Android'de Canlı Altyazı Nasıl Etkinleştirilir ve Ayarları Değiştirilir?

Android'de Canlı Altyazı Nasıl Etkinleştirilir ve Ayarları Değiştirilir?

Canlı Altyazı, bir cihazdaki videolardan ve daha fazlasından otomatik olarak konuşmayı kopyalayan bir Android erişilebilirlik özelliğidir. İşte nasıl açılacağı ile ilgili ayrıntılar...

2019'da Google, adından da anlaşılacağı gibi, bir cihazdaki çeşitli kaynaklardan gelen konuşma için gerçek zamanlı olarak altyazı oluşturan bir özellik olan Canlı Altyazılar'ı duyurdu. Bu, Apple, Google ve Microsoft gibi teknoloji devlerinin ürünlerine dahil ettiği ve herkesin erişebilmesini sağlayan tek erişilebilirlik özelliği türü değil . Bu özelliklerin bazıları donanım düzeyindeyken, çoğu yazılım deneyimine dahil edilmiştir.

Canlı Altyazı, Android'de bulunan çoklu erişilebilirlik özelliklerinden biridir. Bir diğeri, Canlı Altyazıya benzeyen ancak canlı konuşmaları kopyalayan Canlı Altyazıdır. Ses Yükseltici ayrıca sesler gibi belirli sesleri bağlı Bluetooth ses cihazlarına yükselterek insanların daha net duymalarına yardımcı olur . Ancak, makinede yerleşik olarak bulunan Canlı Altyazının aksine, Canlı Altyazı ve Ses Yükseltici, kullanıcıların cihaza indirmesi gereken uygulamalardır.

Canlı Altyazı , Android 10 ve sonraki sürümleri çalıştıran akıllı telefonlarda ve tabletlerde kullanılabilir. Özelliğin en iyi yanı, deşifre için ses işleme cihazda yapıldığından çalışması için internet bağlantısı gerektirmemesidir, bu nedenle Google'a hiçbir veri gönderilmez ve hatta depolanmaz. Özellik, bazen özel bilgiler içerebilen telefon ve görüntülü aramalarla çalıştığından, bu gizlilik için önemlidir . Ne yazık ki, duyurulduğundan beri Canlı Altyazı yalnızca İngilizce olarak mevcuttur, ancak Google gelecekte daha fazla dilin destekleneceğini söyledi.

live-caption-in-use-makrokedi.jpg

Canlı Altyazı Nasıl Açılır

Canlı Altyazıyı açmak oldukça basittir. Kullanıcının tek yapması gereken ses düğmelerinden birine basmak ve ekrandaki ses kontrolünün altındaki simgeyi seçmektir. Üzerinde eğik çizgi bulunan bir metin kutusuna benziyor. Telefon açıldığında, bir videodan, podcast'ten, aramadan veya sesli nottan gelen sesi ekranda kopyalayacaktır. Kullanıcılar, " dokunup basılı tutarak" altyazı kutusunu ekran boyunca sürükleyebilir ve ardından tercih edilen bir konuma taşıyabilir. Altyazı kutusu, üzerine çift dokunarak da genişletilebilir. Canlı Altyazıyı devre dışı bırakmak için kullanıcıların kutuyu ekranın altına sürüklemeleri yeterlidir. Başka bir seçenek de ses düğmelerinden herhangi birine basmak ve Canlı Altyazı simgesine dokunmaktır.

Canlı Altyazı, kullanıcıların deneyimi özelleştirmesine olanak tanıyan kendi ayarlarına sahiptir. Bu ayarları değiştirmek için telefonun ana Ayarlar uygulamasına gidin, 'Ses'i (bazı cihazlarda 'Sesler ve Titreşim') seçin ve aşağı kaydırarak 'Canlı Altyazı'ya gidin. Canlı Altyazı ayarları, bir çocuk cihazı kullandığında kullanışlı olabilecek küfürün açılmasını veya kapatılmasını içerir . Ayrıca, kullanıcıyı kahkaha, alkış ve kopyalanamayan müzik gibi sesler hakkında bilgilendirmek için etiketler kullanan 'Ses Etiketleri' için bir geçiş de vardır. Kullanıcılar ayrıca Canlı Altyazı simgesinin ses kontrolünde görünmesini engelleyen bir anahtarı da değiştirebilir.

Canlı Altyazı ayarları burada bitmiyor. Google ayrıca, kullanıcıların deşifre edilen metnin boyutunu ve renklerini değiştirmesine izin verir, ancak bu ayarlar farklı bir menü altındadır. Bu menüye erişmek için Ayarlar uygulamasını açın, 'Sistem'e gidin ve 'Erişilebilirlik'i seçin. "Altyazı tercihleri"ne ilerleyin ve "Altyazı boyutu ve stili"ni açın. Kullanıcılar burada metnin boyutunu değiştirebilir ve kendilerine en uygun altyazı stilini seçebilir veya özelleştirebilir.

İlgili Haberler
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.