Motorola Edge+ (2022) İncelemesi: Aradığınız Amiral Gemisi Olabilir Mi?

Motorola Edge+ (2022) İncelemesi: Aradığınız Amiral Gemisi Olabilir Mi?

Motorola'nın endüstriyi kasıp kavuran birinci sınıf bir akıllı telefon piyasaya sürmesinden bu yana uzun zaman geçti. Edge+ (2022) amiral gemisi Moto'ya mı ihtiyaç duyuyor?

Motorola Edge+ (2022), üzerinde çokça sürüş yapılan bir akıllı telefon. Motorola'nın akıllı telefon odağı , son birkaç yıldır bütçe ve orta seviye alana odaklandı. Fiyatı 400 ila 200 dolar arasında olan bir telefon pazarındaysanız, üzerinde Motorola logosu bulunan bir telefon satın alma şansınız çok yüksek. Bu, Motorola'nın en ticari başarıyı bulduğu niş ve sonuç olarak, amiral gemisi akıllı telefonlara olan ilgisi önemli ölçüde azaldı.

Ama bu birkaç yıl önce değişti. Motorola, amiral gemisi akıllı telefon alanına büyük yeniden girişini işaretlemek için 2020'de ilk Edge+'ı piyasaya sürdü. Ancak bu yeniden giriş karışık bir çanta oldu. Edge+ (2020), hızlı performansı, devasa pili ve temiz yazılımı nedeniyle övgü aldı. Ancak, tüm bu övgülerin yanı sıra, eksik kamera sistemi, su geçirmez olmayan tasarımı ve hayal kırıklığı yaratan güncelleme politikası nedeniyle de alay konusu oldu. Edge+ (2020), kalıcı bir izlenim bırakmasa da Motorola'nın yiğit bir girişimiydi.

Mart 2022'ye hızlıca ilerleyin ve artık Edge+ (2022) var. Edge+'ın ikinci nesil versiyonu, önceki modelini bu kadar iyi yapan özelliklerin çoğuna sahip: hızlı performans, mükemmel pil ömrü ve kullanıma hazır temiz bir yazılım deneyimi. Ayrıca, Edge+'ı iki yıl önce rahatsız eden sorunların çoğunu da koruyor. Geçen hafta yaptığım testlerde Edge+ (2022) hakkında keyif aldığım çok şey var. Ancak Galaxy S22+ ve iPhone 13 Pro ile yarışan 1000 dolarlık bir cep telefonu olarak Motorola'nın amiral gemisi formülüyle hala çözmesi gereken bazı pürüzler var.

Tasarım Ve Sergileme

motorola-edge-plus-2022-review-3.webp

Bu duygu, Edge+'ın tasarımıyla mükemmel bir şekilde temsil edilir. Estetik olarak, Edge+ bugün mevcut olan sayısız diğer telefondan kendisini ayırmak için hiçbir şey yapmıyor. Kaygan bir cam arkası, sol üst köşesinde üçlü kamera sistemi ve delikli büyük bir ekranı var. Saldırgan veya kötü bir tasarım değil, aynı zamanda son birkaç yılda piyasaya sürülen diğer tüm Android telefonlar gibi hissettiriyor.

Mülayim bir tasarım kendi başına büyük bir suç değildir, ancak bu sıkıcı estetik aynı zamanda bazı garip donanım kararlarıyla da eşleştirilmiştir. Edge+ (2022), Kozmik Mavi ve Stardust Beyaz renklerinde mevcuttur. Motorola bana ikisinden ilkini gönderdi ve bazı aydınlatmalarda göz alıcı renk kaymaları varken, yansıtıcı doğa, camın arkasına kaç parmak izi çektiği ile mahvolur. Sırtını ne kadar sık ​​silmeye ve temizlemeye çalışsam da saniyeler içinde lekeler ve çizgilerle dolu. Ayrıca Edge+'ın düğmelerinin hayranı değilim. Güç düğmesi ve ses rocker'ı sağ çerçevenin üst kısmına yakın bir yere yerleştirilmiştir. Güç düğmesine ulaşmak yeterince kolay, ancak ses seviyesi o kadar yüksek ki, sesi ayarlamaya çalışırken güç düğmesine tekrar tekrar basıyorum - telefonla bir haftadan fazla günlük kullanımdan sonra bile. İyi tarafı, güç düğmesindeki entegre parmak izi sensörünün sürekli olarak hızlı ve güvenilir olduğunu kanıtlamış olmasıdır. İyi olmayan şey ise Edge+'ın titreşim motorudur. Zayıf hissettiriyor, rahatsız edici derecede gürültülü ve bana Motorola'nın bütçe el cihazlarında kullanılan titreşim motorlarını hatırlatıyor.

Ancak tasarım şikayetleri burada bitmiyor. Motorola, insanların geri bildirimlerini dinledi ve Edge+'a (2022) su geçirmezlik ekledi - ancak çok az. Edge+, bir IP52 derecesi ile gelir. IP52, telefonun çoğunlukla toza karşı korunduğu ve püsküren/dayan sulara (yağmur fırtınası veya lavabodan sıçrayan sular gibi) dayanabileceği anlamına gelir. Ancak IP52, diğer amiral gemisi akıllı telefonların çoğunda bulunan IP68 derecelendirmelerinden çok daha az kapsamlıdır . Edge+ (2022) tamamen toz geçirmez değildir ve herhangi bir miktarda suya daldırılamaz. Teknik olarak Edge+'dan (2020) daha dayanıklıdır, ancak neredeyse tüm rakiplerine kıyasla hala önemli bir geri adımdır.

Bazı insanlar bu şikayetlere bakabilir ve onlara nitpicks diyebilir. Ve bu adil bir nokta! Bu, 300 veya 400 dolara mal olan başka bir orta sınıf Motorola telefonu olsaydı, sıkıcı bir tasarım, garip düğmeler, berbat bir titreşim motoru ve hayal kırıklığı yaratan su direnci ile iyi olurdum. Ancak Motorola'nın 1000 dolara satmaya çalıştığı bir akıllı telefon için, bu küçük ayrıntılar doğru olması gereken şeyler. Ve maalesef olmadı.

motorola-edge-plus-2022-review-4.webp

Neyse ki Motorola için ekrana bakıldığında işler daha olumlu bir hal alıyor. Edge+ (2022), 2400 x 1080 çözünürlüğe ve 144 Hz yenileme hızına sahip 6,7 inç OLED ekrana sahip – S22, iPhone 13 Pro ve diğer telefonlardaki 120 Hz ayarından daha hızlı. Bu özelliklerin tümü, Edge+ için mükemmel bir ekrana dönüşüyor. Renkler canlıdır, metinler oldukça nettir ve 144Hz panel her şeyin inanılmaz bir akıcılıkla hareket etmesini sağlar.

Diğer telefonlar gibi, Edge+ da 144 Hz yenileme hızını gerekmediğinde ayarları düşürmek için otomatik olarak ölçeklendirir. Bir video izlemek mi yoksa bir fotoğrafa bakmak mı? 144Hz, pil ömrünü korumak için geçici olarak düşürülür. Bu gerekli bir özellik, ancak Motorola'dan daha fazla ince ayar yapılması gerekiyor. 144Hz panel çalıştığında mükemmel görünüyor, ancak çok sık olarak devreye giriyor ve çalışmaması gerektiğinde devre dışı kalıyor. Örneğin Twitter uygulamasında bir resmin açılması, uygulamanın 60 Hz'de çalışmasına neden olur.manuel olarak kapatıp tekrar açana kadar. Twitch uygulamasındaki videolar, yenileme hızını çok fazla düşürerek, gergin ve gecikmeli görünmelerine neden oluyor. Ayrıca, ana ekranın görünürde bir sebep olmaksızın 60 Hz'de rastgele hareket etmeye başladığı sorunlarla da karşılaştım. Edge+'ı (2022) her zaman 144 Hz'de çalışmaya zorlayarak teknik olarak bu hıçkırıkları önleyebilirsiniz, ancak bunu yapmak, aksi takdirde harika pili azaltır.

Performans Ve Pil

motorola-edge-plus-2022-review-11.webp

Bunlar Edge+ için pek çok olumsuzluk, bu yüzden telefonun üstün olduğu bir şeye geçelim: performans. Motorola Edge+ (2022), Snapdragon 8 Gen 1 yongası ve 12 GB RAM tarafından desteklenmektedir. 144 Hz yenileme hızıyla eşleştirilen bu, inanılmaz bir hızla hareket eden bir akıllı telefon. Kullanıcı arayüzünde gezinme harika bir his veriyor, uygulamalar hızlı açılıyor ve Edge+, birden fazla uygulamayı zorla kapatmadan arka planda açık ve çalışır durumda tutmak için mükemmel bir iş çıkarıyor.

