Gelişen Yeni Teknoloji İle Birlikte Metaverse'de Nasıl Acı Hissedeceğiz?

Gelişen Yeni Teknoloji İle Birlikte Metaverse'de Nasıl Acı Hissedeceğiz?

Bir şirket, metaverse'de acı çekmenizi sağlayan bir gadget geliştiriyor. Elektrikli bileklik, kullanıcıların sanal dünyada hareket etmelerini ve rahatsızlık ve nesnelerin ağırlığı gibi hisleri hissetmelerini sağlar.

  • Bir şirket, metaverse'de acı çekmenizi sağlayan bir gadget geliştiriyor.
  • Elektrikli bileklik, kullanıcıların sanal dünyada hareket etmelerini ve rahatsızlık ve nesnelerin ağırlığı gibi hisleri hissetmelerini sağlar.
  • Emerge Wave-1 adı verilen başka bir yeni cihaz, bir VR başlığıyla eşleşiyor ve kullanıcıların sanal nesneleri ve hisleri hissetmelerini sağlayan ultrasonik dalgalar yayar.
VR'de dövüş oyunu oynayan biri.

Metaverse'i keşfederken gerçek acıyı hissetmeye hazır olun.

H2L Technologies adlı bir Japon start-up şirketi , metaverse için rahatsızlık içeren gerçek yaşam deneyimleri yaratmaya çalışıyor. Şirketin elektrikli bilekliği, kullanıcıların sanal dünyada hareket etmelerini ve ağrı ve nesnelerin ağırlığı gibi hisleri hissetmelerini sağlıyor. Gerçek duyguları sanal deneyimlere dönüştürmek için artan bir çabanın parçası.

Sürükleyici VR deneyimleri yaratan bir şirket olan FreshWata'nın yaratıcı direktörü Christopher Crescitelli, Lifewire'a bir e-posta röportajında​​​​“Fiziksel girdi ve dokunsallık sağlamak, günümüzün teknolojisini kullanırken mümkün olan en sürükleyici deneyimi yaratmamızı sağlıyor” dedi. "Bir daldırma biçimi olarak zaten harika 3D optikler ve uzamsal ses elde eden kullanıcılar, metaverse yolculuklarına dokunsal eldivenler, yelekler ve diğer araç setlerini eklerken kendilerini daha da içine çekecek."

sanal ama gerçek

The Financial Times'a göre H2L Technologies tarafından geliştirilmekte olan cihaz, kullanıcının kol kaslarını elektriksel olarak uyararak çalışıyor .

Yeni cihaz, sanal gerçeklik geliştiricilerinin (VR) kullanıcıların gerçek hisleri hissetmelerine yardımcı olmaya çalıştığı birçok yoldan yalnızca biri. Örneğin Meta, hisleri hissetmenize yardımcı olabilecek titreşimli bir eldiven üzerinde çalışıyor. Sistemin doğru duyumları ne zaman ve nereye ileteceğini bilmesi gerekir. Meta ekibi, bilgisayarın, elinizin sanal bir sahnede tam olarak nerede olduğunu ve sanal bir nesneyle temas halinde olup olmadığınızı tam olarak bilmesini sağlayan gelişmiş el izleme teknolojisi geliştiriyor.

Meta mühendisi Forrest Smith , şirketin web sitesindeki gönderide, "İnsanlar genellikle 'oluşturmayı' görsel olarak düşünürler" dedi. "Ayrıca haptikler için 'render' kelimesini kullanıyoruz. Burada yaptığımız şey, bu sanal dünyanın durumunu ve onunla olan etkileşimlerinizi almak ve karşılık gelen hissi hissetmeniz için aktüatörlere sunmaktır."

Bir başka yeni girişim olan Emerge, VR kullanırken gerçek hisleri hissetmenizi sağlamak için başka bir yol izliyor. Şirketin 499 $'lık Emerge Wave-1'i , bir VR kulaklığı ile eşleşen ve kullanıcıların sanal nesneleri ve hisleri hissetmelerini sağlayan ultrasonik dalgalar yayan bir cihazdır. Yaklaşık 13" dizüstü bilgisayarla aynı boyutlarda olan cihaz, kullanıcıların sanal dünyada dokunma yoluyla hissetmelerine ve etkileşim kurmalarına olanak tanıyan yontulmuş ultrasonik dalgalar yayar. Şirket, patentli teknolojisinin, yerden üç fit yüksekliğe kadar havada bir etkileşim alanı oluşturduğunu iddia ediyor. cihaz ve çevresinde 120 derece.

Emerge'nin kurucu ortağı Sly Spencer Lee bir haber bülteninde "Emerge Home, sanal dünyalarda yeni bir dokunma dili yaratmak için daha geniş bir yolculuğun ilk adımıdır" dedi . "Emerge Home deneyimleri ve oyun odaları aracılığıyla metaverse'de nasıl daha iyi bağlantı kurabileceğimizi, oynayabileceğimizi ve duyguları nasıl paylaşabileceğimizi keşfetmekten heyecan duyuyoruz."

"Metaverse'de gerçek hayatta olduğu gibi aynı seviyede fiziksel duyumlar ve duygular yaşayabilirsiniz."

Korku Anahtardır

Teknoloji danışmanlığı firması Captjur'un CEO'su Bob Bilbruck , bir e-posta röportajında, sanal deneyimler sırasında gerçek duyumlar sağlamanın gelişmekte olan alanına haptik denir ve gelecekte VR'nin önemli bir bileşeni olacağını öngördü .

Bilbrucks, "İnsanları teknolojiyi kullanmaya bağımlı kılmak için haptik gerekli" dedi. "Tıpkı oyun oynamanın adrenalini ve nabız hızını artırması gibi, metaverse de steroidlerde bu olacaktır. Metaverse'de gerçek hayatta olduğu gibi aynı düzeyde fiziksel duyumlar ve duygular yaşayabilirsiniz."

Ancak Bilbruck , video oyunları sırasında silah sesi gibi şeyler hissetmenizi sağlayan TactSuit X40 gibi şu anda mevcut olan dokunsal cihazları kaydırdı. 40 ayrı ayrı kontrol edilebilen vibrotactile motoru paketleyen kablosuz bir dokunsal yelek.

Bilbruck, "Bu aşamada hepsi birer hokey gibidir. Metaverse gerçek daldırma bir tür beyin veya sinir bağlantısı veya her ikisini de içerecektir" dedi.

Sansasyonu çoğaltmak için kablolu bir eldiven ve VR kulaklıkla çalışan biri.

Böyle bir şirket, kullanıcıların düşüncelerini kullanarak bilgisayarları kontrol etmelerini sağlayan bir çip üzerinde çalışan NeuraLink'tir. Cihaz ayrıca, telefon kullanmak veya bilgisayarla etkileşim kurmak gibi basit görevlerde belden aşağısı felçli kişilere yardımcı olacak.

Bilbruck, "İnsanların gerçek dünyada olduğu gibi sanal dünyadaki deneyimi elde etmek için bu gerçeklik seviyesini deneyimlemeleri gerekecek." Dedi.

İlgili Haberler
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.