Microsoft, kuantum bilgisayar endüstrisine hükmetmeye hazır görünüyor

Microsoft, kuantum bilgisayar endüstrisine hükmetmeye hazır görünüyor

Microsoft Azure kısa süre önce, kuantum hesaplama araştırma ekiplerinin, fiziğin anlaşılması zor, daha önce hiç gösterilmemiş özelliklerine dayanan “yeni bir tür kübit” icat ettiğini duyurdu. Redmond şirketine göre bu, insanlığın karşılaştığı en zor sorun

Microsoft Azure kısa süre önce, kuantum hesaplama araştırma ekiplerinin, fiziğin anlaşılması zor, daha önce hiç gösterilmemiş özelliklerine dayanan “yeni bir tür kübit” icat ettiğini duyurdu. Redmond şirketine göre bu, insanlığın karşılaştığı en zor sorunları çözebilecek ölçeklenebilir kuantum bilgisayarlar oluşturmasına izin verecek.

Peki, bu alan için bir atılım mı yoksa sadece kuantum bilişimi çevreleyen pazarlama zeitgeistine yaslanma girişimi mi?

Cevabı çözmek için Microsoft'un kuantum hesaplama departmanına, geçmişine ve gerçekte neyi başarmaya çalıştığına bakmamız gerekecek.

Tam yığın çözümü

Kuantum bilgi işlem endüstrisini düşündüğünüzde muhtemelen akla gelen ilk isim Microsoft değildir. Google, geçen yıl anıtsal zaman kristalleri atılımını gerçekleştirdi, IBM, tüketiciye yönelik kuantum bilgi işlem sistemleri geliştiren ilk büyük teknoloji kuruluşuydu ve şu anda Google ve kısa süre önce bir kuantum şirketi olan D-Wave ile kısasa kısas yapıyor. public, 20 yılı aşkın bir süredir kuantum bilgisayarlar inşa ediyor.

Microsoft, kendi kulvarını çizmek için tüm rakiplerinden farklı bir yol izlemeyi seçti. Azure ekibi, geliştirdiği “yeni tür kübit”in topolojik kübit olarak adlandırıldığını ve bildiğimiz kadarıyla daha önce hiç gösterilmediğini söylüyor.

Bir şirket blog gönderisine göre :

Microsoft'un yaklaşımı, çevresel gürültüye karşı yerleşik korumaya sahip bir topolojik kübiti takip etmek olmuştur; bu, yararlı hesaplamalar yapmak ve hataları düzeltmek için çok daha az kübit alması gerektiği anlamına gelir. Topolojik kübitler ayrıca bilgileri hızlı bir şekilde işleyebilmelidir ve bir kredi kartındaki güvenlik çipinden daha küçük bir gofrete bir milyondan fazla sığabilir.

Buluştan sorumlu ekip, topolojik kübitlerin endüstriyel boyuttaki kuantum bilgisayarlara giden en hızlı yolu temsil ettiğini söylüyor.

Bunun bize söylediği, Microsoft'un kuantum bilişim pazarını açıkça gözlemlemesi ve kendisini küresel lider olarak tasavvur etmesidir.

Microsoft kesinlikle kuantum bilgi işlem endüstrisinde yeni biri olmasa da, şu anda yalnızca belirli Azure iş ortaklarına sınırlı kuantum hizmetleri sunmaktadır. Topolojik kübit atılımından önce, kristal kürede kuantum emelleri biraz bulanıktı.

Ancak şimdi, Microsoft'un bir milyon kübit kullanan geçit tabanlı bir sistem içeren tam yığın bir kuantum hesaplama çözümü geliştirmeyi planladığı açık.

image-1.jpg

kuantum hırsı

Microsoft'un gelecekteki kuantum bilgisayarlarında bir milyon topolojik kübitin ne kadar yetenekli olacağını belirlemek imkansız . Alan çok genç ve sadece birkaç ay önce şirketin kullandığı teknoloji varsayımsal olarak kabul edildi.

Ve Microsoft'un teorik araştırmadan teknoloji için bir iş yolunu özetleyen bir blog yazısı yayınlamaya geçebilmesi, araştırmanın durumundan çok işin hızının bir kanıtıdır.

Bununla birlikte, Microsoft'un tüm ağırlığını teknolojinin arkasına attığı ve kuantum sistemlerini geliştirme ve ölçeklendirme söz konusu olduğunda tahmin için fazla yer olmadığı açıktır. Bu sistemlerin inşası için yüz milyonlarca yatırım ve bakımı ve işletilmesi için milyonlarca yatırım gerekir.