Edge+'ın performansı kadar pil ömrü de etkileyici. Telefonun içinde 4800 mAh pil var. Bu, Motorola'nın Edge+'da (2020) kullandığı 5000 mAh'den biraz daha küçük ama aynı zamanda Galaxy S22+'daki 4500 mAh pilden daha büyük. Bu rakamlar bir yana, bilinmesi gereken en önemli şey, Edge+'ın pil ömrünün harika olduğudur. 4 saatten fazla ekran süresiyle 9 saatlik bir günün sonunda (çoğu canlı Twitch akışlarını izleyerek harcandı)), Edge+ günü 23:08'de bitirdi ve yüzde 54 pil kaldı. Daha sonra, tankta yüzde 15 pil kalmışken ertesi gün 22:58'e ulaştı. Edge+, bu iki gün arasında neredeyse 4 saatlik canlı video akışı, çok sayıda kamera kullanımı ve daha fazlası dahil olmak üzere yaklaşık 6 saatlik ekran süresi elde etti. Motorola, Edge+'ı iki günlük bir akıllı telefon olarak tanıtıyor ve bu iddia doğru.

Biraz daha az etkileyici olan şey, Edge+'ın şarj seçenekleri. Telefon 30W kablolu şarj, 15W kablosuz şarj ve 5W kablosuz güç paylaşımı özelliklerine sahip. Bunlar iyi rakamlar, ancak 30W kablolu şarj , bazı rakipler tarafından sunulan 45W ve 80W sayılarına kıyasla sönük kalıyor . Bununla birlikte, iyi tarafı, Edge+'ın kutuda 30W şarj adaptörü içermesidir. Bu, Apple, Samsung, Google ve diğer birçok şirketin artık sunmadığı bir şey, bu yüzden Motorola'nın buradaki trendi değiştirdiğini görmek güzel.

Kameralar

motorola-edge-plus-2022-review-1-001.webp

Sonra kamera sistemimiz var. Edge+ (2022), diğer modern amiral gemileri gibi üçlü kamera sistemine sahip gibi görünse de, bunu ucuz bir numara ile hallediyor. Edge+ (2022), 50 MP birincil kamera, 50 MP ultra geniş kamera ve 2 MP derinlik kamerası ile birlikte gelir. Bunun gibi derinlik kameraları, teknik özellik sayfalarını şişirmenin bir yolu olarak genellikle bütçe ve orta sınıf telefonlar için ayrılmıştır. Derinlik kamerasının Edge+'a (2022) sağladığı herhangi bir fayda en iyi ihtimalle göz ardı edilebilir, ancak Motorola'nın onu üç kameralı bir akıllı telefon olarak lanse etmesine izin veriyor. Bu aynı zamanda Edge+'nın telefoto/periskop yakınlaştırma kamerasına sahip olmadığı anlamına gelir. Bu, birkaç yıldır pahalı amiral gemilerinin beklenen bir özelliğiydi, ancak Edge+'nın tamamen göz ardı ettiği bir şey.

motorola-edge-plus-2022-review-7.jpg

Erişebildiğiniz iki 50MP kameraya gelince, bunlar tamamen yeterli ve başka bir şey değil. Birincil kamera f/1.8 diyafram açıklığına, 1.0μm piksele ve optik görüntü sabitleme özelliğine sahiptir. Edge+'ı iPhone 13 Pro'ya karşı test ederken, Edge+'ın resmini tercih ettiğim bir durum hiç olmadı. Farklı çekim senaryoları genellikle doğal olmayan renklere, ayrıntılarda patlamaya vb. neden olur. Yukarıdaki fotoğraf harika bir örnektir. Edge+ soldaki fotoğrafı çekerken, iPhone 13 Pro sağdaki fotoğrafı çekti. Motorola'nın telefonu , köpeğin kürkünü gerçekten o kadar fazla doyuruyor ki, kötü bir Instagram filtresi uygulanmış gibi görünüyor . iPhone fotoğrafı o kadar etkileyici değil ama gerçek hayata çok daha yakın.

motorola-edge-plus-2022-review-8.webp

Edge+ (2022) de doğrudan güneş ışığı ile zor anlar yaşıyor. Yukarıda, ofis penceremin yanında oturan ve dışarıya bakan kedim Polo'nun bir resmi var. Soldaki Edge+ resmi bulanık, kürkteki birçok ayrıntıyı kaybediyor ve Polo'nun vücudunda tuhaf bir ışık halesi ile lekelenmiş.

Yazılım

motorola-edge-plus-2022-review-10.jpg

Son olarak, Edge+'ın yazılımı var. Telefon, Motorola'nın 'My UX' arayüzüyle eşleştirilmiş Android 12 ile birlikte gelir. Gerçekte, Edge+'daki yazılım, Pixel 6'dakiyle neredeyse aynı. Ve bu harika. Motorola Edge+ (2022) üzerinde çalışan Android 12 kullanıcı arayüzü, doğrudan Google'ın elinden alınmış gibi hissettiriyor. Büyük düğmelere sahip renkli bir Hızlı Ayarlar paneline, basitleştirilmiş bir Ayarlar uygulamasına ve en önemlisi Android 12'nin Material You tema motoruna sahiptir.

