Twitter'ın Tor Aracı Totalitarizmi Yıkıyor!

Twitter'ın Tor Aracı Totalitarizmi Yıkıyor!

Twitter'ın yeni Tor soğanı, sansür ve tespitten kaçınmaya yardımcı oluyor. Twitter'ın aracı yıllardır geliştiriliyor. Tor %100 güvenli değil ama yeterince iyi. Rusya'nın yasağının ardından Twitter, mikro blog hizmetinin anonim kullanımına izin verecek yo

  • Twitter'ın yeni Tor soğanı, sansür ve tespitten kaçınmaya yardımcı oluyor.
  • Twitter'ın aracı yıllardır geliştiriliyor.
  • Tor %100 güvenli değil ama yeterince iyi.
Tümü kırmızı arka planda twitter logolu iPhone

Rusya'nın yasağının ardından Twitter, mikro blog hizmetinin anonim kullanımına izin vermek için Tor soğan hizmetini hızla başlattı .

Twitter'ın Tor hizmeti birkaç yıldır geliştirme aşamasındaydı, ancak son Rus yasağı, halka açılmaya başladı. Artık herkes Twitter'a iki büyük etkisi olan anonimleştirici bir Tor tarayıcısı üzerinden erişebilir. Birincisi, yetkililerin kullanıcıların Twitter kullanımını izlemesini engelleyerek siteye erişimi daha güvenli hale getirir ve onu bilgi yaymak ve okumak için kullanır. İkincisi, hükümet blokları etrafında çalışmanıza izin verir.

"Normal bir tarayıcıdan gelen bir bağlantı, üçüncü bir tarafın içeriğe kolayca erişmesini kısıtlamak için şifrelenebilir, ancak bağlantının kendisi izlenebilir veya bloke edilebilir ve izlenebilir. Tor tarayıcısı, Tor ağına şifreli bir bağlantı kurarak çalışır," güvenlik Evangelist Tony Anscombe , Lifewire'a e-posta yoluyla söyledi.

Soğan yönlendiricisi

Tor, The Onion Router'dan türetilen bir kısaltmadır. Konumunuzu gizlemek için internet trafiğinizi birçok katmandan geçiren ve hangi web sitelerini ziyaret ettiğinizi kimsenin bilmesini engelleyen, dünya çapında 6.000'den fazla bilgisayardan oluşan gönüllü bir ağdır.

Anscombe, "Tor tarayıcısı, Tor ağına şifreli bir bağlantı kurarak çalışır; trafik daha sonra ağ içindeki birkaç rastgele sunucu üzerinden yönlendirilir ve sonunda halka açık internete geçiş yapılır ve son aktarım hizmete erişim talebinde bulunan kişi olur" diyor. .

Gözetleme ve sansürden kaçınmak için önemli bir araçtır, ancak tam bir korumadan çok bir gizlilik korumasıdır. Hem Birleşik Krallık hem de ABD ulusal güvenlik servisleri geçmişte Tor'u hedef aldı, ancak karışık bir başarı elde etti.

Tor, gazeteciler ve aktivistler tarafından kullanılır, ancak bir hükümet dış haber kaynaklarına erişimi kesmeye çalıştığında, normal kullanıcılar için de yararlı olur ve daha tarafsız haber kaynaklarıyla iletişim halinde kalmalarını sağlar.

Twitter'ın Tor'u

Ama neden Twitter'ın dahil olması gerekiyor? Bir Tor tarayıcı kullanarak Twitter'ın web sitesine göz atamaz mısın? Gerçekten de yapabilirsiniz, ancak bu hala Tor ağının diğer ucunda izlenebilecek bir bağlantı olan standart bir internet bağlantısı gerektirir. Twitter'ın yeni aracı bunun yerine doğrudan bir bağlantı sağlıyor.

Anscombe, "Ancak, Tor ağından, bir web sitesi adresinin DNS aracılığıyla çözümlenmesini gerektiren genel ağa hala atlama var" diyor. "Artık yeni Twitter Onion adresi kullanılarak bu önlenebilir. Bu, özel ve doğrudandır, genel bir ağ üzerinden çözüm gerektirmez."

Üzerinde 'büyük veri sizi izliyor' etiketi olan sokak direği

Twitter'ın Tor planları uzun zaman önce başladı. 2014 yılında, Twitter'ın ağ güvenliği mühendisi Alec Muffet, Facebook'un soğanını yaratan ekibe liderlik etti. Muffet, Twitter'da "O zamandan beri 'Twitter için bir soğan' ile ilgili ara sıra konuşmalar oldu" diyor.

Twitter İçin Neler Var?

Bu, kullanıcılar için mükemmel bir anlam ifade eder. Twitter, bilgileri hızlı bir şekilde herkese açık olarak paylaşmanın harika bir yoludur. Bunu anonimleştirmek sadece çeşitli siyasi rejimlerin pençesinden kaçmak için değil, aynı zamanda muhbirler, gazeteciler ve takip edilmek istemeyen herkes için de iyidir. Herkes için geçerlidir.

Ama Twitter neden umursuyor? Bunun bir nedeni, konuşma özgürlüğünü gerçekten önemsemesi ve platformunu bunu teşvik etmek için kullanmak istemesi olabilir. Büyük bir küresel mega şirket olabilir, ancak aynı zamanda bir Kaliforniya teknoloji şirketidir ve bu, çok iyi bir fikir olmasa bile, tamamen ifade özgürlüğü ve benzerleriyle ilgili olma eğilimindedir.

... yetkililerin kullanıcıların Twitter kullanımını izlemesini engelleyerek siteye erişimi daha güvenli hale getiriyor..."

Diğer bir cevap ise Twitter'ın küresel bir yayıncılık platformu olduğu ve bu şekilde kalmasını istediğidir. Bu yayın, Rusya'nın son internet blokları tarafından tetiklenmiş olabilir, ancak Twitter'ın Tor'u, tüm baskıcı rejimlerde mikro yayıncılığı da açıyor veya koruyor. Twitter'ı daha erişilebilir ve aynı zamanda bir iletişim aracı olarak daha değerli kılıyor.

Teknoloji haberleri yayıncısı Data Source Hub'ın CEO'su Jamie Knight Lifewire'a e-posta yoluyla "Bu hareket aynı zamanda sansüre sahip diğer ülkelerdeki kullanıcıların [hükümet sansürünü atlatmasına] izin veriyor, bu yüzden sadece Rusya'dan daha fazlasını etkiliyor" dedi. "Bu, dünyanın her yerinde ifade özgürlüğünü sınırlayan diktatörlüklere karşı kapsamlı bir duruş mu? Twitter'ın resmi açıklamasındaki hiçbir şey buna işaret etmiyor. Ancak yine de Twitter, en fazla sayıda kullanıcıyı sağlayarak kendi çıkarlarını koruyor olabilir. platformunda."

Sonunda, gerçekten önemli değil. Özgür konuşma, etkinleştirme nedenleri ne olursa olsun, özgür konuşmadır.

İlgili Haberler
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.