Yapay Zeka Akıllı Gözlükleri Nasıl Kontrol Edebilecek?

Yapay Zeka Akıllı Gözlükleri Nasıl Kontrol Edebilecek?

Biel Glasses, az gören kullanıcıların hareket kabiliyetini artırmak için bir çift akıllı gözlük üretti.Uzmanlar, akıllı gözlüklerin yakında benimseme ve kullanım açısından VR başlıklarını geride bırakacağına inanıyor.

Birisi başka biriyle buluşurken akıllı gözlüklerle görüntü.

Kulaklıklı ve mikrofonlu akıllı gözlükler geçmişte kaldı. Uzmanlar, yeni nesil akıllı gözlüklerin akıllıları açmak için Yapay Zeka (AI) ve Artırılmış Gerçeklik (AR) kullanacağına inanıyor.

Biel Glasses'in Kurucusu ve CEO'su Jaume Puig, az gören kişilerin çevrelerinde güvenle gezinmelerini sağlamak için yapay zeka ve karma gerçeklik kullanan akıllı gözlükler yarattığı için kısa süre önce HIMSS Küresel Hasta Yenilikçi Ödülü'nü kazandı.

Pixel Privacy tüketici gizliliği şampiyonu Chris Hauk, Lifewire'a e-posta yoluyla "Biel Glasses gibi ürünler, az gören kullanıcılar için heyecan verici bir gelişme" dedi. "Teknoloji ilerledikçe ve kulaklıklar daha kompakt hale gelmeye başladıkça, akıllı gözlükler kesinlikle az gören kullanıcılar için büyük bir yardımcı olacaktır."

Gözlerimin içine bak

Elektrik mühendisi Puig ve doktor olan eşi Constanza Lucero, görme azlığı teşhisi konan oğlu Biel için akıllı gözlüğü üretti ve bu da günlük işleri onun için oldukça zorlaştırdı.

Biel Smart Gaze olarak adlandırılan gözlükler, yapay zeka yardımıyla engelleri algılar ve nesneleri tanımlar. Karma gerçeklik, kullanıcıların dönüşlerde gezinmelerine, merdivenleri inip çıkmalarına, engelleri görmelerine, çukurlardan kaçınmalarına, caddeleri geçmelerine ve daha pek çok şeye kolaylıkla yardımcı olmak için sinyaller görüntüler.

Faydalarını sıralayan şirket, gözlüklerin kullanıcının gereksinimlerine uyum sağlayacak şekilde tasarlandığını açıklıyor. "Görme azlığına neden olan birçok farklı hastalık vardır ve her biri her kişinin görme kapasitesini farklı şekilde etkiler. Ayrıca, bozulma zamanla gelişebilir."

Comparitech'in mahremiyet savunucusu Paul Bischoff , Biel gözlüklerinin görme bozukluğu olan kişiler için devrim niteliğinde bir giyilebilir cihaz olabileceğine ve aşırı koşullarda çalışan normal görüşlü insanların vizyonunu geliştirmek için yepyeni bir nesil gözlüklere ilham kaynağı olabileceğine inanıyor.

Bischoff, Lifewire'a e-posta yoluyla "Kullanıcının görüşünün çevre tarafından engellendiği belirli işler veya görevler olabilir. Bunun gibi gözlükler karanlıkta, puslu veya parlak ışıklarda çalışırken faydalı olabilir" dedi.

Artan Vizyon

Lifewire'ın konuştuğu uzmanlar, tamamen sürükleyici sanal gerçeklik (VR) başlıklarının aksine, akıllı gözlüklerin kullanıcılara aynı anda fiziksel ve dijital dünyalar hissi vererek çok daha doğal bir deneyim sunduğuna inanıyordu. Bu nedenle Google, Apple, Meta dahil olmak üzere birçok şirket, üstün bir artırılmış gerçeklik deneyimi sağlayacak yeni nesil akıllı gözlüklerin araştırılmasına ve geliştirilmesine yatırım yapıyor.

Learning Ecosystems blogunun sahibi ve yazarı Daniel Christian , VR'nin daha uzun yıllar var olmasına rağmen, gerçek dünyada benimsenme açısından yakında AR tarafından geride bırakılacağına inanıyor.

Christian, Lifewire'a e-posta yoluyla “AR için giyilebilir cihazlar daha hafif ve daha rahat olacak, daha az mide bulantısına neden olacak ve kişinin etraflarındaki gerçek dünyayı görmesine izin verecek” dedi.

Christian ayrıca, AR ile birleştirildiğinde ortak sorunlara yeni çözümler sunacak olan yeni nesil akıllı gözlüklerde AI'nın önemli bir rolü olacağına inanıyor.

Gerçek dünya durumunda fütüristik akıllı gözlük kullanan biri.

Hauk, az gören kullanıcılar için uygulamalara ek olarak, akıllı gözlüklerin teknoloji ve bilimde birden fazla kullanımının olabileceğine ve kullanıcıların nesneleri anında büyütmelerine, göründükleri anda nesneleri tanımlamalarına ve hatta görevlerini yerine getirirken kullanıcılara talimat vermelerine olanak tanıdığına inanıyor.

Christian, nesne tanımlamanın önemli hale geleceğini düşünüyor ve teknolojinin kuşları, hatta bitkileri ve ağaçları tanımlamak için kullanılabileceğini ve kullanıcının zehirli sarmaşık gibi tehlikeli olanlardan kaçınmasına yardımcı olmak için trekking yaparken kullanılabileceğini öne sürüyor.

Akıllı Gözlükler, özellikle uzaktan teşhis yapmak için AI ile geliştirilmiş akıllı gözlüklerin yardımıyla desteklenebilen teletıp yaygınlığı ile birçok yeni sağlık uygulamasına yeni bir kapı açabilir.

Teknoloji ayrıca, karma gerçeklik gözlükleri aracılığıyla kusurları tanımlama gibi ilgili bilgileri üst üste bindirerek kullanıcılara yardımcı olan özel olarak eğitilmiş AI modelleriyle güvenlik denetimlerine yardımcı olabilir.

Aslında Biel Glasses, yeni nesil AI ile aşılanmış akıllı gözlüklerin yakında birçok insan tarafından hem eğlence hem de iş için kullanılacağını öne sürüyor. “Akıllı gözlükler geleceğin giyilebilir cihazıdır.”

İlgili Haberler
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.