Windows 11 Bilgisayarda Tam Yedekleme Nasıl Yapılır?

Windows 11 Bilgisayarda Tam Yedekleme Nasıl Yapılır?

Windows 11'de dosyalar nasıl yedeklenir? Bu makale, Windows 11'de dosyaları çevrimdışı olarak nasıl yedekleyeceğinizi gösterecek, böylece bilgisayarınız arızalanırsa onları kurtarabilirsiniz.

Bilinmesi gereken

 • Dosya Geçmişi ile otomatik yedeklemeler oluşturun ve veri kaybı durumunda bunları kurtarın.
 • Başlat > Denetim Masası > Sistem ve Güvenlik > Dosya Geçmişi > seçeneğine gidin .

Bu makale, Windows 11'de dosyaları çevrimdışı olarak nasıl yedekleyeceğinizi gösterecek, böylece bilgisayarınız arızalanırsa onları kurtarabilirsiniz.

Windows 11'de Yedekleme Var mı?

Dosya Geçmişi, Windows 11'deki varsayılan yedekleme ve veri kurtarma çözümüdür. Windows 8'de kullanıma sunulmuştur ve Kitaplıkta depolanan dosya ve klasörlerin otomatik ve artımlı yedeklerini almanıza olanak tanır. Dosyalar harici bir sürücüye veya ağ bağlantılı bir klasöre yedeklenir.

Yedekleme ve Geri Yükleme özelliği, Windows 11'deki başka bir yerel yardımcı programdır. Ancak Microsoft, Denetim Masası uygulaması olarak dahil edilmiş olmasına rağmen bu özelliği geliştirmeyi durdurmuştur. Üçüncü taraf sistem görüntüsü araçları, bu eski özellik yerine tam sistem yedeklemeleri oluşturmak için daha iyidir.

Windows için birkaç ücretsiz yedekleme yazılımı aracı vardır . Seçici yedekleme ve eşitleme gibi daha gelişmiş yedekleme ve eşitleme özelliklerine ihtiyacınız olduğunda bunlardan birini seçin.

Windows 11'de Yedekleme Nerede?

Windows 11'de dosya ve klasörlerinizi korumanın üç temel yöntemi vardır:

 • Dosya Geçmişi ile yedekleyin
 • Üçüncü taraf sistem görüntü araçlarıyla yedekleyin.
 • OneDrive'a yedekleyin

Dosya Geçmişi Denetim Masasındadır. Ayrıca, her Windows kullanıcısının kullanabileceği 5 GB'lık ücretsiz depolama alanını kullanarak OneDrive ile buluta yedekleyebilirsiniz. OneDrive klasör eşitleme özelliği, Ayarlar altında bulunur.

Sınırlı boş bulut alanı yalnızca bazı dosyaların kısmi yedeklenmesi için yardımcı olduğundan, çevrimdışı ve çevrimiçi yedek kaynakların bir kombinasyonunu kullanmak her zaman daha iyidir.

Bilgisayarımdaki Tüm Dosyalarımı Nasıl Yedeklerim?

Windows 11 PC'de tüm dosyalarınızı çevrimdışı olarak yedeklemek için iki ana yöntem. İki yöntem arasında birkaç fark vardır.

Windows 11'de Dosya Geçmişini Kullanma

Dosya Geçmişi, dosyaları harici bir konuma kopyalamak için daha yeni bir yöntemdir. Önceden belirlenmiş aralıklarla otomatik olarak çalışacak şekilde yapılandırılabilir.

 1. Başlat'ı seçin .

 2. Denetim Masası'na girin ve paneli açmak için en iyi sonucu seçin.

  Windows 11'de Denetim Masası
 3. Sistem ve Güvenlik'i seçin .

  Windows 11'de Sistem ve Güvenlik
 4. Dosya Geçmişi'ni seçin . Dosya Geçmişi kapalıysa, harici bir sürücü bağlayın ve pencereyi yenileyin.

  Windows 11'de Dosya Geçmişi
 5. Sol kenar çubuğundan Gelişmiş ayarlar'ı seçin ve bir program ayarlayın.

  Dosya Geçmişinde Gelişmiş Ayarı Seçin
 6. Varsayılan, Her saat'tir . Açılır menüyü seçerek programı ayarlayın.

  Dosya Geçmişi Gelişmiş Ayar
 7. Ayrıca dosyaların yedek sürümünün ne kadar süre saklanacağını da ayarlayabilirsiniz. Kaydedilmiş sürümleri sakla için açılır menüyü seçin ve ihtiyaçlarınıza göre değiştirin. Varsayılan, Sonsuza Kadar'dır .

  Dosya Geçmişinde Kayıtlı sürümler için zamanı ayarlayın
 8. Soldaki Klasörleri hariç tut'u seçin ve ardından yedeklemek istemediğiniz klasörleri listeye ekle'yi seçin. Explorer'da klasöre gidin ve liste için bunları seçin.

  Dosya Geçmişinde klasörü hariç tut
 9. Ana Dosya Geçmişi ekranına dönün. Dosya Geçmişini etkinleştirmek için düğmesini seçin . Windows, Kitaplıklar, Kişiler ve Sık Kullanılanlar'daki dosyaları yedeklemeye başlar.

  Dosya Geçmişini Aç
 10. Devam etmesine izin ver. Herhangi bir nedenle isterseniz işlemi sonlandırmak için Kapat'ı seçebilirsiniz .

Dosya Geçmişi tarafından oluşturulan yedeği kaldırmak için dosyaları yedeklemek için kullanılan sabit sürücüye gidin, ardından Dosya Geçmişi klasörünü manuel olarak bulun ve silin. Alternatif olarak, Gelişmiş ayarlar altındaki Sürümleri temizleme özelliği , yedeklemenizin, kaydetmeye ayarladığınız zamandan daha eski olan kopyalarını kaldıracaktır.

İlgili Haberler
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.