Donmuş Bilgisayar Nasıl Onarılır? Donma Olan Bilgisaraylarda Kesin Çözüm!

Donmuş Bilgisayar Nasıl Onarılır? Donma Olan Bilgisaraylarda Kesin Çözüm!

Donmuş Mac veya PC'nizde sorun giderme. Klavye hala çalışıyormuş gibi görünürken fare hareket etmeyi durdurabilir. Fare ve klavye çalışmayı durdurur ve tüm pencereler donar. Açık pencereleri veya uygulamaları kapatamazsınızTüm ekran maviye döner ve bir

Donmuş bir bilgisayarla ilgili sorunlar birkaç farklı yoldan biriyle ortaya çıkabilir:

 • Klavye hala çalışıyormuş gibi görünürken fare hareket etmeyi durdurabilir.
 • Fare ve klavye çalışmayı durdurur ve tüm pencereler donar.
 • Açık pencereleri veya uygulamaları kapatamazsınız.
 • Tüm ekran maviye döner ve bir hata kodu görüntüler.

Mac'iniz veya Windows bilgisayarınız beklenmedik bir şekilde donabilir ve bazen nedeni çok açık değildir veya sorun gidermesi kolay değildir.

Bilgisayarınızın Windows mavi ölüm ekranı gibi bir hata mesajı sağladığı için yeterince şanslıysanız, bu hata kodu genellikle sizi nedenin yönüne yönlendirir .

Donmuş Bilgisayarın Nedeni

Bilgisayarların donmasının en yaygın nedeni yazılımla ilgilidir. Sisteminizle uyumlu olmayan bir yazılım, bir döngüye takılmış bir uygulama, hatalı aygıt sürücüleri gibi bozuk dosyalar veya korumalı sistem belleğine yazan veya hassas sistem dosyalarının üzerine yazan bir virüs veya kötü amaçlı yazılım olabilir.

Diğer bir olası neden, hasarlı bir sabit sürücü veya arızalı bellek kartları gibi hasarlı donanımlardır. Arızalı bellek, işletim sistemiyle ilgili herhangi bir önyükleme kodu içeriyorsa, bilgisayar yalnızca donmakla kalmaz, aynı zamanda potansiyel olarak da yeniden başlatılamaz.

donma-makrokedi.jpg

Donmuş Bilgisayar Nasıl Onarılır

Aşağıda, işletim sisteminden bağımsız olarak deneyebileceğiniz genel sorun giderme adımları verilmiştir. Çoğu zaman bir bilgisayar donduğunda yardımcı olan hızlı düzeltmeler için ilk adımlarla başlayın. Listede ilerledikçe sorun giderme daha da ilerler.

Mac'inizle ilgili daha fazla yardıma mı ihtiyacınız var? Bir Mac'in nasıl çözüleceğini kontrol edin .

 1. Esc tuşuna iki kez basın . Bu çözüm, imlecinizi kilitleyen ve bilgisayarınız donmuş gibi görünmesini sağlayan görünmeyen/görüntülenen hataları kapatabilir.

  Esc tuşunun kullanılması, açık pencereleri veya uygulamaları kapatabilir veya Excel gibi uygulamalarda , formül alanından düzenlemeyi bırakır .

 2. Donmuş programlardan çıkın. Windows kullanıyorsanız Ctrl + Alt + Delete tuşlarına basın ve menüden Görev Yöneticisini başlatın. En fazla CPU veya bellek tüketen uygulamalardan çıkmaya zorlamak için Görev Yöneticisi'ni kullanın . Mac'te, Uygulamalardan Çıkmaya Zorla penceresini açmak için Command + Option + Esc'yi deneyin.

  Herhangi bir uygulamayı kapatmak bilgisayarınızın çalışmasına izin veriyorsa, bilgisayarınızın tekrar donmaması için uygulamayı kaldırmayı düşünebilirsiniz .

 3. Windows bilgisayarınızı yeniden başlatın veya Mac'inizi yeniden başlatın . Bir sistem işlemi donduysa veya önbelleğe alınmış bellek dosyaları soruna neden oluyorsa, bilgisayarınızı yeniden başlatmak bu sorunların çoğunu çözebilir . Yeniden başlatmanın ardından sorun ortadan kalkarsa, güvenli olması için bilgisayarınızda kötü amaçlı yazılım olup olmadığını kontrol etmek veya virüs taraması yapmak isteyebilirsiniz .

  Bilgisayarınızı normal şekilde yeniden başlatamıyorsanız, kapanmaya zorlamak için güç düğmesine uzun süre basmanız gerekebilir . Bunu yalnızca son çare olarak kullanın, çünkü bu dosyalardan herhangi biri aktif olarak kullanılıyorsa bazen sistem dosyalarını bozabilir.

 4. Bilgisayarınızı Güvenli Modda başlatın . Mac'te kurtarma modunda yeniden başlatmak isteyeceksiniz . Güvenli mod, sistem güncellemelerinin takılıp kalmadığından emin olmak , sistem başlangıç ​​ayarlarınızı kontrol etmek ve tüm sistem sürücülerinizi en son sürüme güncellemek gibi çeşitli düzeltmeleri denemek isteyeceğiniz yerdir .

 5. Windows'ta, bozuk sistem dosyalarını kontrol etmek ve onarmak için bir SFC taraması çalıştırın. Sabit disk sorunlarını gidermek için Komut İsteminde DISM komutunu yönetici olarak çalıştırın . Dism /Online /Cleanup-Image /RestoreHealth komutunu yazın ve komutun çalışmasına izin verin. Mac'te, sürücü sağlığını kontrol etmek ve doğrulamak için Disk Yardımcı Programının İlk Yardım özelliğini kullanmayı deneyebilirsiniz .

 6. Bilgisayarınızın donmasıyla ilgili soruna neden olan hatalı donanıma sahip olabilirsiniz. Donmuş bir fare , kilitli bir klavye veya gevşek hafıza kartlarının tümü bu soruna katkıda bulunabilir. Farenizi ve klavyenizi çıkarıp yeniden takmayı deneyin. Ayrıca, bilgisayarınızı açın ve dahili veri ve güç kablolarının yanı sıra bellek kartlarını yeniden yerleştirin . Dizüstü bilgisayar kullanıyorsanız, Windows dizüstü bilgisayar pilinizin veya Mac dizüstü bilgisayarınızın pilinin sağlıklı olduğundan emin olun.

 7. Bilgisayarınızı son iyi durumuna kurtarın. Windows'ta bu , bilgisayarınızı tekrar çalışır duruma getirmek için Sistem Geri Yükleme aracını kullanmayı denemeniz gerektiği anlamına gelir. Mac'te, HD Recovery Volume yardımcı programlarını kullanmanız gerekir .

 8. Bu noktaya kadar başka hiçbir şey işe yaramadıysa, sisteminizi sıfırlamaktan başka seçeneğiniz olmayabilir. Windows PC'nizi sıfırlamak için adım adım sürecimizi deneyin . Veya Mac sisteminizi fabrika ayarlarına sıfırlayın . Ne yazık ki, bir sistem sıfırlaması dosyalarınızı ve ayarlarınızı silecektir, ancak en azından sisteminizi ilk satın aldığınız günkü gibi yeniden çalıştıracaktır.

İlgili Haberler
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.