Apple'ın Lightning Konnektörü Yerine Hangi Konnektör Gelecek?

Apple'ın Lightning Konnektörü Yerine Hangi Konnektör Gelecek?

Apple'ın Lightning konektörü neredeyse on yıldır piyasada ama iPhone'da, AirPod'larda ve hatta Apple'ın klavyelerinde ve izleme dörtgenlerinde değiştirilme belirtisi göstermiyor. Eninde sonunda gitmesi gerekecek, ama yerini ne alacak? Cevap başka bir soru

Önemli Çıkarımlar

  • Apple'ın Lightning konektörü bu yıl on yaşında.
  • Lansman sırasında harikaydı, ancak şimdi USB-C hemen hemen her yönden daha iyi.
  • İPhone, fiş ve soket konektörlerini tamamen ortadan kaldırabilir.
Yan yana şarj olan iki akıllı telefon; biri usb'li, biri Apple'ın yıldırımı ile

Apple'ın Lightning konektörü neredeyse on yıldır piyasada ama iPhone'da, AirPod'larda ve hatta Apple'ın klavyelerinde ve izleme dörtgenlerinde değiştirilme belirtisi göstermiyor. Eninde sonunda gitmesi gerekecek, ama yerini ne alacak? Cevap başka bir sorudur: "Belki hiçbir şey?"

Lightning konektörü, Apple'ın 30 pinli dock konektörünün yerini aldı, kendisi yaklaşık 11 yıldır ve hala bazen vahşi, ekonomik otel çalar saatli radyoların üst panellerinden göz atarken görülüyor. Cihaz cihaz, Apple tescilli Lightning bağlantı noktalarını USB-C ile değiştiriyor, ancak hala iPhone'da kararlı.

BT destek mühendisi Samuel James , "Yıldırım konektörleri iyiydi, çünkü o zamanlar yaygın olan 30 pimli bağlantı konektöründen daha hızlı ve daha küçüktü. Ayrıca yanlarında ters çevrilebilir kafalar da getirdiler, bu da tüm şarj sürecini hızlandırdı." E-posta yoluyla can teli.

Yıldırım Neden Bu Kadar Büyük?

USB-C ile karşılaştırıldığında, Lightning'in avantajları çok açık değil, ancak 2012'de piyasaya sürüldüğünde bir keşif oldu. İlk olarak, devasa dock konektöründen çok daha küçüktü. Ayrıca, deliğe girmek için en az üç deneme gerektiren normal USB-A, mikro veya mini'nin aksine herhangi bir yönde takılabilir.

"Yıldırım konektörleri iyiydi çünkü 30 pimli bağlantı konektöründen daha hızlı ve daha küçüktü..."

Yıldırım da son derece sağlamdır. Hareketli parça veya dışarı çıkan herhangi bir parça yoktur. Kenarlarının hiçbiri keskin değildir, bu nedenle bağlantı noktasını kaçırdığınızda USB-C'den bile daha az cızırtılıdır. Bir şarj standardı ve temel bir veri aktarım fişi olarak mükemmeldir.

Lightning, tescilli bir bağlayıcı olduğu için Apple için de harika. Apple, Made for iPhone (MFi) programı aracılığıyla , hangi aksesuarların cihazlarına lisanslama yoluyla bağlanabileceğine karar verir. Bu, Apple'a sevdiği iki şeyi verir: kontrol ve para.

Ancak Yıldırım mükemmel olmaktan uzaktır.

Şimşek çakması

Yıldırım, Avrupa düzenleyicilerinden ateş altında. Avrupa, tüm mobil cihazların USB-C konektörünü kullanmasını istiyor ki bu kötü bir fikir değil. Buna karşı argüman, sanki "hissedar değeri sağlamak" gibi yenilik, hukukun cılız alanlarının, çevre korumanın ve insan haklarının dışında bir tür ahlaki zorunlulukmuş gibi, "yeniliği boğduğu"dur.

Ve artık Lightning konektörü o kadar da harika değil. Avantajlarının çoğu USB-C tarafından paylaşılıyor ve USB-C hemen hemen her yerde kazanıyor. Yıldırım, örneğin yalnızca USB2'dir, bu nedenle kablo üzerinden yedeklemeler ve veri aktarımları çok yavaştır. Apple, iPhone'u oldukça hızlı şarj etmesine rağmen, USB-C'ye kıyasla sunabileceği güç miktarında da sınırlıdır.

Teknoloji ve ev robotik uzmanı Patrick Sinclair Lifewire'a "USB-C hemen hemen her özellikte üstündür. Önemli ölçüde daha hızlı aktarım hızları, önemli ölçüde daha yüksek watt ve akım dağıtımı ve önemli ölçüde daha geniş uyumluluk sağlar. Hatta yeni USB 4 standardını bile destekler," dedi. e-posta yoluyla.

Apple, neredeyse tüm iPad modellerinde, Mac'lerde ve hatta şarj tuğlalarında olduğu gibi, iPhone'u her an değiştirebilir. Hatta USB-C fişini alıp "inovasyon" adına bazı ekstra işlevler ekleyebilir. USB-C/Thunderbolt spesifikasyonu zaten bir işlevsel netlik modeli değil.

USB-C - Lightning ve Lightning - USB kabloları için Apple ürün listeleri

Ancak Apple'ın iPhone ve AirPod'larda Lightning'den USB-C'ye geçişini engelleyen iki şey daha var.

Birincisi, eğer Apple AB'nin istediği gibi konektörleri değiştirirse, hemen hemen herkes Apple'ı suçlayacak ve sadece daha fazla kablo ve şarj cihazı satmak istediğini söyleyecektir. Bu aynı zamanda AB'nin başka türlü asil planının dezavantajını da gösteriyor: Uzun vadeli iPhone kullanıcıları muhtemelen ev ve işyeri çevresinde iyi bir şarj cihazı ve kablo koleksiyonuna sahipler ve bunların tümü, yıllarca kullanılabilir olmalarına rağmen, çöplük olacak.

Ancak Apple asla yeni bir fiş ve prize geçmeyebilir. Soketleri tamamen boşaltabilir.

MagSafe'e girin

MagSafe, bir iPhone'u şarj etmenin varsayılan yolu olabilir. AB sorunu yok ve belki de daha da önemlisi, iPhone'un gövdesinde tiftik yakalayacak veya suya ve toza karşı yalıtım sağlayacak delikler yok.

Bu, veri aktarımıyla ilgilenmez, ancak Apple'ın kendi AirDrop'u gibi herhangi bir kablosuz bağlantının zaten USB2'den çok daha hızlı olduğu iddia edilebilir. Ve iPad'ler şimdiden USB-C yolculuğuna çıktı.

Yıldırım gerçekten mükemmel bir bağlayıcıdır, ancak yaşını gösteriyor ve asla bir halef göremeyebilir. Ve bu iyi. İşini yaptı ve endüstrinin geri kalanı yetişti, ardından USB-C ile onu aştı.

İlgili Haberler
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.