motorola-edge-plus-2022-review-6-edited.webp

Bu, Motorola'nın gereksiz şişkinlikle olan kısıtlaması ile daha da yardımcı olur. Eklediği ekstra özellikler (Peek Display ve kamerayı açma/el fenerini etkinleştirme hareketleri gibi), 'stok' Android'in üzerine yasal olarak faydalı eklemelerdir. Ayrıca hepsi yerleşik Moto uygulamasında düzgün bir şekilde paketlenmiştir. İsterseniz onları kullanın, umursamıyorsanız görmezden gelin ve endişelenecek başka bir şey yok. Edge+'ın (2022) Verizon modeli, önceden yüklenmiş birkaç oyun ve Verizon markalı uygulamalarla geldi, ancak bu, kilidi açılmış varyant için bir sorun olmamalı. Ve eğer Verizon bir tane alırsanız, istemiyorsanız uygulamaların çoğu kaldırılabilir.

Ne yazık ki, Motorola, cansız güncelleme politikasıyla tüm bunlara kötü bir dönüş yapmak zorunda. Edge+ (2022), yalnızca iki büyük Android güncellemesi ve üç yıllık güvenlik yamaları vaat ediyor. 1000 dolarlık bir akıllı telefon için bu korkunç bir destek ve son birkaç yıldır Motorola'yı takip ettiyseniz, bunun şirket için yeni bir şey olmadığını bilirsiniz. Motorola, Google Play Store'dan kendi uygulamalarını düzenli olarak güncellemesi ile kendini savunmaya çalışmaktadır. Ama bu kesmiyor. 300 dolarlık bir Moto G telefon için iyi bir bahane değil ve kesinlikle 1000 dolarlık bir Edge+ için de iyi bir bahane değil.

Ama sadece benim sözüme bakma. Diğer Android üreticilerinin ne yaptığına bakın. Pixel 6 ve Pixel 6 Pro'ya üç yıllık büyük Android güncellemeleri ve beş yıllık güvenlik güncellemeleri vaat ediliyor. Samsung bu konuda daha da iyi — S22 serisi, Z Fold 3/Z Flip 3 ve hatta yeni Galaxy A53 5G ve A33 5G bütçe telefonları için dört yıllık Android güncellemeleri ve beş yıllık güvenlik güncellemeleri sunuyor . Motorola'nın 1000 dolarlık bir amiral gemisini sadece iki güncellemeyle sınırlaması için kesinlikle hiçbir neden yok, ama ne yazık ki, burada sahip olduğumuz şey bu.

Motorola Edge+ (2022) Satın Almalı Mıyım?

motorola-edge-plus-2022-review-2.webp

Edge+ (2022) hakkında beni bu kadar hayal kırıklığına uğratan şey, mükemmel bir telefon olmanın zirvesinde olması. Yüksek kaliteli bir ekrana, harika bir parmak izi sensörüne, göz alıcı performansa, olağanüstü pil ömrüne ve geri gelmeye devam etmek istediğim bir yazılım deneyimine sahip. Ancak Edge+'ın iyi yaptığı her şeye rağmen, onları telefonun kullanımını zorlaştıran bir şeyle eşleştiriyor. Tutarsız yenileme hızı, eksik kamera sistemi veya sınırlı su direnci olsun, Edge+ (2022)'nin piyasadaki diğer amiral gemilerine açıkça kaybettiği alanlar var.

Edge+ 600$ veya 700$'a satılsaydı, bu eksiklikler kolayca affedilebilirdi. Ama değil. Motorola, Edge+'ı (2022) iPhone 13 Pro , Pixel 6 Pro ve Galaxy S22+'ı alması beklenen 1000 dolarlık bir akıllı telefon olarak tanıtıyor ve satıyor . Ve sadece orada değil. Birkaç ince ayar, Edge+'ı (2022) yılın en iyi telefonlarından biri haline getirebilirdi, ancak şu anda olduğu gibi, yukarıda belirtilen diğer telefonlardan herhangi birini önermek neredeyse imkansız olan ilginç bir amiral gemisi haline geldi.

Bunun nedeni Edge+'ın kötü olması değil. Aslında kullanmaktan oldukça keyif aldığım çok iyi bir telefon. Ancak Motorola gerçekten büyük liglerde rekabet etmek istiyorsa, rekabeti geride bırakan ve masaya taze ve heyecan verici bir şey getiren bir telefon yaratması gerekiyor. Bu, zayıf güncelleme politikasını bozmak, anlamlı bir kamera sistemi oluşturmak ve tasarımına Ar-Ge'yi fiilen dahil etmek anlamına geliyor. Bunlar gerçekleşene kadar Motorola'nın amiral gemisi hırslarının buradan nereye gittiğini görmek zor.

İlgili Haberler
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.