Hızlı Şarj Pil Ömrünü Azaltıyor Mu? Hızlı Şarjın Maliyeti Nedir?

Hızlı Şarj Pil Ömrünü Azaltıyor Mu? Hızlı Şarjın Maliyeti Nedir?

Hızlı Şarj Pil Ömrünü Azaltıyor Mu? Hızlı Şarjın Maliyeti Nedir? Şarj cihazları artık telefonunuzu saatler değil dakikalar içinde doldurabilir. Isı pillerin düşmanıdır ve "kablosuz" şarj cihazları bunun çoğunu oluşturur.Tam şarja ihtiyacınız yoksa %80'in

 • Şarj cihazları artık telefonunuzu saatler değil dakikalar içinde doldurabilir.
 • Isı pillerin düşmanıdır ve "kablosuz" şarj cihazları bunun çoğunu oluşturur.
 • Tam şarja ihtiyacınız yoksa %80'in altında tutmak pilinizin sağlıklı kalmasına yardımcı olur.
 • Akıllı telefonun evde temassız şarj edilmesi

  Bu hafta iki çılgın yeni telefon şarj teknolojisi ortaya çıktı: Oppo'nun 150 Watt'lık şarj cihazı yangın hortumu ve Honor'un 100 Watt kablosuz şarj cihazı. Ancak bu hız telefonunuz için gerçekten iyi olabilir mi?

  Şu anda, normal Qi "kablosuz" şarjı yalnızca yaklaşık 7.5-10 Watt gücü yönetebilir ve bunların çoğu pile zarar veren ısı olarak boşa gider. Bu arada, kabloyla hızlı şarj etme daha yaygın hale geliyor – iPhone bir süredir bunu yapıyor – ancak Oppo'nun 150 W teknolojisi, profesyonel dizüstü bilgisayar şarj cihazlarından bile daha güçlü.

  Solar Labs'den Akshay VR, Lifewire'a e-posta yoluyla "Bir pili hızlı şarj etmek, mümkün olduğu kadar fazla voltaj ve akımı boşaltmaktan daha fazlasıdır ." "Bunun yerine, pil şarjı iki aşamaya ayrılır: sabit akım ve sabit voltaj."

  Hızlı ve Gevşek

  Dizüstü bilgisayardan telefona kadar neredeyse tüm şarj edilebilir cihazlarımızda bulunan lityum iyon piller, ısıdan nefret eder. İstediğiniz kadar hızlı şarj edebilirsiniz ama bunu yaparken ısınırlarsa büyük hasar o zaman oluşur ve pil ömrünü kısaltan da bu olur.

  Ancak hızlı şarjın kendisi mutlaka kötü değildir. İşin püf noktası, elektriği, kapasitesinin yaklaşık %80'ine ulaşana kadar boş pile pompalamaktır. Ardından, yolun geri kalanını gitmek için yavaş şarja geçersiniz.

  "Bir pili hızlı şarj etmek, mümkün olduğu kadar çok voltaj ve akımı boşaltmaktan daha fazlasıdır."

  Akshay, "Hızlı şarj sistemleri, akü en yüksek voltajına ulaşmadan önce aküye mümkün olduğunca fazla akım vererek sabit akım fazından yararlanır" diye açıklıyor. "Sonuç olarak, hızlı şarj teknolojileri, piliniz yarıdan daha az doluyken en verimlidir, ancak pil yüzde 80'e ulaştığında şarj süresi üzerindeki etkileri azalır. Ayrıca, sabit akım şarjı, pilin uzun vadede en az zararlı olanıdır. sağlık. Daha yüksek sürekli voltaj, ısıyla birleştiğinde pil ömrüne daha fazla zarar verir."

  Bunu bir su şişesini doldurmak gibi düşünün. Başlamak için musluğu sonuna kadar çevirebilirsiniz, ancak o şişe doldukça akışı kısıyorsunuz, böylece dökülmüyor. Tamam, bu en iyi benzetme değil, ama ana fikri anladınız.

  Ama bu hızlı şarj. Doğru kullanıldığında dakikalar içinde faydalı bir şarj almanızı sağlar. AirPods, Apple Pencil ve akıllı saatler tehlike bölgesinin dışında kalarak birkaç dakikalık şarj süresinden birkaç saatlik şarj almayı başarıyor.

  kablosuz dünya

  Kablosuz olsa da, tamamen başka bir oyundur. Aynı ilkeler pil için de geçerlidir, ancak sorun, saçma bir şekilde verimsiz olan teslimat yöntemindedir. Bir kablosuz ped gerçekten bir indüksiyon pedidir. Tabandaki bir bobin, telefonun içindeki bir bobinde bir akımı indükleyen (dolayısıyla adı) bir manyetik alan oluşturur.

  Bu işlem her türlü yerde güç kaybeder. Başlangıç ​​için, bobinlerin iyi çalışması veya hiç çalışması için mükemmel bir şekilde hizalanması gerekir. Bu nedenle Apple'ın MagSafe şarj cihazı, işleri hizalamak için mıknatıslar kullanır.

  Bu verimsizlik, elektriği ısıya dönüştürür, bu da telefon bataryalarına Kriptonit gibi.

  Elektrik geri dönüşüm uzmanı Eloise Tobler , Lifewire'a e-posta yoluyla "Kablosuz şarj cihazları ne telefonunuz ne de gezegen için harika değil" dedi. "Bazı testler, kablosuz şarj cihazlarının bir cihazı şarj etmek için aslında bir kablodan yaklaşık %45 daha fazla güce ihtiyaç duyduğunu buldu. Genel olarak konuşursak, bu pedleri kullanırken telefonunuzun biraz daha fazla çalışması gerekir, bu da daha fazla ısı üretir ve aslında kısalabilir. pilinizin genel ömrü. Kablosuz şarj pedleri ayrıca çok daha büyük bir çevresel maliyete sahiptir ve geri dönüştürülmesi oldukça zordur."

  Kendine dikkat et

  Peki telefonunuzu nasıl koruyabilirsiniz? İlk olarak, üreticinin şarj cihazını kullanın. Değilse, Amazon'da bulduğunuz ilk ucuz modeli değil, düzgün bir şey satın alın.

  Kablosuz şarj teknolojisi şirketi Eggtronic'in CEO'su Igor Spinella , Lifewire'a e-posta yoluyla "Müşteriler bir şarj aksesuarı için alışveriş yaparken ürünün Qi ve FCC sertifikalı olduğundan emin olun" dedi. "Yüksek kaliteli malzemelere ve termal yönetime sahip olduğundan emin olun. Piyasada satılan son derece ucuz cihazlardan [kaçının] [çünkü] tehlikeli olabilir veya bir akıllı telefonun pil ömrünü sınırlayabilir."

  Ve unutmayın, her zaman sabırlı olabilir ve düşük güçlü bir şarj cihazı kullanabilir veya telefonu gece boyunca şarj etmeyi bekleyebilirsiniz.

İlgili Haberler
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.