Formula 1 Patronları Kripto Paraya Evet Mi Dediler?

Formula 1 Patronları Kripto Paraya Evet Mi Dediler?

Lider takım patronlarına göre Formula 1, kripto para birimi gibi yıkıcı teknoloji sektörlerinin sponsorluğundan kendini kapatırsa hata yapar.

Son yıllarda F1'e kripto sponsorlarının katılımında bir patlama oldu ve sistemin büyük çoğunluğu artık dijital para şirketleri tarafından destekleniyor.

Kısa süre önce Red Bull, kısmen nakit ve kısmen token olarak finanse edilen Bybit borsasıyla 150 milyon dolarlık bir anlaşma ile spordaki en büyük kripto sponsorluk sözleşmesini imzaladı.

Ancak kripto, bilgisayar korsanlığı raporları, suç faaliyetlerine bağlantılar ve dolandırıcılık hakkında birçok şüpheci bırakan tartışmalı bir konu olmaya devam ediyor.

Ayrıca, Bitcoin gibi bazı iş kanıtı para birimlerinin blok zinciri işlemesini sürdürmek için ihtiyaç duyduğu büyük miktarda elektrik nedeniyle çevre üzerindeki etkisi hakkında sorulan sorular var.

Bazıları, çevre sorununun kriptoyu F1'in sürdürülebilirlik baskısı ile karşı karşıya getirip getirmediğini sorguladı, ancak ekipler bunu bu kadar basit terimlerle görmüyor.

Bunun yerine, halk tarafından kriptonun daha geniş bir şekilde kabul edilmesinin, daha iyi yenilenebilir enerji kaynakları için bir itici güç sağlamak için bir katalizör görevi görebileceğine dair büyüyen bir görüşü destekliyorlar.

Bu nedenle, kripto çevre için kötü olarak görülmek yerine, bir şeyleri iyileştirmeye yardımcı olma rolünü oynayabilir.

Red Bull takım patronu Christian Horner, "Bence dünya gelişiyor ve dünya değişiyor. Tüm kripto sektörü büyüleyici. Bunu tüm sporlarda daha çok görüyorsunuz ve tabii ki bu bizim baktığımız bir şey.

“Sürdürülebilirlik argümanını çok ciddiye alıyoruz ve elbette ortaklarımız da öyle, bu yüzden açıkçası bunu iyileştirebilecek teknolojilere bakıyoruz. Bunu başarmaya yardımcı olabilirsek, bu heyecan verici yeni bir sektör ve bu kadar ilgi ve F1'in bu kadar çekici olduğunu görmek harika."

alpine-a522-floor-detail-1-1-1-1.jpg

Mercedes patronu Toto Wolff, kripto enerji kullanımı sorununun geçerli bir soru olduğunu kabul ediyor, ancak bunun endüstrinin farkında olduğu ve ele almak için çok zorladığı bir şey olduğunu düşünüyor. Bu yıl, örneğin, Ethereum ağı, çalışması gereken enerjiyi azaltacak olan, iş kanıtından hisse kanıtına geçecek şekilde ayarlanmıştır.

Wolff, kriptonun geleneksel bankacılık sektörüne göre sunabileceği faydaların takdir edilmesi gerektiğini düşünüyor ve dünyanın gelmekte olan değişiklikleri ondan sakınmak yerine benimsemesi ve anlaması gerektiğini düşünüyor.

Wolff, "Sürdürülebilirlik argümanı son derece önemli, ancak bu sadece madencilik ve tüketilen enerji ile ilgili değil, aynı zamanda enerjinin nereden geldiği ile ilgili" dedi.

“Ama kendinizi modern teknolojiye kapatamazsınız. Kesinlikle büyüyecek bir alan.

“10 yıl sonra geriye dönüp baktığımızda, iki gün süren ve hafta içi mesai saatleri dışında yapılamayan ödemeler yapmak zorunda kalmak, geçmişte kalacak bir şey. Ve burası kripto para birimlerinin geldiği yer.

“Onlar kendi endüstrileri. Bu yüzden finans dünyasında önemli bir oyuncu haline geldiler ve açıkçası Formula 1'e maruz kalmak istiyorlar.

“Benim için kripto borsalarını anlamak büyüleyiciydi ve [Mercedes sponsoru] FTX, her gün milyarlarca işlem yapılan bir kripto borsası.

“Bu, durduramayacağınız bir şey ve bunu doğru yapmanız gerekiyor. Ve kesinlikle sürdürülebilirlik hedefleri için onlar için iyi bir fikir tartışması ortağıyız.”

Ekibi Binance borsasında bir hayran tokeni başlatan Alp patronu Laurent Rossi, kriptonun enerji kullanımı konusunda eleştiriye maruz kalmasının haksız olduğunu öne sürüyor.

Sosyal medya ve eğlence gibi günlük bazda elektrik tüketen ancak nadiren sorgulanan endüstriler olduğunu öne sürüyor.

“Tüm dünyamızda dijitalleştiğimizi görmezden gelmek zor” dedi. “Sadece bu [basın toplantısını] yayınlamak da çok fazla enerjiye mal oluyor. Muhtemelen en yaygın enerji kaynağı medyadır.

“Kendi başımıza, onu [kriptoyu] benimsiyoruz. Para birimi, dijital bir evren, yeni olanaklar sunacak. Ayrıca kripto para birimlerinin toplum üzerinde olumsuz etkileri olan gerçek para birimlerinin etkisini de azaltabileceği görüşündeyim.

"Her iki şekilde de görebilirsiniz. Bardağın yarısı dolu ya da yarısı boş olarak görebilirsiniz. Şahsen ben hepsinden yanayım. Doğru yönde ilerliyor ve yeni çağ açıyor ve F1'in modern ve seyirciye uygun olduğunu ve geçmişte takılı kalmadığını gösteriyor."

AlphaTauri patronu Franz Tost, ekibine sponsor olan Fantom gibi hisse ispatı blokaj zincirleri önemli ölçüde daha az enerji kullandığından, tüm kripto para birimlerini aynı başlık altında etiketlemenin yanlış olduğunu düşünüyor.

Tost, “Kripto para, iş dünyasının önemli bir ayağı haline geldi ve onların dahil olmak istediklerine gözlerimizi kapatamayız” dedi.

“Sürdürülebilirlik ile ilgili olarak, enerjiyi yaratmak için aynı yola sahip değiller. Bu nedenle dikkatli olmalıyız ve bunun sürdürülebilir olmadığını söyleyemezsiniz. Duruma göre değişir.

“Farklı para birimlerinin farklı yolları var ve bizim için geleceğin önemli bir parçası. Bunu elbette destekleyeceğiz” dedi.

İlgili Haberler
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.