John Deere, sürücüsüz bir tarlayı işleyebilen ilk otomatik traktörünü tanıttı.

John Deere, sürücüsüz bir tarlayı işleyebilen ilk otomatik traktörünü tanıttı.

Sürücüsüz traktör de olur mu demeyin! John Deere, CES fuarında otomatik traktörünü tanıttı üstelik bu traktör sürücüsüz...

Çiftlik ekipmanı üreticisi John Deere, sürücüsüz bir tarlayı işleyebilen ilk otomatik traktörünü tanıttı.

Ağır hizmet tipi makine, tarım arazilerinde gezinmek için kameralar ve sensörler kullanılarak akıllı telefon tarafından etkinleştiriliyor.

Otomatik fonksiyonlar, yeni bir traktör anlamına gelmiyor, bu özellikler mevcut bazı traktörlere eklenebilen bir kit olarak kabul edilebilir.

Ancak John Deere, kiti doğrudan satıp satmayacağına karar vermediğini ve bir kiralama veya abonelik modeli düşündüğünü söyledi.

Şirket, otomatik traktör teknolojisini sergileyen ilk şirket değil, ancak dünyanın en büyük tarım ekipmanı üreticileri arasında yer alıyor.

CES teknoloji fuarında tanıtılan yeni kit, nesneleri algılamak ve çarpışmaları önlemek için makine öğrenimini kullanarak çevresini izlemek için altı çift stereo kamera kullanıyor.

Otomatik traktörlerde güvenlik önemli bir endişe olmaya devam ediyor.

Birçok çiftlik yaralanmasına ağır ekipman neden olur. Örneğin, Birleşik Krallık Sağlık ve Güvenlik Biriminden alınan veriler, hareket halindeki bir aracın çarpmasının 2020-2021 yıllarında tarım, ormancılık ve balıkçılıkta ölümcül yaralanmaların en yaygın nedeni olduğunu gösteriyor.

O yıl 41 ölümden 13'ü bir aracın çarpması sonucu öldü, altı kişi ise traktör ataşmanları da dahil olmak üzere makineler tarafından öldürüldü.

Tarım, diğer istihdam sektörlerinden çok daha tehlikeli olmaya devam ediyor ve 100.000 işçi başına ölümcül yaralanma, tüm sektörlerin ortalamasından yaklaşık 20 kat daha yüksek.

Otomatik traktörler ve diğer tarım ekipmanları, muhtemelen çiftçiyi ağır makinelerin yakınından uzaklaştırıyor, ancak aynı zamanda teknolojinin potansiyel tehlikeleri tespit etme yeteneğine de güveniyor.

Şirket, gerçek dünyadaki çiftlikler de dahil olmak üzere resmi açılışından önce teknolojiyi üç yıldır test ettiğini söylüyor.

John Deere, Reuters'e yeni teknolojinin "düşük hacimli" bir lansmanını planladığını ve bu yıl "ölçek büyütmeden" önce yalnızca 12 ila 20 makine sattığını söyledi. Ancak bunu yaptıktan sonra, yeni kit, yaklaşık bir gün içinde mevcut bir 8R traktöre takılabilineceği de belirtildi.

Şirket ayrıca, bazı çiftçilerin kendi ekipmanlarını tamir etmeyi çok daha zor hale getirdiğini iddia ettiği teknolojik gelişmeler nedeniyle daha önce de eleştiri yağmuruna tutulmuştu. John Deere , ABD'deki sözde "onarım hakkı" kurallarına, güvenlik riski oluşturduğunu savunarak karşı çıktı.

İlgili Haberler
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.