Merkez Bankası faizi yüzde 45'te sabit tuttu

Merkez Bankası faizi yüzde 45'te sabit tuttu

Para Politikası Kurulu yılın ikinci faiz karraını açıkladı. Kurul üyeleri kimlerden oluşuyor? Kurul) politika faizini değiştirdi mi? Ayrıntılar haberimizde.

Bşakanı değişen ve faiz kararMerkez Bankası, yılın ikinci faiz kararını açıkladı. Ocak ayında politika faizini 250 baz puan artırarak yüzde 45'e çıkaran Merkez Bankası, Şubat ayında politika faizini yüzde 45'te sabit bıraktı. Bu karar, ekonomik istikrarın sürdürülmesi ve enflasyonun kontrol altına alınması yönündeki Merkez Bankası'nın politikasının devamını gösteriyor. Bu sabitlik, finansal piyasalarda ve ekonomide gelecek dönemdeki gelişmelerin yakından izlenmesi gerektiğini vurguluyor.

Merkez Bankası faiz kararı ne zaman açıklanacak? Faiz beklentisi ne yönde? - Son Dakika Ekonomi Haberleri | NTV Haber

Kurul üyeleri kimlerden oluşuyor?

Toplantıya Katılan Kurul Üyeleri ekonomi bakanı tarafından oluşturuluyor. işte o isimler: " Yaşar Fatih Karahan (Başkan), Osman Cevdet Akçay, Elif Haykır Hobikoğlu, Hatice Karahan, Fatma Özkul"

Faiz oranı yüzde 45'e yükseltildi - Ajans Bizim

Manşet enflasyon sınırlı bir artış kaydetti

TCMB Başkanının yaptığı açıklama şu şekilde: "Ocak ayında aylık enflasyonun ana eğilimi yılın ilk ayına özgü zamana-bağlı fiyat ve ücret güncellemeleri sonucunda, enflasyon tahmin patikasında öngörülen şekilde yükselmiş ve manşet enflasyon sınırlı bir artış kaydetmiştir. Yakın döneme ilişkin göstergeler, yurt içi talepteki dengelenmenin sürdüğüne işaret etmektedir. Söz konusu dengelenme süreci, tüketim malı ve altın ithalatında güçlü, diğer tüketim harcamalarına ilişkin göstergelerde ise öngörülene kıyasla yavaş seyretmektedir. Buna ek olarak, hizmet fiyatlarındaki katılık, jeopolitik riskler ve gıda fiyatları enflasyon baskılarını canlı tutmaktadır. Kurul, enflasyon beklentileri ve fiyatlama davranışlarının öngörüler ile uyumunu ve ücret artışlarının enflasyon üzerindeki etkilerini yakından takip edecektir. Dış finansman koşulları, rezervlerin seviyesi, cari dengedeki iyileşme ve Türk lirası varlıklara talep, döviz kuru istikrarına ve para politikasının etkinliğine katkıda bulunmaya devam etmektedir. Para politikasındaki kararlı duruş, dezenflasyonun ana unsurlarından olan Türk lirası reel değerlenme sürecine katkı vermeyi sürdürecektir."

Merkez Bankası faiz kararı ne zaman açıklanacak? TCMB faiz artırımı devam edecek mi? - Haber 7 GÜNCEL

Enflasyon görünümünde belirgin ve kalıcı bir bozulma öngörülüyor

Merke Bankası merakla beklenen enflasyon konusunda ise şu açıklamayı yaaptı: Enflasyon görünümünde belirgin ve kalıcı bir bozulma öngörülmesi durumunda ise para politikası duruşu sıkılaştırılacaktır. Kurul, politika faizinin mevcut seviyesinin aylık enflasyonun ana eğiliminde belirgin ve kalıcı bir düşüş sağlanana ve enflasyon beklentileri öngörülen tahmin aralığına yakınsayana kadar sürdürüleceğini değerlendirmiştir. Enflasyon görünümünde belirgin ve kalıcı bir bozulma öngörülmesi durumunda ise para politikası duruşu sıkılaştırılacaktır. Kurul, makroihtiyati politikaları piyasa mekanizmasının işlevselliğini ve makro finansal istikrarı koruyacak nitelikte uygulamayı sürdürecektir. Bu çerçevede, kredi büyümesi ve mevduat faizinde öngörülenin dışında gelişmeler olması durumunda parasal aktarım mekanizması desteklenecektir. Parasal sıkılığı desteklemek amacıyla likidite gelişmeleri yakından takip edilerek, sterilizasyon araçları etkin şekilde kullanılacaktır."

Merkez Bankası faizi yüzde 45'te sabit tuttu - Ekovitrin Haber

Orta vadede %5 hedefine ulaşılacak

Merkez Bankası politika kararlarında hedefin yüzde 5 olduğunu deklare ederek beklentileri ve öngüleri şöyle açıkladı: "Kurul, politika kararlarını parasal sıkılaştırmanın gecikmeli etkilerini de dikkate alarak, enflasyonun ana eğilimini geriletecek ve orta vadede yüzde 5 hedefine ulaştıracak parasal ve finansal koşulları sağlayacak şekilde belirleyecektir. Enflasyon ve enflasyonun ana eğilimine ilişkin göstergeler yakından takip edilecek ve Kurul, fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki tüm araçları kararlılıkla kullanacaktır. Kurul, kararlarını öngörülebilir, veri odaklı ve şeffaf bir çerçevede alacaktır."

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum