Hubble Rekor Kıran Keşifte Şimdiye Kadarki En Uzak Yıldızı Buldu

Hubble Rekor Kıran Keşifte Şimdiye Kadarki En Uzak Yıldızı Buldu

Earendel, Dünya'dan 28 milyar ışıkyılı uzaklıkta bulunan devasa bir yıldızdır. Ve bu Hubble'ın çığır açan bir keşifte bulduğu bir şey.

Lansmanından 30 yıl sonra, Hubble bir dünya rekoru kırdı ve şimdiye kadar kaydedilen en uzak yıldızı buldu. Yıldızlar, evrende sürekli ve bol miktarda bulunan bir varlıktır . Güneş, en aşina olduğumuz yıldızdır. Dünyadaki yaşamı sürdürür, bize en yakın yıldızdır ve yukarıdaki gökyüzünde sürekli görünür. Ancak Güneş, milyarlarca yıldızdan sadece biridir. Gökbilimciler, evrene dağılmış 200 milyar yıldız olabileceğine inanıyor - hepsi kendi benzersiz özelliklerine sahip.

Hubble, gezegenleri ve galaksileri keşfetmenin yanı sıra, bu tür yıldızları bulmak için de mükemmel bir araçtır. Bu ayın başlarında NASA, uzayda bir yıldız krizi atan bir bebek yıldızın Hubble fotoğrafını paylaştı. Hubble ayrıca genç yıldızları patlatan bir kara delik, nadir yıldız yığınları oluşturan büyük bir bulutsu ve kozmosta son günlerini yaşayan ölmekte olan bir yıldız buldu.

Bu keşifler ne kadar etkileyici olsa da, Hubble'ın şu anda yaptıklarıyla kıyaslandığında sönük kalıyor. 30 Mart 2022'de NASA , Hubble'ın şimdiye kadar tespit edilen en uzak yıldızı bulduğunu duyurdu - Dünya'dan 28 milyar ışıkyılı uzaklıkta yaşıyor. Şimdi 'Earendel' olarak bilinen yıldız, evrenin yaratılışının ilk milyar yılında, büyük patlama sırasında bir noktada yaratıldı. Gökbilimci Brian Welch tarafından açıklandığı gibi, "Earendel o kadar uzun zaman önce vardı ki, bugün etrafımızdaki yıldızlarla aynı hammaddelere sahip olmayabilirdi."

Earendel Uzakta, Kadim Ve Devasa

hubble-photo-earendel-2.webp

Earendel'in ne kadar uzakta olduğunu bağlam içine sokmak için NASA, yıldızın ışığının nihayet Dünya'ya ulaşmasının 12.9 milyar yıl sürdüğünü tahmin ediyor. Ve bu, ışığının uzayda saniyede yaklaşık 186.000 mil yol almasıyla. Aynı zamanda, ışığının Dünya'ya ulaşması 9 milyar yıl süren önceki en uzak yıldız olan İkarus'tan da önemli ölçüde uzaktadır. Earendel'in Hubble fotoğrafında görünme şekli, evrenin bugünkü yaşının yaklaşık yüzde 7'sindeyken olduğu gibi görünüyor. Bu, Earendel'in çok sönük ve küçük bir yıldız gibi göründüğü anlamına gelir , ancak gerçekte bu, gerçeklerden daha fazla olamaz. NASA, Earendel'in "Güneşimizin kütlesinin en az 50 katı ve milyonlarca katı kadar parlak, bilinen en büyük kütleli yıldızlara rakip" olduğuna inanıyor.

Böyle devasa bir yıldız olmasına ve ışığı milyarlarca yıldır Dünya'ya doğru yol almasına rağmen Hubble, Earendel'i yakındaki bir gökada kümesi sayesinde ancak tespit edebildi. Küme (WHL0137-08 olarak bilinir) Dünya ile Earendel arasında bir yerde bulunur. Kümenin muazzam kütlesi, uzayın dokusunu bükmesine ve bükmesine neden olur, böylece "arkasındaki uzak nesnelerden gelen ışığı çarpıtan ve büyük ölçüde artıran güçlü bir doğal büyüteç" yaratır. Bu kümenin Dünya ve Earendel ile bu kadar mükemmel bir şekilde hizalanma şansı inanılmaz derecede nadirdir, ancak bu nedenle Hubble şimdi tarih kitaplarına girecek bir keşif yaptı.

Bu, Earendel'in ilk görüşü olmasına rağmen, yıldız hakkında duyacağımız son zamandan çok uzak. NASA , James Webb Uzay Teleskobu ile Earendel'i daha fazla gözlemlemeyi planlıyor . Ve James Webb'in Hubble'a kıyasla yüksek hassasiyeti sayesinde, bu sonraki gözlemler Earendel'in parlaklığını, sıcaklığını ve kompozisyonunu doğrulayacaktır. NASA, James Webb'i sık sık bir tür zaman makinesi olarak lanse etti ve Earendel'deki bulguları bunu kanıtlayabilir.

İlgili Haberler
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.