Android'de Firefox İçin En İyi Eklentiler (Uzantılar)

Android'de Firefox İçin En İyi Eklentiler (Uzantılar)

Firefox'un masaüstlerinde gezinme deneyimini geliştiren düzinelerce faydalı eklentisi vardır ve bunların birçoğu Android'de de mevcuttur.

Firefox, masaüstlerinde gezinme deneyimini geliştiren sayısız eklentisiyle tanınır , ancak birçoğu mobil cihazlarda da mevcuttur. Mozilla, ilk olarak 2020'de Firefox'un Android sürümüne eklenti desteği ekledi. Artık, masaüstündeki favorilerin çoğu da dahil olmak üzere, Android'de Firefox için kullanılabilen birçok eklenti var. Bunun en iyi yanı, kullanıcının eklentileri tarayıcının içinden yükleyebilmesidir, bu da onları çevrimiçi aramaları gerekmediği anlamına gelir.

Ücretsiz ve açık kaynaklı Firefox , hem masaüstü hem de mobil cihazlarda önde gelen tarayıcılardan biridir. Kar amacı gütmeyen Mozilla Foundation, Firefox'u Windows, Linux, macOS, Android ve iOS dahil olmak üzere tüm büyük masaüstü ve mobil platformlarda kullanılabilir hale getiriyor . FreeBSD, OpenBSD, NetBSD, Illumos ve Solaris dahil olmak üzere çeşitli Unix ve Unix benzeri işletim sistemleri için de mevcuttur. Çoğu sürüm Gecko işleme motorunu temel alırken, iOS sürümü Apple'ın katı platform gereksinimleri nedeniyle WebKit'i kullanır.

Android'deki en iyi Firefox eklentilerinden biri, herhangi bir siteye karanlık bir mod ekleyen ve internette gezinmeyi gözler için daha az yorucu hale getiren Dark Reader'dır. Web sitelerinde renkleri tersine çevirerek, yüksek kontrastlı ve geceleri okunması kolay hale getirerek reklamı yapıldığı gibi çalışır. Ayrıca reklam göstermeyen ve kullanıcı verilerini toplamayan ücretsiz ve açık kaynaklı bir yazılımdır. Android'de Firefox için bir başka mükemmel eklenti de HTTPS Everywhere'dir. Electronic Frontier Foundation (EFF) tarafından geliştirilmiştir ve desteklenen sitelerde otomatik olarak HTTPS şifrelemesini etkinleştirerek çevrimiçi iletişimi korur.

firefox-logo-with-android-smartphone.webp

Android'de Firefox Eklentileri

Privacy Badger, EFF'nin sunduğu başka bir teklif ve tüm platformlardaki tüm Firefox kullanıcıları için sahip olunması gereken başka bir yazılım parçası. Reklamverenlerin ve diğer üçüncü taraf izleyicilerin web'deki kullanıcıları gizlice izlemesini engeller. Yazılım, hangi izleyicilerin engelleneceğini önceden tanımlanmış bir liste kullanmak yerine, davranışlarına göre görünmez izleyicileri engellemeyi öğrenir. Şirketlere kullanıcıları izlememelerini söylemek için Do Not Track sinyalini ve kullanıcıları veri paylaşımını devre dışı bırakmak için web sitelerine Global Gizlilik Kontrolü sinyalini gönderir. Genel olarak, dijital mahremiyetlerine değer veren insanlar için en iyi eklentilerden biridir.

Bir diğer dikkate değer Firefox eklentisi , Firefox kullanıcılarının Chrome kullanıcılarıyla aynı arama deneyimine sahip olmasına yardımcı olan Google Search Fixer'dır. Ne yazık ki, Google'ın web araması , Chrome'daki kadar yetenekli olsa da, Android için Firefox'a Chrome için sağladığı arama deneyiminin aynısını sağlamaz. Eklenti, Google'ı, Chrome'a ​​gönderilecek olan arama sonuçlarının aynısını göndermesi için kandırmak için ilgili kullanıcı aracısı bilgilerini yanıltarak bu sorunu düzeltir. Yukarıda belirtilen eklentilerin yanı sıra, ileri düzey kullanıcılar NoScript Security Suite, FoxyProxy, Decentraleyes, Ghostery vb. gibi özelliklerden de önemli ölçüde yararlanabilir.

İlgili Haberler
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.