NASA'nın Yeni SPHEREx'i Evrenin Gizemlerini Nasıl Çözecek?

NASA'nın Yeni SPHEREx'i Evrenin Gizemlerini Nasıl Çözecek?

NASA'nın yeni teleskopu büyük soruları yanıtlamak için çıktı ve bunu yapacak teknolojiye sahip. SPHEREx, Big Bang, galaksiler ve suya odaklanacak.

NASA uzay teleskobu SPHEREx , tüm gökyüzünü tarayacak ve büyük soruları yanıtlamak için bir kozmik harita oluşturacak. Örneğin, Dünya'daki su nereden geldi? Galaksiler nasıl oluştu ve nasıl evrimleştiler? Big Bang'den sonra ne oldu? Astrofizikte bilim adamlarının henüz cevaplayamadığı birçok soru var.

James Webb Teleskobu ve Hubble uzay teleskobu çığır açan keşifler ve gözlemlerle bilime katkıda bulundu . Bununla birlikte, bu teleskoplar genellikle bireysel gezegenlere, belirli kozmik olaylara veya bölgelere odaklanır. Bilim adamlarının evreni anlamak ve cevaplanmamış soruları cevaplamak için büyük resme ihtiyacı var. Tüm dairesel gökyüzünün doğru bir haritasının potansiyeli sonsuzdur.

NASA , SPHEREx görevinin en geç Nisan 2025'te fırlatılmasının planlandığını duyurdu. NASA'nın keşif programına en son eklenen yeni uzay teleskopu küçük olabilir, ancak aynı zamanda benzersizdir. Her altı ayda bir gökyüzünün yüzde 99'unu tarayabilir. 30 yılda gökyüzünün yaklaşık yüzde 0.1'ini gözlemleyen Hubble ile karşılaştırıldığında. Bu, teleskopu yenilikçi bir atılım haline getiriyor. Milyarlarca yıldız ve galaksinin 3 boyutlu bir haritasını oluşturmak için 100'den fazla kızılötesi ışık rengi toplayan spektrometri kullanır .

Büyük Patlama, Galaksiler Ve Su

ccfsdfds.webp

SPHEREx üç ana alana odaklanacak: evrenin kökeni, galaksilerin doğuşu ve oluşumu ve evrendeki su gibi temel moleküllerin bolluğu. Bilim adamlarının sadece Big Bang'den hemen sonra ne olduğuna dair teorileri var. Enflasyon teorisi, kozmolojideki en önemli olaydan bir nanosaniyeden daha kısa bir süre sonra, evrenin ve içindeki her şeyin hızlanmaya ve genişlemeye başladığını söylüyor. SPHEREx, maddenin yüz milyonlarca galaksiye nasıl dağıldığına bakarak bu teoriyi kanıtlamaya veya çürütmeye çalışacak.

Astrofizik için bir başka gizem de galaksilerin nasıl oluştuğudur. Galaksilerin hepsinin aynı anda oluşup oluşmadığından veya galaksilerin nasıl değişip evrimleştiğinden kimse emin değil. SPHEREx, milyarlarca yıl önce meydana gelen uzak olaylara bakan bir kozmik harita oluşturarak galaksi oluşumu ve evrimi sorusunu yanıtlamaya çalışacak.

Su, SPHEREx'in yanıtlamak istediği son sorudur. NASA , su moleküllerinin uzayda sıçradığını ve ara sıra kozmik tozu etkilediğini açıklıyor. Su ve diğer temel moleküller çarpıştığında donarlar ve kozmik toza " yapışırlar" . Bu, gezegenlerin çarpma, yığılma veya birikim yoluyla oluştuğu bölgelerde olursa, su yeni gök cisminin bir parçası olur. Bununla birlikte, SPHEREx'in odak noktası, su ve yaşam potansiyeli olan gezegenleri tanımlamak olmayacak. Bunun yerine teleskop, evrende suyun bol olduğu bölgeleri ortaya çıkarmak için ilk kozmik su haritasını oluşturacak.

İlgili Haberler
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.