LiFi Nedir? Li-fi mi Wifi mi?  WiFi Kapsamını Nasıl Genişletebilir?

LiFi Nedir? Li-fi mi Wifi mi? WiFi Kapsamını Nasıl Genişletebilir?

Teknoloji şirketleri, veri iletmek için insan gözünün göremediği ışık ışınlarını kullanarak erişim noktaları olmadan WiFi kapsama alanını genişletmek için LiFi kullanmayı umuyor.

Kablosuz internet erişimindeki bir sonraki adım, WiFi olmayabilir, ancak insan gözünün göremediği ışık ışınlarını kullanarak verileri kablosuz olarak iletmek için kullanan LiFi olarak bilinen yeni bir teknoloji olabilir. Nesnelerin İnterneti (IoT) genişledikçe, güçlü ve geniş kapsamlı ağlara duyulan ihtiyaç daha belirgin hale geliyor. Geçmişte, çoğunlukla kişisel bilgisayarlar olmak üzere yalnızca birkaç cihaz internet erişimi gerektiriyordu ve bazıları kablolu bir ethernet bağlantısı kullanıyordu. Artık bilgisayarlardan cep telefonlarına ve mikrodalgalara kadar her şey kablosuz ağdan yararlanabilir. Bu, akıllı ev meraklıları için önemli bir gelişme, ancak şu soruyu da beraberinde getiriyor: WiFi kapsama alanı bir evin her köşesine nasıl ulaşabilir?

WiFi kapsama alanını genişletmenin geleneksel yolu, birçok kablosuz erişim noktasından oluşan bir ağ ağıdır. Tek bir kablosuz yönlendiriciye bağlanmak yerine, bir ağ ağı, cihazların internete bağlanabileceği birden çok nokta sağlar. Bu teknoloji, tek bir yönlendiricinin internet erişiminin mülkün tüm alanlarına ulaşmayabileceği geniş alanlar için idealdir. Bir yönlendiriciyi bağlı cihazlardan ayıran kalın duvarlar varsa, bu durum WiFi sinyallerinin gücünü daha da etkileyebilir. Bir zamanlar bu sorunun tek çözümü bir ağ ağıydı, ancak LiFi, tüm ev kablosuz internet erişimi için basit bir çözüm olabilir.

screen-shot-makrokedi.jpg

Hafif iletişim şirketi PureLiFi , LiFi teknolojisinin geliştirilmesinde öncü olan birçok şirketten biridir. Işık ışınları daha önce veri iletmek için kullanılmış ve günümüzün rakip seçeneklerinden daha etkilidir. Örneğin, LiFi spektrumu, radyo dalgalarının sağladığı bant genişliğinden 10.000 kat daha fazladır ve bu da gelecekte kablosuz internet erişimi için büyük bir potansiyel getirir. Nispeten yeni gelişme, görünmez ve görünür ışığı aynı anda iletmek için ışık ışınlarını kullanır. Işık ışınları veri aktarabilirken, ampuller geleneksel olarak aydınlatma veya veri iletimi amacıyla kullanılmıştır. Yeni teknoloji, şirketlerin hem evleri aydınlatabilecek hem de onları internete bağlayabilecek ampuller çıkarmasına izin verebilir .

LiFi Akıllı Evleri Ve Metaverse'yi Sağlamlaştırabilir

google-nest-smart-thermostat.jpg

Veriler, ışığa duyarlı bir dedektör tarafından alınmadan önce ışık yoğunluğu değiştirilerek ışık ışınları aracılığıyla gönderilir. Çoğu akıllı telefon, otomatik parlaklık ve gerçek tonlu parlaklık gibi yazılım özellikleri için kullanıldığından, ön kameralarında bu dedektörlere zaten sahiptir . LiFi teknolojisinin savunucuları, LiFi ampullerinin WiFi ağlarını genişletmenin uygun maliyetli ve basit bir yolu olabileceğini öne sürüyor. Modern LED ampullerin yüksek yoğunlukları olduğundan, yüksek bant genişliğine sahip veri iletimi için büyük bir potansiyel vardır. Ayrıca, ışığın yoğunluğunu değiştirme yöntemi, düşük maliyetli kızılötesi iletişim cihazlarıyla karşılaştırılabilir; bu, LiFi'nin kitleler için bir çözüm olduğunun bir işareti olabilir.

Uzmanlar, kullanıcıları dünyanın internetinin metaverse için hazır olmadığı konusunda uyarmaya devam etti . Ağ iletişimi, günümüzün akış ve IoT cihazlarının kullanımında hem sunucu tarafında hem de istemci tarafında hizmet sorunlarıyla karşı karşıyadır. Sunucular, popüler akış hizmetleri ve meta veri deposuyla ilişkili yüksek talebe yetişmek için mücadele ediyor. Benzer şekilde, istemci tarafı ağlar ve yönlendiriciler, artan sayıda bağlı cihaza ayak uydurmak için çalışır. LiFi, sunucu tarafında dünyanın internet sorunlarını çözmeyecek, ancak istemci tarafında bant genişliği sorunlarını hafifletebilir. Örneğin, tüm akıllı ev cihazlarını tek bir yönlendiriciye bağlamak yerine, kullanıcılar her cihazı tek bir LiFi ampulüne bağlayabilir. LiFi şirketleri teknolojiye yatırım yapmaya devam ettikçe, bu gelecek herkesin düşündüğünden daha erken olabilir.

İlgili Haberler
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.