Instagram Canlı Yayınında Moderatör Nasıl Atanır?

Instagram Canlı Yayınında Moderatör Nasıl Atanır?

Artık Instagram canlı oturumunda moderatör eklemek mümkün. Modaratörler yorumları yönetebilir ve birisini yayından atabilirler.

Instagram, canlı yayınlar sırasında yorumları temizlemek için moderatörler atama özelliğini ekledi. Fotoğraf-video paylaşım uygulaması, aylık bir milyardan fazla küresel aktif kullanıcıyla popülerdir. Instagram, kullanıcılarının şu anda merkezde olan statik gönderiler, hikayeler ve Makaralar dahil olmak üzere çeşitli şekillerde içerik yayınlamasına olanak tanır. İçerik oluşturucular, izleyicileriyle etkileşim kurmak için Canlı yayınları da kullanır, ancak yorumlarda genellikle tacize maruz kalırlar.

Meta, platformlarındaki içeriği denetlemek için geçmişte önemli adımlar attı. Haziran ayında Facebook, gizlilik ihlallerini önlemek için bir içerik denetleme aracı aldı. Ayrıca, Yapay Zeka, çatışma uyarıları aracıyla zorbalık veya taciz yorumlarının işaretlenmesine yardımcı oluyor. Instagram ayrıca gençlerin gizliliğini ve güvenliğini artırmak için adımlar attı. Ancak içerik oluşturucunun canlı oturum sırasında hem içeriğe hem de yorumlara odaklanması zordu, bu nedenle yayın moderatörleri gerekliydi.

Bir yayın moderatörü atamak çok basittir, canlı yayını başlatın ve yorum kutusundaki "..." düğmesini tıklayın. Instagram yayıncısı daha sonra önerilen kişiler listesinden bir moderatör seçecek veya manuel olarak arayabilir. Akışta yalnızca bir moderatör atanabilir, ancak özelliğin gelecekte birden fazla kullanıcı için destek sunması bekleniyor. Moderatör olarak seçilen kişiye bir açılır pencere görünür ve izleyiciler, canlı akışın, yorumları yönetmek için biri tarafından yönetildiğine dair bir uyarı görür. Moderatör istediği zaman akışı denetlemeyi devre dışı bırakabilir.

instagram-live-render.webp

Canlı Yayın Moderatörünün Avantajları

Bir Instagram sözcüsüne göre, " Amaç, Canlı videoların yaratıcılarının, potansiyel olarak istenmeyen etkileşimlerin dikkat dağıtıcıları olmadan olumlu tartışmalara ev sahipliği yapmaya odaklanmalarını sağlamaktır ." Moderatör, yorumları rapor ederek veya oturum sırasında belirli bir izleyici için tamamen kapatarak filtreleyebilir, bu değerli bir önlemdir. Ayrıca moderatör, gerekirse birini canlı yayından atabilir. Moderatör hem yayıncıların hem de izleyicilerin güvende olmasını sağlarken içerik oluşturucu içeriğe odaklanabilir. Bu, çevrimiçi zorbalık ve tacizin önlenmesi üzerinde anında bir etkiye sahip olacaktır.

Pandemi sırasında canlı akışta yüzde 70'lik bir artış oldu ve şu anda her gün bir milyon kişi akış izliyor. Bu özelliği kullananlar yalnızca içerik oluşturucular değildir. Markalar da bu işlevi gerçek zamanlı güncellemeleri hedef kitleleriyle paylaşmak için kullanır. Instagram ayrıca, kullanıcıların canlı oturumları kaydetmelerine ve daha sonra daha fazla izleyiciye ulaşmak için yayınlarında yayınlamalarına olanak tanır. Moderatörlerin eklenmesi, canlı yayın sırasında sağlıksız yorumları durdurarak olumlu bir oturum oluşturmaya yardımcı olacaktır.

İlgili Haberler
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.