Elon Musk'ın Neuralink'i İnsanları Öldürmemek İçin Maymunları Öldürmeniz Gerektiğini Söylüyor

Elon Musk'ın Neuralink'i İnsanları Öldürmemek İçin Maymunları Öldürmeniz Gerektiğini Söylüyor

Elon Musk'un kurucusu Neuralink, bir düzineden fazla maymunun beyinlerine deneysel çip implantları sonrasında öldüğü yönündeki haberlere yanıt verdi.

Elon Musk'un kurucusu Neuralink, bir düzineden fazla maymunun beyinlerine deneysel çip implantları sonrasında öldüğü yönündeki haberlere yanıt verdi.

Tartışmalı tıbbi araştırma firması Neuralink, bir düzineden fazla maymunun beyinlerine deneysel çip implantları sonrasında öldüğü yönündeki haberlere yanıt verdi. Merkezi San Francisco, Kaliforniya'da bulunan Neuralink, 2016 yılında Elon Musk tarafından ortaklaşa kurulan bir nöro-teknoloji şirketidir ve ilk insan denemelerine hazırlandığı söylenmektedi .

Şirketin, insanların beyinlerine implante edilen çiplerin yardımıyla zayıflatıcı beyin ve omurilik yaralanmalarından ve çeşitli zihinsel rahatsızlıklardan kurtulmalarına yardımcı olmak için belirtilen bir hedefi olduğu biliniyordu.

Hayvan hakları aktivistleri, Neuralink'i, neredeyse hiç hazır olmayan deneysel prosedürler yürüterek hayvanlara pervasızca işkence yapmak, sakatlamak ve öldürmekle suçluyor. Raporlara göre, Neuralink'in deneysel implantlarına sahip maymunların ve primatların büyük çoğunluğu, zayıflatıcı sağlık etkilerinden muzdarip olduktan sonra acı verici bir ölümle öldü. Bazıları ıstırap içinde oldukları için ötenazi yapmak zorunda kalırken, bazıları ameliyattan sonra beyin kanaması geçirdi.

Neuralink hayvanlara işkence mi yapıyor?

Bir 'beyin-makine' arayüzü geliştiren Neuralink, şimdi de hayvanlara işkence yapıldığı iddialarına karşı çıkıyor. Resmi Neuralink web sitesindeki bir blog yazısında şirket, aktivistleri hayvanların tıbbi araştırmalarda kullanılmasına karşı çıkmakla suçladı. Hayvanlara eziyet iddialarını kabul etmedi, ancak kendisine yöneltilen herhangi bir özel suçlamayı da reddetmedi. Şirkete göre, tüm tıbbi cihazlar ve prosedürler, insanlar üzerinde uygulanmadan önce primatlar üzerinde test edilmelidir ve sürece ince ayar yapmak için maymunlar üzerinde deney yapan sadece Neuralink değildir. Şirket ayrıca hayvanlara "mümkün olan en insancıl ve etik şekilde" davranmaya kararlı olduğunu iddia etti.

elon-musk-neuralink-presentation-makrokedi.jpg

Neuralink, Birden Fazla Maymun Ölümünü Kabul Etti

Neuralink masumiyetini protesto etse de, deneylerinden elde edilen çok sayıda makak maymununun çeşitli komplikasyonlar nedeniyle ötenazi yapılması gerektiğini kabul etti. Şirkete göre, iki hayvana "önemli histolojik veriler toplamak için" ötenazi uygulandı ve diğer altı hayvan cihaz arızaları, cerrahi komplikasyonlar ve ameliyat sonrası enfeksiyonlar nedeniyle öldürülmek zorunda kaldı. Şirket ayrıca bazı sorunların gelecekte ortaya çıkmasını önlemek için "yeni cerrahi protokoller ve tamamen implante edilmiş bir cihaz tasarımı" geliştirdiğini iddia ediyor. Şirket ayrıca, ameliyatından tamamen iyileşen ve artık aklıyla Pong oynayabilen bir maymun olan Pager ile başarısını vurguladı.

neuralink-monkey-experiments-makrokedi.jpg

Neuralink'in yanıtı, Sorumlu Tıp Doktorları Komitesi (PCRM) adlı kar amacı gütmeyen bir kuruluşun, California Üniversitesi, Davis hakkında Amerika Birleşik Devletleri Tarım Bakanlığı'na (USDA) şikayette bulunmasından birkaç gün sonra geldi.

Elon Musk tarafından kurulan şirketten hibe aldıktan sonra maymunlarla deney yaparken Hayvan Refahı Yasası'nın ihlal edildiğini iddia ediyor. Şikayet, deney için kullanılan hayvanların güvenliği ve esenliğinin aşırı derecede göz ardı edildiğini iddia ediyor. Veteriner bakımının olmaması, UC Davis tesisinde kaldıkları süre boyunca hastalık geliştirdikten sonra birçok sağlıklı hayvanın öldürülmesine neden oldu.

İlgili Haberler
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.