YouTube Oynatma Listeleri Nasıl Oluşturulur ve YouTube Oynatma Listeleri Nasıl Silinir?

YouTube Oynatma Listeleri Nasıl Oluşturulur ve YouTube Oynatma Listeleri Nasıl Silinir?

YouTube, kullanıcıların birkaç basit adımda oynatma listeleri oluşturmasına, düzenlemesine ve silmesine olanak tanır. Android, iPhone ve web sitesinde bunu nasıl yapacağınız aşağıda açıklanmıştır.

YouTube oynatma listeleri, videoları düzenlemek için kullanışlı bir araçtır ve bunları Android, iOS ve web dahil olmak üzere çeşitli platformlarda oluşturmak, değiştirmek ve silmek kolaydır. Bir YouTube oynatma listesi, seçilmiş bir video listesi olduğundan ,kullanıcıların bunları belirli bir konuya veya kategoriye göre oluşturması oldukça yaygındır. Örneğin, bir "Antrenman" oynatma listesi egzersiz videolarından oluşan bir koleksiyon olabilirken "Yiyecek" oynatma listesi kullanıcının favori tariflerini içerebilir.

YouTube çalma listeleri tam olarak beklendiği gibi çalışır, videoları birbiri ardına oynatır, tıpkı Spotify veya Apple Music'tekine benzer şekilde. YouTube oynatma listeleri özel, liste dışı veya herkese açık hale getirilebilir. Listelenmemiş bir oynatma listesi diğer kullanıcılarla paylaşılabilirken, herkese açık bir oynatma listesi YouTube'da aranabilir. Kullanıcılar ayrıca başkalarını ortak çalışmaya ve oynatma listelerine video eklemeye davet edebilir.

Web sitesinde bir YouTube oynatma listesi oluşturmak için oynatma listesine eklenmesi gereken bir video bulun ve altındaki Kaydet düğmesine tıklayın. 'Daha Sonra İzle' gibi önceden ayarlanmış bir çalma listesi seçin veya önceden oluşturulmuş bir çalma listesi seçin. Alternatif olarak, Yeni bir çalma listesi oluştur üzerine tıklayın ve bir ad girin. Gizlilik ayarını seçin ve Oluştur'a tıklayın . Bir oynatma listesini düzenlemek için sol kenar çubuğundan seçin ve değiştirilmesi gereken alanın yanındaki Düzenle'ye tıklayın. Bir çalma listesini silmek için kenar çubuğundan seçin ve üç noktalı Menü düğmesine tıklayın. Çalma listesini sil 'i seçin ve tekrar Sil'e tıklayarak işlemi onaylayın .

Uygulamada bir YouTube oynatma listesi oluşturma işlemi oldukça basittir ve adımlar hem Android hem de iPhone'da aynıdır . Bunu nasıl yapacağınız aşağıda açıklanmıştır:

  • YouTube uygulamasını açın ve alttaki Kitaplık sekmesine dokunun.
  • Oynatma Listeleri bölümünde Yeni Oynatma Listesi'ne tıklayın .
  • İzleme geçmişinden videolar seçin ve oynatma listesine ekleyin.
  • İleri'ye dokunun, bir başlık ekleyin ve gizlilik ayarlarını değiştirin.
  • Oluştur üzerine dokunun .

Android Ve IPhone'da YouTube Oynatma Listelerini Sil

delete-playlists-on-youtube.webp

Bir oynatma listesi oluşturulduktan sonra, kullanıcılar oynatma listesine eklenmesi gereken bir videoyu açıp altındaki Kaydet düğmesini tıklayarak ona yeni videolar ekleyebilir. Farklı bir çalma listesine eklemek için Değiştir düğmesine tıklayın ve başka bir çalma listesi seçin. Her iki platform için adımlar biraz farklı olsa da, bir çalma listesinin silinmesi Android ve iPhone'daki Kitaplık bölümünden de yapılabilir. Google, bir oynatma listesi daha önce paylaşılmışsa veya herkese açık hale getirilmişse, silindikten sonra bile diğer kullanıcıların izleme geçmişlerinde görünebileceğini not eder. YouTube uygulamasından bir oynatma listesini nasıl sileceğiniz aşağıda açıklanmıştır:

  • YouTube uygulamasında Kitaplık sekmesini tıklayın .
  • Çalma Listeleri bölümünün altında silinecek çalma listesine dokunun .
  • Android'de, üç noktalı Diğer düğmesine dokunun, Çalma listesini sil öğesine ve ardından tekrar Sil öğesine dokunun.
  • iPhone'da Sil düğmesine (çöp kutusu simgesi) dokunun ve tekrar Sil'i seçin .

YouTube, oynatma listeleri oluşturmanın ve silmenin yanı sıra birkaç başka kullanışlı oynatma listesi özelliği de sunar. Örneğin, YouTube uygulamasında bir oynatma listesine tıkladıklarında, kullanıcılar tüm videoları çevrimdışı görüntülemek üzere indirmek için indirme düğmesine (aşağı ok) dokunabilir . İndirme kalitesini belirleme seçeneği bile var. Kullanıcılar ayrıca videoları eklenme tarihine, yayınlanma tarihine veya popülerliğe göre sıralayacak olan Sırala düğmesine dokunarak bir YouTube oynatma listesindeki videoları düzenleyebilir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.