşitli kıtlıklar ve mevcut jeopolitik gerilimler gibi, bunu sadece zaman gösterecek.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.