Kaspersky Antivirus Kullanıyor musunuz? Bunu Şimdi Okumanız Gerekiyor

Kaspersky Antivirus Kullanıyor musunuz? Bunu Şimdi Okumanız Gerekiyor

Almanya, Rus siber güvenlik firması Kaspersky'nin antivirüs yazılımının dünyanın her yerindeki kullanıcıları gözetlemek için kullanılabileceği konusunda uyardı.

Almanya'nın bilgi teknolojisi yetkilileri, Rus siber güvenlik firması Kaspersky'nin antivirüs yazılımının dünyanın her yerindeki kullanıcıları gözetlemek için kullanılabileceği konusunda uyardı. Ukrayna'ya yapılan saldırı, NATO müttefikleri arasında Rusya'nın siber savaş korkusunu yeniden canlandırdı. Kremlin zaten her yıl batılı çıkarlara karşı birden fazla siber saldırı gerçekleştirmekle suçlanıyor , ancak Alman makamlarından gelen son tavsiyeler şimdi Moskova'nın artık ülkenin teknoloji şirketlerini ülke içindeki muhalif seslere karşı siber savaş yürütmek için kullanabileceğini gösteriyor. ve ötesinde.

Kaspersky Lab, önde gelen siber güvenlik firmalarından biridir ve tüketici BT güvenlik yazılımı ve kurumsal uç nokta çözümlerinin dünya çapında milyonlarca kullanıcısı vardır. Merkezi Moskova'da bulunan şirket, sık sık ABD ve diğer batılı siber güvenlik kurumlarının olası casuslukla ilgili güvenlik endişeleriyle uğraşmak zorunda kaldı. Yine de ürünlerine karşı tekrarlanan uyarılara ve tavsiyelere rağmen Kaspersky, son derece rekabetçi bir işte kendi konumunu korumayı başarmakla kalmadı, aynı zamanda dünya çapında sektörün önde gelen isimlerinden biri olmaya devam ediyor.

Alman Federal Bilgi Güvenliği Ofisi (BSI), Rus hükümetinin Batılı çıkarlara karşı siber saldırılar başlatmak için muhtemelen Kaspersky güvenlik yazılımını kullandığı konusunda bir uyarı yayınladı . Ajans, yazılımın kuruluşlara ve bireylere karşı gizlice dinleme ve casusluk amacıyla kullanılabileceği konusunda uyardı. Artan tehdit algısı sayesinde BSI, insanlara Kaspersky antivirüs kullanmamalarını tavsiye ediyor ve onları şirket tarafından dağıtılan tüm yazılımları Rus olmayan satıcılardan gelen alternatif uygulamalarla değiştirmeye teşvik ediyor. BSI'dan yapılan açıklamaya göre, Rus bilişim şirketleri casusluk faaliyetlerini kendileri yürütebilir veya Rus hükümetine kendi istekleri dışında uymak zorunda kalabilir.

j-1.webp

Kaspersky Tüm İddiaları Reddetti

Rus devlet destekli bilgisayar korsanlarının batıdaki hedeflerine saldırmak veya casusluk yapmak için gizlice Kaspersky yazılımını kullanabileceğine dair öneriler de var. Açıklamada , "Özel güvenlik çıkarlarına sahip şirketler ve yetkililer ile kritik altyapı operatörleri özellikle risk altında" denildi. Ayrıca BSI, bu durumda bireysel müşterilerin Rus devletinin birincil hedefleri olmayabileceğini de kaydetti. Bununla birlikte, aynı zamanda teminat hasarının kurbanı olabilirler.

Alman tavsiyesinin ardından yaptığı açıklamada Kaspersky, tüm iddiaları şiddetle reddetti ve Rus hükümetiyle hiçbir bağı olmayan özel bir şirket olduğu konusunda ısrar etti . Ayrıca BSI'yi temelsiz ve siyasi güdümlü bir saldırı düzenlemekle suçladı. Ancak, inkarına rağmen, BSI uyarısının şirket için gerçek sonuçları var. Uyarının ardından, Almanya'nın Eintracht Frankfurt futbol kulübü Kaspersky ile yaptığı sponsorluk anlaşmasını feshetti ve önümüzdeki günlerde başka kuruluşların bu tür eylemlerinin artması muhtemel.

İlgili Haberler
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.