Tesla'nın mükemmel robotunun çıkış tarihi belli oldu! İşte insan özellikli robotun fiyat ve özellikleri

Tesla'nın mükemmel robotunun çıkış tarihi belli oldu! İşte insan özellikli robotun fiyat ve özellikleri

Tesla Robot: Haberler, Söylentiler ve Tahmini Fiyat, Çıkış Tarihi ve ÖzelliklerRobotların yapmak istemediğiniz tüm sıkıcı görevleri yapma iddialarını incelemek için buradayız... Tesla Robotu Ne Zaman Çıkacak?

Kulağa gerçekçi gelmese de (ve olabilir), Telsa CEO'su Elon Musk'ın bir gün "insanların yapmak istemediği her şeyi" yapabileceğini söylediği insansı bir robot, görünüşe göre geliştirme aşamasında. Şirket robotu Optimus olarak adlandırıyor.

Tesla Robotu Ne Zaman Çıkacak?

Tesla Botu ilk olarak 2021 Tesla AI Günü'nde duyuruldu . Sizin için "tekrarlayan veya sıkıcı" görevleri yerine getirmek için emrinizde yaşayan bir robota sahip olmak kulağa tuhaf gelse de , şirketin üzerinde çalıştığı gerçek bir üründür.

Tesla Robotu konsepti

Bunun yatırım yapmayı taahhüt ettikleri bir şey olduğunun büyük bir göstergesi, aktif olarak yardım aramalarıdır. Tesla'nın web sitesinde Optimus ekibinde çalışacak mühendisler, yöneticiler, mimarlar ve daha fazlası için birkaç iş ilanı var, bu nedenle Tesla Phone ve konsept olarak kalan diğer fikirlerin aksine, bu gerçekten düşündükleri bir proje gibi görünüyor.

30 Eylül'de AI Day 2022'de bir prototip ortaya çıktı. AI Day 2022 akışını YouTube'da izleyebilirsiniz .

Tesla robotunun bir gün gerçekten mevcut olacağını varsayarsak, bunun ne zaman olacağı henüz belli değil. Musk ve robotun arkasındaki ekip onu hayata geçirmekle ilgileniyor mu? Öyle görünüyor. Ancak öyle olsalar bile, gerçek bir sürümle ilgili beklentileri yönetmek önemlidir.

Büyük fikirleri olan birçok şirket gibi, Tesla'nın da lansman tarihlerini erteleme ve onu gerçekten harika bir ürün gibi gösterme geçmişi var. Bunun bir örneği, 2015'te reklamı yapılan Tesla yılan şarj cihazıdır ve birkaç yıl sonra Musk hala bir gün göreceğimizi söylüyor .

Ancak bunun bir anlamı varsa Musk, Optimus'un ilk versiyonunun üretiminin 2023'te başlayacağından umutlu olduğunu söylüyor . Uzun vadede Musk, robotun "arabadan daha değerli olacağını" söylüyor. Muhtemelen bir gün evlerimize taşınmadan önce, üretim hattına yardımcı olan ve nihayetinde işgücü sıkıntısına yardımcı olan bir fabrika ürünü olarak başlayacak.

Çıkış Tarihi Tahmini

Optimus ilk olarak 30 Eylül'de AI Day 2022'de ortaya çıktı, ancak bu sadece prototipti. Fabrikalarda robotik yardım hemen köşede olsa da, robotun eviniz için neredeyse her yerde hazır olacağından şüpheliyiz.

Tesla Robot Fiyat Söylentileri

Kendi başına her şeyi yapmak isteyen bir robot , sahibinin yapmak istemediği önemsiz işler olsa bile, açıkçası büyük bir fiyat etiketi taşıyacaktır. Bunun ne olacağı Tesla tarafından belirtilmedi, ancak kabaca bir fikrimiz var.

Elon Musk, fiyatın gelecekte düşeceğini öne sürüyor :

Gelecekte, bir ev robotu bir arabadan daha ucuz olabilir. Belki on yıldan daha kısa bir süre içinde insanlar anne babalarına doğum günü hediyesi olarak bir robot alabilecekler.

Yorumu, robotun yakın zamanda piyasaya sürülmesi durumunda bir arabadan daha ucuz olmayacağını gösteriyor.

O zaman tahminimiz, aralarından seçim yapabileceğiniz farklı modeller varsa, varyasyonlarla birlikte on binlerce dolar. Bu fiyata, kiralama seçeneklerini görmek bizi şaşırtmaz.

Tesla robotu Tesla AI Günü 2022'de sahnede

Ön Sipariş Bilgileri

Tesla Bot için ön sipariş vermekten bahsetmek için çok erken ama o zaman geldiğinde bağlantıyı burada sağlayacağız.

Tesla Robot Özellikleri

Henüz çok erken olduğu için çok az şey ortaya çıktı. Elon Musk, arkadaşça olacağını ve "tehlikeli, tekrarlayan ve sıkıcı görevleri" ortadan kaldırmak için kullanılabileceğini söylüyor. Aslında, sunumu izlerseniz, aslında söylediği tek şey bu... bu üç kelime. Yani, nasıl kullanılacağı hala havada.

Bulduğumuz iş tekliflerinden bazıları, robotun üretim/lojistik için görevleri otomatikleştireceğini söylüyor, ancak etkinlik sırasında Musk, ev kullanıcıları için bakkaliye almak için kullanılabilecek ikinci bir kullanım durumu sağladı.

Birkaç örnek daha düşünebiliriz. Bir ofiste kullanılıyorsa, belki bir asistanın başka anlamlı görevler üzerinde çalışabilmesi için dinlenme odasından bir toplantıya kahve getirir; veya depoda kağıt topları varsa, bunları doğru yazıcılara dağıtmaktan Tesla robotu sorumlu olabilir.

