iPhone 14 Pro'nun 48MP ProRAW'ı İnanılmaz

iPhone 14 Pro'nun 48MP ProRAW'ı İnanılmaz

48 Megapiksel görüntüler, 'gerçek' kamera kalitesi ve ayrıntısıyla rekabet eder.Devasa ProRAW görüntüleri, iPhone depolama alanını hızla tüketir. Ayarlarda etkinleştirilen profesyonel seçenekler, iPhone'u ilerletmenin doğru yoludur.Telefonun arkasındak

  • 48 Megapiksel görüntüler, 'gerçek' kamera kalitesi ve ayrıntısıyla rekabet eder.
  • Devasa ProRAW görüntüleri, iPhone depolama alanını hızla tüketir.
  • Ayarlarda etkinleştirilen profesyonel seçenekler, iPhone'u ilerletmenin doğru yoludur.
Telefonun arkasındaki kameralara odaklanmış bir iPhone tutan bir el.

Quinn Battick / Unsplash

iPhone 14 Pro'nuzla bir fotoğraf çekerseniz, muhtemelen oldukça iyi görünecektir. Ancak varsayılan olarak devre dışı bırakılmış 48MP ham modunu açarsanız, büyük bir sürprizle karşı karşıya kalırsınız.

iPhone Pro bir süredir ProRAW formatına sahip ve profesyonel ve meraklı fotoğrafçıların telefon kameralarından ekstra kalite ve kontrol almaları için güzel bir yol oldu. Ancak iPhone 14 Pro'nun ham modu tamamen başka bir seviyede. Ayrıntı seviyesi şaşırtıcı ama daha da önemlisi, bunu Apple'ın çoğu zaman fotoğrafları yağlı boya tablolara dönüştüren coşkulu görüntü işlemesi olmadan elde edersiniz. İlk defa, 'gerçek' bir kamera kullanmadan tamamen kurtulabilirsiniz.

Profesyonel fotoğrafçı ve iPhone kamera eğitmeni Rish Agarwal, Lifewire'a e-posta yoluyla "ProRAW görüntüleri harika. Adlarından da anlaşılacağı gibi, bu özellikle profesyoneller için" dedi. "Ayrıca, normal çekimlerde gerçekten görünmeyen bu pro-raw görüntülerden ışıkların ve gölgelerin ayrıntılarını oymak için ellerinde anlayış ve fotoğrafçılık iş akışlarına sahip olan profesyonellere inanılmaz bir güç veriyor."

Çiğ, Fazla Pişmemiş

Bir kamera bir fotoğraf çektikten sonra, sensörden bir sürü ham veriye sahip olur ve daha sonra yorumlaması ve biz insanların bir fotoğraf olarak tanıyacağı bir şeye çevirmesi gerekir. Bu ham verileri, bir kameradan geliştirilmemiş filmi çekip gizli görüntüleri görebildiğinizden daha fazla gösteremezsiniz.

iPhone 13 Pro ve iPhone 14 Pro'dan görüntülerin karşılaştırması.

Genellikle, kamera bunu bir JPG veya benzerine dönüştürür ve bu yorumu yaparken, kullanmadığı tüm verileri atar, gürültü azaltma, keskinleştirme uygular ve Apple'ın durumunda, tüm süslü hesaplamalı fotoğrafçılık hilelerini kullanır. harika bir görüntü elde edin.

Ancak yakından bakarsanız, küçük telefon kamerası sensörleri için çok gerekli olan gürültü azaltmanın genellikle ağır olduğunu ve gürültüyle birlikte ince ayrıntıları bulanıklaştırdığını görürsünüz. iPhone ayrıca renklerle uğraşmayı ve onları daha parlak ve canlı hale getirmeyi sever. Sonuç, Instagram'da kusmak için iyidir, ancak iPhone fotoğraflarını, amaca yönelik mütevazı bir kamerayla bile çekilmiş fotoğraflarla karşılaştırırsanız, kalıcı olmazlar.

Ama bu değişiyor.

Bu 48MP Sensör, Yine de

iPhone 14 Pro, iPhone'ların yıllardır kullandığı 12MP sensörün dört katı büyüklüğünde 48 megapiksel sensöre sahip. Bu aslında daha fazla ayrıntı getiriyor, ancak iPhone 14 Pro'nun varsayılan olarak yaptığı şeyin özü, her 4x4 piksel ızgarasını bir piksele "alt örnekleme" yapmaktır. Bu, düşük ışıkta daha iyi görüntüler ve daha iyi kontrol gürültüsü elde etmesini sağlar.

ProRAW görüntüleri harika. Ve adından da anlaşılacağı gibi, esas olarak profesyoneller içindir.

Ancak ayarlarda 48MP ProRAW modunu açarsanız, tüm bu pikselleri kullanabilirsiniz. Dezavantajı (ve büyük bir tanesi), resimlerinizin çok büyük, genellikle eşdeğer 12MP işlenmiş sürümün on katından daha büyük ve iPhone 13 Pro'nun 12MP ProRAW görüntülerinden daha büyük olmasıdır. Telefonu oldukça hızlı dolduracağınız için tüm fotoğraflarınızı onunla çekmek istemezsiniz. Ayrıca, ProRAW görüntülerin çekimden sonra işlenmesi birkaç saniye sürer ve bu da işleri yavaşlatır.

"Pro-Raw resimler, normal 12MP resimlerden 3 kat daha fazla yer kaplar. Tipik olarak, 12MP ProRaw resimlerin 25MB depolama alanı kaplamasını bekleyebilirsiniz. Oysa 48MP ProRAW resimler 75MB yer kaplar." teknoloji yazarı Daniel Neale , Lifewire'a e-posta yoluyla söyledi.

Ama sonuçlar harika. Renkler daha doğal ve çok daha ince detaylar var. Taş binaların dokusu var, uzaktaki ağaçlarda yaprakları görebiliyorsunuz ve yüzler deriden yapılmış, bulanık boyalı lastik maskelerden değil.

iPhone 14 Pro kamerayla çekilmiş, arka planda Shasta Dağı ile yol kenarındaki bir motosikletin fotoğrafı.

Varsayılan Kameranız Değil

Muhtemelen bunun neden varsayılan olarak etkinleştirilmediğini tahmin etmişsinizdir. iPhone'un kamerasının kusurları olsa da ve verileri hoş bir görüntüye dönüştürürken çoğu zaman aşırı hevesli olabilse de, aynı zamanda son derece güvenilirdir. Kötü bir fotoğraf çekmek neredeyse imkansız ve tüm bu işlemler, gece bile gökyüzünün mavi olmasını ve yüzlerin asla gölgede kalmamasını sağlıyor.

ProRAW varsayılan olarak kamera uygulamasında mevcut olsaydı, dağınıklık ekler ve muhtemelen birçok insanı rahatsız ederdi - özellikle de telefon depolama alanı iki kat hızlı dolduğunda.

Diğer seçenek ise 48MP ProRAW olmayacak. İsteyenler için gelişmiş özellikleri etkinleştirmek harika ve onu açmak için basit bir geçiş yapmak iyi bir yol. Sonuçta ayarlar bunun içindir; Telefonunuzu size uyacak şekilde özelleştirmek için. Ve buna hiç ihtiyacınız olmayacağını düşünüyorsanız bile, muhtemelen en az bir kez denemelisiniz.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.