Android telefonunuzu satmadan veya takas etmeden önce nasıl bütün bilgilerinizi silebilirsiniz?

Android telefonunuzu satmadan veya takas etmeden önce nasıl bütün bilgilerinizi silebilirsiniz?

Cihazınızı başkasına vermeden önce kişisel verilerinizi nasıl silebilirsiniz?

En yeni Samsung telefonunu satın almak üzere misiniz yoksa daha çok Pixel kullanıcısı mısınız? Eski Android telefonunuzu yeni telefonunuzda indirimle takas etmeyi, pazaryerlerinde satmayı, bir arkadaşınıza vermeyi veya geri dönüşüm için bırakmayı planlıyorsanız, tüm verilerinizi silmek isteyeceksiniz. önce fabrika koşullarına sıfırlayarak. Neyse ki, bunu yapmak oldukça kolay.

Başlamadan önce, bu talimatların Android 12 çalıştıran bir Pixel 3 üzerinde test edildiğini unutmayın, ancak mevcut Android telefonların çoğu için işlem hemen hemen aynı olmalıdır. Söylemeye gerek yok, önce tüm verilerinizin yeni telefonunuza aktarıldığından, yedeklendiğinden veya her ikisinden de emin olun. Eski telefonunuz sıfırlandığında, geri dönüş yoktur.

  • Ayarlar'a git
  • Sistem > Seçenekleri sıfırla'yı seçin
  • Size dört seçenek sunulacak. Wi-Fi, mobil ve Bluetooth'u sıfırla , bağlantıyla ilgili sorun yaşıyorsanız bazen kullanışlıdır. Uygulama tercihlerini sıfırla , diğer şeylerin yanı sıra tüm uygulamanızı ve bildirim varsayılanlarınızı geri yükler. İndirilen SIM'leri sil , artık ihtiyacınız olmayan tüm dijital SIM'leri silmenize yardımcı olur. Ancak bunların hiçbiri telefonunuzdaki verileri silmez. Bu, son tercihin işi, Tüm verileri sil (fabrika ayarlarına sıfırlama) ve seçeceğiniz iş de bu.
  • Bir sonraki ekran size neyin silineceğini ve hangi hesaplarda oturum açtığınızı söyleyecektir. Tüm verileri sil öğesini seçin .
  • PIN'iniz veya başka bir güvenlik kurulumunuz varsa, girmeniz istenecektir.
  • Yapmak istediğiniz şeyin bu olduğundan emin olup olmadığınızı soran başka bir ekran göreceksiniz. Emin misin? Ardından Tüm verileri sil düğmesine basın.

Bu kadar! İşlem genellikle sadece iki veya üç dakika sürer. Telefonunuz yeniden başlayacak ve dil, hesap, ağ vb. gibi olağan açılış sorularıyla başlayacak. Bunları gördüğünüzde, çalıştığını anlayacaksınız.

Dikkat edilmesi gereken birkaç şey var. İlk olarak, bir Samsung telefonunuz varsa, sıfırlamadan önce (bir tane oluşturup telefona eklediyseniz) Samsung hesap şifreniz istenebilir.

akrales-190515-3399-0018-0.webp

İşletim sisteminin daha eski bir sürümünü kullanan bir Android telefonunuz varsa (örneğin, sürüm 8'den önce), sıfırlama, yeniden başladıktan sonra oturum açmanızı isteyebilir. Telefonu zaten başka birine gönderdiyseniz, bu garip olabilir. Sonuç olarak, eski bir telefonunuz varsa, ekran kilidinizi kapatmak ( Güvenlik > Ekran kilidi'ne gidip Yok'u seçerek ) ve Google hesabınızı ( Ayarlar > Hesap'ta bulabilirsiniz) silmek iyi bir fikirdir. > Google ) sıfırlamayı başlatmadan önce. (Aslında, bu her durumda iyi bir fikir olabilir.)

Sıfırlandıktan sonra bile bazı verilerin telefonda kalabileceğine dair kanıtlar var. Daha dikkatli olmak için telefonu sıfırlamadan önce şifreleyebilirsiniz:

  • Ayarlar > Güvenlik > Şifreleme ve kimlik bilgileri'ne gidin ve Telefonu şifrele'yi seçin .
  • Ayarlarınıza geri dönün ve sıfırlama işlemini başlatın

Tabii ki, gerçekten emin olmak istiyorsanız ve telefonu kimseye vermeyi düşünmüyorsanız, her zaman bir çekiç alabilirsiniz.

İlgili Haberler
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.