Evde kullanıldığında, Musk'ın Çin Siberuzay İdaresi'nin yayınında daha iyi bir gelecek için teknolojiye inanmak adlı makalesinde önerdiği gibi, bahçenize ve hatta büyükanne ve büyükbabanıza bile iyi gelebilir:

Tesla Botları başlangıçta tekrarlayan, sıkıcı ve tehlikeli görevlerde insanların yerini alacak şekilde konumlandırılmıştır. Ancak onların vizyonu, yemek pişirme, çim biçme ve yaşlılara bakma gibi milyonlarca haneye hizmet etmektir.

Tesla Bot'un, kendiniz yapmak istemediğiniz emeği serbest bırakması gerekiyor. Zaten her türlü görevi yapmamıza yardımcı olan makinelerimiz olduğundan (düşün: araçlar, bulaşık makineleri, forkliftler), AI kullanıldığında gerçekten başarılı olacağı yer. Bu şekilde, yapılması gerekenleri öğrenip anlayabilir ve ardından bu son adımdaki işlemleri (bir şey almak için mağazaya gitmek, bulaşık makinesini yüklemek vb.) tamamlayarak sizin için yapabilir.

Tabii ki, bunların çoğu şüphesiz yıllar uzakta. Prototipten ve belki de ilk baskıdan beklediğimiz şey, istendiğinde sizin için ağır şeyleri hareket ettirebilen yarı insan görünümlü bir makine. Belki bir gün, satın aldığınız tüm yiyecekleri getirmenize yardımcı olması için garajda sizinle tanışmak yeterince faydalı olabilir, ancak fabrika sahipleri için bir varlık olarak başlayacak.

Morgan Stanley , 2030 yılına kadar talebe ayak uydurabilmek için Tesla'nın yaklaşık 500 bin çalışanı istihdam etmesi gerekeceğini tahmin ediyor. Tesla robotu, şirketin maliyeti düşürme ve emeği artırma çabası olabilir.

Zorlu bir işgücü piyasası ve daha fazla büyümeyi gerçekleştirmek için işçilere yönelik daha yüksek talebin birleşimi, Tesla'yı pahalı bir marjinal çalışanla zor bir duruma sokuyor. İşçi sendikalarının rolü de dahil olmak üzere emek enflasyonundaki uzun vadeli eğilimler de dikkate alınabilir. Optimus, bu endişelerin bazılarını hafifleterek Tesla'nın uzun vadeli hedeflerine çok düzgün bir şekilde uyum sağlayabilir.

Tesla'nın robot kullanımı muhtemelen sadece depolarda, fabrikalarda ve evlerde durmayacak. Musk'ın insanlığın uzaydaki geleceğine olan ilgisiyle, Optimus'un Mars'ta inşa etme hayalini gerçekleştirmek için bir ET sakini olarak seçilmesi şaşırtıcı olmaz . Bu düşüş, "yaşamı Mars'a (ve aya) uzatmak için tasarlandığını " söylediği Starship programı ile aynı doğrultuda .

Musk, “ Optimus nihayetinde otomobil işinden daha değerli olacak ve FSD'den daha değerli olacak. Prototipi gördüğümüzde Tesla robotunun kullanımları hakkında daha fazla bilgi sahibi olmayı umuyoruz.

Tesla Robot Özellikleri ve Donanımı

Birini, iki ayak üzerinde yürüyen ve teorik olarak bir yetişkini (150 pound'a kadar) kaldırabilen insan boyutunda bir robot almaya ikna etmek için, samimiyet fikrini gerçekten satmanız gerekir. Musk, "ondan kaçabilmeniz" ve "büyük olasılıkla onu alt edebilmeniz" için yapıldığını söylüyor.

Güvenlik için Musk, robotun uzaktan güncellenemeyen yerelleştirilmiş bir çipe sahip olmasının önemli olduğunu söylüyor. Ve "bunun distopik bir durum haline gelmediğinden" emin olmak için, yaptığı her şeyi yapmayı bırakmasını söyleyen herkese uymasını istiyor.

Maksimum hızının 5 MPH olduğu söyleniyor, 5'8" (173 cm) boyunda ve 125 lb (57 kg) ağırlığında. Taşıma kapasitesi 45 pound.

Tesla Bot'un özellikleri

Ancak, herhangi bir konsept ve prototip gibi, bu özellikler de büyük ölçüde değişebilir. Birden fazla boyutta gelebilir veya belki 300 pound kaldırabilen ve 10 MPH yürüyebilen özel bir Tesla Botu satın alabilirsiniz. Bunların hiçbiri Tesla veya Musk tarafından tartışılmadı, ancak olasılık alanının dışında da değil.

Tesla'nın robotunun nasıl görüneceğini henüz kimse bilmiyor, ancak Musk, Optimus prototipinin gösterdikleri modele benzemeyeceğini söylüyor (yukarıdaki resim).

Tesla Bot'un yüzünde, muhtemelen konuşma yerine bilgi gösteren bir ekran var. Ancak, tıpkı bir Tesla arabası gibi, çevresini anlamak için gözleri yerine kullandığı sekiz "otopilot kamera" var. Göğsünün içinde, robotun her hareketine güç sağlayan tam otonom (FSD) bilgisayar bulunur.

Aslında, Tesla otomobillerinde kullanılan çok kameralı video sinir ağları, sinir ağı planlaması ve otomatik etiketleme dahil olmak üzere diğer araçlar da bu robot tarafından kullanılıyor. Musk, arabaları için aynı otopilot/AI ekip oluşturma teknolojisinin de Optimus üzerinde çalıştığını söylüyor .

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.