Microsoft Edge'yi daha hızlı çalıştıracak bir araç geliyor! İşte ayrıntılar...

Microsoft Edge'yi daha hızlı çalıştıracak bir araç geliyor! İşte ayrıntılar...

Microsoft Edge Canary, performans sorunlarını algılayabilen ve azaltıcı eylemler önerebilen yeni bir 'Performans Algılayıcı' aracı kazandı.

Windows'ta Microsoft Edge'in en yeni Canary derlemesi , tarayıcıdaki performans sorunlarını algılayabilen ve azaltıcı eylemler öneren yeni bir araca sahiptir. Yavaş ve gecikmeli tarayıcılar büyük bir sorundur ve genellikle üretkenliğe büyük zarar verebilir. Çoğu tarayıcı satıcısı süper hızlı bir deneyim vaat ederken, gerçek genellikle çok farklıdır.

Edge, Microsoft'un Windows 11'deki varsayılan web tarayıcısıdır , ancak ilk olarak 2015 yılında, kötü niyetli Internet Explorer'ın yerini aldığında Windows 10 için kullanıma sunulmuştur. Chromium avatarında, Edge tarayıcı Windows 7 ve Windows 8/8.1'de de mevcuttur, ancak Vista veya Windows'un önceki sürümlerini desteklemez. Tarayıcı başlangıçta Microsoft'un kendi EdgeHTML motorunu temel alırken, o zamandan beri açık kaynaklı Chromium'a geçerek Chrome web mağazasındaki uzantılarla uyumlu hale geldi. microsoft-edge.jpgPerformans Dedektörü ' olarak adlandırılan yeni özellik şu anda yalnızca Microsoft Edge'in Canary sürümünde kullanılabilir. Araç, sistem kaynaklarını tüketen ve ortalamanın altında bir performansa neden olabilecek gereksiz sekmeler veya üçüncü taraf uzantıların neden olduğu sorunları tespit etmek için tasarlanmıştır. Araç ayrıca, nasıl olacağı belirsiz olsa da, algıladığı performans sorunlarını gidermek için eylemler önerecektir. MS Edge Ayarları sayfası, Windows En Son'a göre "Bu açık olduğunda, tarayıcı sekme performansı sorunlarını algılar ve düzeltilmesi için bir eylem önerir" açıklıyor, Özellik varsayılan olarak açıktır, ancak kullanıcılar isterlerse bunu kapatabilirler.

Performans Dedektörü Kolayca Etkinleştirilebilir/Devre Dışı Bırakılabilir

Performance Detector aracını etkinleştirmek veya devre dışı bırakmak için Microsoft Edge'in en son Canary sürümünün indirilip yüklenmesi gerekir. Ardından tarayıcıyı başlatın, sağ üst köşedeki üç nokta menü düğmesine tıklayın ve sol kenar çubuğundan ' Sistem ve performans ' öğesini seçin. Şimdi özelliği etkinleştirmek veya devre dışı bırakmak için ' Performans dedektörü'nün yanındaki anahtarı bulmak ve değiştirmek için biraz aşağı kaydırın . Performance Detector aracı şu anda Microsoft Edge'in Canary sürümünde mevcut olsa da, kararlı sürüm aracılığıyla ne zaman daha geniş bir sürüm alacağına dair şu anda bir haber yok.

microsoft-edge-logo-sunset-backbround.jpg

Edge tarayıcı, Performance Detector dışında , tarayıcının kullandığı güç ve sistem kaynaklarını en aza indirerek dizüstü bilgisayarın pil ömrünü uzatmaya yardımcı olan bir başka dikkate değer 'Verimlilik Modu' aracı da sunar. Bunu, belirli bir süre kullanılmadığında arka plan sekmelerini uyku moduna geçirmek ve bellek ve CPU kullanımını azaltmak için uyku sekmelerini soldurmak dahil olmak üzere çeşitli şekillerde yapar. Microsoft , özelliğin yalnızca güç verimliliğini artırmakla kalmayıp, genel olarak Edge tarayıcısı kullanımdayken PC'nin daha iyi performans göstermesine yardımcı olduğunu iddia ediyor.

İlgili Haberler
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.