İngiltere'de tüm Bitcoin ATM'lerinin kapatılması emri çıktı!

İngiltere'de tüm Bitcoin ATM'lerinin kapatılması emri çıktı!

Financial Conduct Authority, İngiltere'deki tüm kripto para ATM'lerinin yasa dışı olduğunu söyledi.

Mali Davranış Otoritesi (FCA), Birleşik Krallık'taki kripto para birimi ATM'lerinin operatörlerini makinelerini kapatmaları veya aksi takdirde yaptırımla karşı karşıya kalmaları konusunda uyardı . Mali gözlemci yaptığı duyuruda, kendisine kayıtlı kripto şirketlerinden hiçbirine ATM hizmetlerini işletme izni vermediğini söyledi. Bu, Birleşik Krallık'taki tüm kripto ATM'lerinin yasa dışı olduğu anlamına gelir.

Düzenleyici, "Birleşik Krallık'ta kripto varlık değişimi hizmetleri sunan kripto ATM'leri bize kayıtlı olmalı ve Birleşik Krallık Kara Para Aklama Düzenlemelerine uymalıdır." The Telegraph'ın bildirdiği gibi , İngiltere'de çoğunlukla süpermarketler ve marketlerde bulunan Coin ATM Radar izleyicisinden alınan verilere göre yaklaşık 81 işlevsel kripto ATM'si var.

Bu ATM'ler, kullanıcıların dijital cüzdanlarına aktarabilecekleri kripto para birimi karşılığında nakit para yatırmalarına olanak tanır. Düzenleyici daha önce, özellikle küçük mevduatlar için asgari düzeyde arka plan kontrolü gerektirdiğinden, makinelerin kara para aklama için kullanılabileceğine dair endişelerini dile getirmişti.

bitcoin-atm-crypto.webp

Riskli bir sistem olduğu için mi kapatılıyor?

Bir Bitcoin ATM operatörü olan Gidiplus, FCA'nın kendisine lisans vermeyi reddetmesini bozmaya çalıştı. Düzenleyici, kötü aktörlerin, 250 £ 'dan daha az para yatıran kişiler üzerindeki makinelerinin zayıf kimlik kontrollerinden yararlanabileceğini savundu. Kara para aklayıcılar ve yasadışı işletmeler, yetkililer tarafından fark edilmekten kaçınmak için küçük işlemler yapmak için potansiyel olarak birden fazla "katır" kullanabilir. İngiltere Yüksek Mahkemesi, ATM'lerini Doğu Avrupalı ​​bir alıcıya satan Gidiplus aleyhine karar verdi.

Düzenleyici, duyurusunu kripto para biriminin yüksek riskli olduğu ve bir şeyler ters giderse insanların paralarını kaybedebileceği uyarısıyla sonlandırdı:

“Tüketicileri düzenli olarak kripto varlıkların düzenlenmemiş ve yüksek riskli olduğu konusunda uyarıyoruz; bu, işler ters giderse insanların herhangi bir korumaya sahip olma ihtimalinin çok düşük olduğu anlamına geliyor, bu nedenle insanlar yatırım yapmayı seçerlerse tüm paralarını kaybetmeye hazır olmalılar.”

İlgili Haberler
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.