Microsoft'un gerçekten bir milyon topolojik kübiti ölçeklendirebilecek donanımlar inşa etmesi durumunda, tüm gelenleri almaya hazır olduğuna dair güvenli bir bahis.

Bunun ne kadar süreceği konusunda ekip, temel teknolojinin gösterilmesiyle artık bunun “daha ​​çok bir mühendislik yolunda” olduğunu söylüyor.

Bu bize, Microsoft'un hırsının meyvelerini verdiğini görmemizin muhtemelen on yıl içinde olduğunu söylüyor.

Ama bekle dahası var

Bununla birlikte, Microsoft'un işe başlamak için 2030'a kadar veya daha sonrasını beklemekle ilgilenmediği açık. Bu amaçla, 2023'ün sonuna kadar 1.000 kübitlik bir işlemciye erişim sunmayı planlıyor.

Ancak bu, Azure'un yeni icat ettiği topolojik kübit paradigması olmayacak. Bunun yerine şirket, "nötr atom tabanlı" kuantum işleme adı verilen başka bir tür kuantum teknolojisini çalıştırmak için donanım oluşturan bir şirket olan Pasqal ile bir ortaklık kurdu.

Kuantum bilgisayarın iç görünümü

Bir Microsoft basın açıklamasına göre, Microsoft Kuantum Yazılım Başkan Yardımcısı, Seçkin Mühendis Dr. Krysta Svore, ortaklığı kuantum teknolojilerini her iki şirketin müşterilerine hemen getirmenin bir yolu olarak tanımladı:

Azure Quantum, kuantum yeniliği için birleştirilmiş, açık bulut ekosistemidir ve müşterilerin çeşitli kuantum donanım, yazılım ve çözüm seçenekleriyle etki elde etmelerini sağlar.

Pasqal'ın nötr atom kuantum işlemcileri, Azure Quantum kullanıcılarına analog kuantum hesaplama dahil olmak üzere yeni hesaplama olanakları sağlayarak, gerçek dünyadaki kuantum etkilerini takip etmek için yeni yollar açarak bu ekosisteme hoş bir ektir.

Pasqal ile olan ortaklık, Microsoft'a 2023 ile geleceğin büyük ölçüde ölçeklenebilir bir kuantum hesaplama sistemi biçiminde geldiği zaman arasındaki boşluğu doldurmak için orta vadeli bir çözüm sunarak kuantum endüstrisindeki en büyük zayıflığını destekliyor.

Kazanan… biraz alır

Google'ın zaman kristallerinin, D-Wave'in yeni geçit tabanlı çözümlerinin, IBM'in yinelemeli yaklaşımının, Microsoft'un yeni topolojik kübitlerinin veya karanlık at teknolojisinin nihayetinde üstün gelip gelmeyeceğine gelince, bu herkesin tahminidir.

Ancak, birden fazla uygulanabilir yaklaşımla bitirmemiz pek olası değil. Sonunda, donanım üreticilerinin aynı sayfada olması finansal olarak daha mantıklı olacaktır. Önümüzdeki on yıl, nihai hesaplaşma için zemin hazırlamalıdır.

Ancak kuantum hesaplama sıfır toplamlı bir oyun değildir. Microsoft, daha büyük pazarda baskın bir pay almaya hazırlanıyor, ancak herhangi bir şirketin rekabeti gölgede bırakması pek olası değil.

Yapay zeka pazarına çok benzer şekilde , kuantum hesaplama, duruma göre ısmarlama çözümler gerektirir. IBM, Google, D-Wave ve Microsoft yakın zamanda mağaza raflarını çok amaçlı kuantum bilgisayarlarla donatmayacaklar. Kârlı, uzun vadeli sözleşmeler içeren büyük ortaklıklar için rekabet edecekler.

Her şirket, potansiyel öne çıkmak için kendi benzersiz yolunu bulmak için kurumsal güçlü yönlerine güvenmek zorunda kalacak. Ve Microsoft için bu, iş ortaklarını Azure ekosistemi aracılığıyla birbirine bağlamak ve yüksek ücretli devlet sözleşmelerini kapmak anlamına gelir.

Durduğumuz yerden, Microsoft görünüşe göre rekabete yetişti. Bu, bir zaferin garanti edildiği anlamına gelmez - teorik fizikte hiçbir garanti yoktur - ancak Bill Gates'in herhangi bir teknoloji yarışında inşa ettiği evi hesaba katmak aptalca olur.

İlgili Haberler
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.