BMW Hidrojenle çalışan iX5 modelinin ilk sürüş denemesi yapıldı! Bir Bilim Projesinden Daha Fazlası!

BMW Hidrojenle çalışan iX5 modelinin ilk sürüş denemesi yapıldı! Bir Bilim Projesinden Daha Fazlası!

BMW, yakıt hücresi geleceğine hazır olduğunu kanıtlamak için yakında hidrojenle çalışan bir X5 filosu piyasaya sürecek.

Hidrojen sonsuza dek geleceğin yakıtı gibi görünüyor ve BMW yenilenebilir gazın nihayet hazır olduğunu düşünüyor. Belki de bu durumun Almanya'nın hidrojen altyapısına yaptığı son 9 milyar euroluk yatırımla bir ilgisi vardır. Ya da belki de bunun nedeni BMW'nin Toyota ile birlikte yakıt hücresi teknolojisini geliştirmesidir. Her iki durumda da, BMW bu yılın sonlarında dünya çapında küçük bir iX5 Hydrogen SUV filosu piyasaya sürecek ve kısa süre önce, şirketin İsveç'in Arjeplog olarak bilinen kış harikalar diyarındaki soğuk hava test tesisinde bir prototip örnekleme fırsatı elimize geçti.

Kısa sürüşümdeki en büyük paket, iX5 Hydrogen'in neredeyse olağanüstü derecede normal olmasıdır. Bu kötü bir şey değil; iX5, diğer X5 varyantları kadar rahat ve sakin hissettiriyor, ancak bu gerçekten sürpriz olmamalı. Toyota, bir yakıt hücreli aracın nasıl lüks bir araba gibi sürüleceğini biliyor ve BMW'nin çok sayıda elektrikli güç aktarma organları uzmanlığı var. Ara sıra kendi işini yapan yakıt hücresinin çıkardığı uğultu bir yana, iX5 Hydrogen tamamen elektrikli bir X5'in olacağını düşündüğüm kadar sakin. Ve merak etmeyin, hala iyi vakit geçirmek için aşağı yukarı aynı kalitede.

bmw-ix5-hydrogen-006-1.webp

İki adet 700 bar, karbon fiber takviyeli plastik tank, kaputun altındaki yakıt hücresinin içinde elektrik gücüne dönüştürülen hidrojeni barındırıyor. Yakıt hücresi tek başına 170 beygir gücü üretiyor, bu da bu domuz gibi 5.600 kiloluk SUV için kesinlikle yeterli değil. Bu nedenle BMW, yakıt hücresi veya enerji geri kazanımı (rejeneratif frenleme gibi) yoluyla şarj edilebilen daha büyük bir elektrikli tahrik pili kullanır. Birlikte, aktarma organları 374 bg yapar, bu da oldukça fazladır. Referans olarak, plug-in hibrit X5 xDrive45e 389 bg'ye sahiptir.

Tek bir elektrik motoru gücü arka aksa gönderir, yani evet, iX5 Hydrogen arkadan çekişli kullanır. Bu, ağırlıklı olarak dört tekerlekten çekiş ile sunulan bir SUV için garip görünebilir, ancak BMW, daha fazla karmaşıklık eklemeden hemen önce bu tek motorlu kurulumu almaya odaklanmak istediğini söyledi. Bir mühendis bana "Nasıl yapılacağını biliyoruz" dedi.

Pratik olarak konuşursak, hidrojen dolum istasyonlarının büyük çoğunluğu güneşli California'ya atandığından, RWD, iX5'in özellikle burada ABD'de kamu kullanımına açık olmamalıdır. Ayrıca, etli kış lastikleri seti ve gelişmiş çekiş kontrol teknolojisi ile iX5, donmuş bir İsveç gölünün üzerinde sağlam bir şekilde durmakta hiç sorun yaşamadı.

bmw-ix5-hydrogen-009.webp

iX5 Hydrogen'i kullanmak, tek pedalla güç yönetimine izin veren güçlü rejeneratif frenleme ile bir EV kullanmaya çok benziyordu. Bu buzlanmalar sırasında frene basmak zorunda kalmamak genel stabiliteye yardımcı oldu; Gücü kademeli olarak kesmek için gaz girişini biraz azaltabilirim. Çekiş kontrolü tamamen etkinleştirildiğinde, buzlu bir yol tutuş rotasında sağdan sola hızlı hareketler sırasında bile iX5'i devre dışı bırakmak gerçekten zordu. Sistemi kısmen devre dışı bırakmak, kontrollü aşırı savrulma parçalarına izin verdi, bu donmuş bir gölde çok eğlenceliydi, ancak hiçbir zaman özensiz kullanım pahasına olmadı. Bir noktada çekiş kontrolünü kapattım, bir demet güldüm, dışarı çıktım ve sonra tekrar açtım. İyi eğlenceler, natch.

