WEBP Dosyası Nedir? Bir WebP Dosyasını JPG'ye Nasıl Dönüştürürüm?

WEBP Dosyası Nedir? Bir WebP Dosyasını JPG'ye Nasıl Dönüştürürüm?

Bir WebP Dosyasını JPG'ye Nasıl Dönüştürürüm? Bir WebP Dosyasını Nasıl Açabilirim? WebP dosyaları güvenli mi? JPG'yi WebP dosyasına nasıl dönüştürebilirim?

WebP dosyası, resimler için Google tarafından geliştirilen bir dosya biçimidir. Kaliteyi korurken görüntü dosyalarının boyutunu küçültür. WebP dosyaları, daha büyük resim dosyaları bir web sayfasının yüklenmesini yavaşlattığı için web sitelerinin daha hızlı yüklenmesini sağlar. Biçim ayrıca mobil cihazlarda pil ömründen tasarruf sağlar. Google, WebP görsellerinin aynı kalitede PNG ve JPG görsellerinden yaklaşık yüzde 30 daha küçük olduğunu söylüyor.

Şirket bu formatı 2010'da yayınladı ve WebP'nin kullandığı sıkıştırma tekniklerine ayrılmış bir sayfası var.

Aşağıdaki tarayıcılar ve işletim sistemleri WebP'yi destekler:

 • Krom
 • Microsoft Kenarı
 • Firefox
 • Opera
 • Android'in yerleşik tarayıcısı
 • Safari 14 ve üstü

Bir WebP Dosyasını Nasıl Açabilirim?

Bir WebP dosyasını açmak için herhangi bir özel yazılıma veya belirli bir web tarayıcısına ihtiyacınız yoktur. Çoğu durumda, çift tıklayabilirsiniz ve varsayılan tarayıcınızda açılır. Bir WebP dosyasını düzenlemek istiyorsanız, onu Windows'taki MS Paint veya Mac'in Önizleme uygulaması gibi yerleşik yazılımlarda açabilirsiniz. Önce programı açıp WebP dosyasını açabilir veya dosyaya sağ tıklayıp Birlikte Aç'ı seçip yazılımı seçebilirsiniz.

webp-logo.jpg

Bir WebP Dosyasını JPG'ye Nasıl Dönüştürürüm?

WebP'yi JPG'ye dönüştürmek için çoğu görüntü düzenleme programını kullanamazsınız . En kolay yöntem, Farklı Kaydet işlevini kullanarak Microsoft Paint'i kullanmaktır . Daha sonra dosyayı Photoshop veya GIMP'de açabilir ve daha fazla düzenleme yapabilirsiniz. Mac'in Önizleme uygulamasında Dosya > Dışa Aktar seçeneğine gidin , ardından kullanmak istediğiniz dosya biçimini seçin. Ayrıca birçok ücretsiz çevrimiçi görüntü dönüştürme aracı mevcuttur.

Chrome'un Görüntüleri WebP'ye Kaydetmesini Nasıl Durdurabilirim?

Çevrimiçi gördüğünüz bir resmi kaydetmek istiyorsanız, sağ tıklayıp Resmi farklı kaydet'i seçebilirsiniz . Çoğu durumda, varsayılan olarak .webp biçimine geçecektir. Chrome'un resimleri bu biçimde kaydetmesini engelleyemezsiniz, ancak Internet Explorer gibi bunu desteklemeyen bir tarayıcı kullanabilirsiniz. Bu tarayıcıda, bir görüntüyü kaydettiğinizde JPG veya PNG'ye kaydeder.

 • WebP dosyaları güvenli mi?

  Evet, genel olarak. WebP dosyaları genellikle yalnızca sıkıştırılmış görüntüler içerir ve bilgisayarınıza zarar verebilecek başka hiçbir şey içermez. Tıpkı JPG veya PNG dosyaları gibi, WebP dosyaları da bazen virüs içerebilir, bu nedenle indirdiğiniz dosyaları kötü amaçlı yazılımlara karşı taramak en iyisidir .

 • JPG'yi WebP dosyasına nasıl dönüştürebilirim?

  Photoshop ve diğer bazı düzenleyiciler, görüntüleri WebP biçiminde dışa aktarma seçeneği sunar. Alternatif olarak, Convertio gibi bir çevrimiçi araç kullanın.

İlgili Haberler
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.