iX5 Hydrogen'i halka açık yollarda hiç kullanmadım, ancak bir geyik safarisine giderken birkaç saat pompalı tüfek kullandım (üç tane gördüm!). İçeriden bakıldığında, iX5 yine tamamen şaşırtıcı değildi - tıpkı bir X5'in olması gerektiği gibi sessiz ve sakin. BMW'nin mühendislik ekibi tarafından kurulan ekstra test ekipmanının yanı sıra, iX5 Hydrogen'in iç tasarımı, dijital gösterge panelindeki biraz revize edilmiş grafikler ve birkaç mavi vurgu dışında, mevcut SUV'den farklı değildi. Bu arada, hidrojen yakıt hücresi sistemi, X5'in her zamanki bölünmüş bagaj kapağı aracılığıyla erişilebilen cömert bir kargo alanı ve kayakları veya snowboardları veya ren geyiği veya diğer karlı İsveç eşyalarını yerleştirmek için ikiye bölünmüş bir arka bank ile kabin alanını hiçbir şekilde etkilemez.

Dış tasarım ince ayarları da benzer şekilde küçük, mavi vurgular ve kapalı egzoz muhafazaları, bunun normal X5'iniz olmadığı tek ölü eşantiyonlar. Oh, ve sürdüğüm SUV kış lastiklerini yerleştirmek için küçültülmüş tekerlekler üzerinde giderken, seri üretim iX5 aşağıdaki galeride görebileceğiniz daha büyük, daha stilize tekerleklere sahip olacak.

bmw-ix5-hydrogen-011.webp

BMW, 100'den az iX5 Hydrogen SUV üreteceğinden ve aslında bir tane satın alamayacağınız için, seçenekler veya fiyatlandırma konusunda konuşulacak pek bir şey yok. Bunun yerine, arabalar, mümkün olduğu kadar çok gerçek dünya kullanım mili aracılığıyla veri toplamak amacıyla, test ve tanıtım amacıyla potansiyel alıcılara, etkileyicilere, BMW çalışanlarına ve benim gibi medya çalışanlarına verilecek. Otomobil üreticisi, iX5 Hidrojen üretimini Çin, Avrupa, Japonya, Güney Kore ve Amerika Birleşik Devletleri arasında dağıtmayı planlıyor ve BMW, gerekirse bu yakıt hücreli SUV'lardan daha fazlasını üretme kapasitesine sahip olduğunu söylüyor.

Yani tam olarak ne anlamı var? BMW, tam ölçekli bir yakıt hücreli araç yatırımına gitmeden önce suları test etmek ve ilgiyi ölçmek istiyor. Bir X5 kadar çok yönlü ve rahat bir şeye bir hidrojen aktarma organı koymak, bir ilk test yatağı olarak çok mantıklı ve BMW'nin bu aktarma organı teknolojisini tuhaf ve tek seferlik bir şey yaratmak yerine mevcut araç form faktörlerinde kullanabileceğini gösteriyor. bir Toyota Mirai'dir.

iX5 Hydrogen'in tam seri üretim bir arabaya yol açıp açmadığı bu noktada kimsenin tahmininde değil, ancak BMW mühendisleri, gelişmekte olan altyapının işleri ilerleteceğinden umutlu. Ne de olsa, hızlı yakıt doldurma süreleri, sıfır emisyon (su buharı hariç) ve uzun sürüş menzili sağlama yeteneği ile yenilenebilir bir kaynak olarak, hidrojen hala otomotiv uygulamaları için bir sonraki büyük şey gibi görünüyor. Bu, BMW'nin yakıt hücreleri dünyasına ilk girişi değil, ancak iX5, otomobil üreticisinin hala hidrojeni ciddiye aldığını kanıtlıyor. Belki de geleceğin yakıtı nihayetinde o kadar da uzak değildir?

İlgili Haberler
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.