Akbank kimin? Akbank Sabancı Ailesinin mi? Akbank'ı kim kurdu?

Akbank kimin? Akbank Sabancı Ailesinin mi? Akbank'ı kim kurdu?

Akbank kimin? Akbank Sabancı Ailesinin mi? Akbank'ı kim kurdu? Akbank yabancılara satıldı mı? gibi sorular internetten araştırılıyor. İşte Akbank kimin bankası ve tarihçesi ile ilgili bilgiler...

Akbank Ne Zaman Kuruldu ve Kim Kurdu?

Akbank, Sabancı Holding'in temellerini atan Hacı Ömer Sabancı ve bir grup iş adamı tarafından 30 Ocak 1948’de özel sermayeli bir ticaret bankası olarak Adana’da kurulmuştur. Hacı Ömer Sabancı, Adanalı sanayici Ahmet Sapmaz ve Bekir Sapmaz kardeşler, Adana’nın sanayi kuruluşu Millî Mensucat’ın sahipleri dört iş adamı Nuh Naci Yazgan, Nuri Has, Mustafa Özgür ve Seyit Tekin ile birlikte bir banka kurmaya karar vermişlerdi. Kurucuların hepsi, Adana’da yaşayan Kayserili iş adamlarıydı.  Pamuk üreticilerine kaynak sağlamak amacı ile kurulan Akbank, İstanbul'da ilk şubesini, 14 Temmuz 1950’de Sirkeci’de açtı. 1954 yılında Genel Müdürlüğü’nün İstanbul’a taşınmasının ardından şube sayısını hızla artıran Akbank, 1963 yılında tüm bankacılık işlemlerinde otomasyona geçti. Kurucu ortaklar bankayı 1962 yılına kadar yönettiler. Yönetim Kurulu başkanlığını ortaklardan Seyit Tekin’in oğlu İbrahim Tekin yürüttü. 1962’de Sabancı Ailesi bankaya hakim oldu. 1990 yılında halka açılan Akbank, 1998 yılında ikincil halka arz ile uluslararası piyasalarda American Depository Receipt (ADR) olarak işlem görmeye başladı. Akbank ilk kurulduğundan bu yana son çıkan teknolojiyi takip ederek Türkiye’de dijital bankacılığın öncüsü olan Akbank, müşterilerinin finansal ihtiyaçlarına yönelik ürettiği hizmetler ile dikkat çekiyor. Günümüzde teknolojinin son hızla geliştiği bir dönemde müşterilerin taleplerinin İnternet ve Akbank Mobil, müşterilerin ihtiyaçlarını zaman ve mekan sınırlaması olmadan karşılayarak aynı zamanda yeni teknolojilerin sektöre ve Türkiye’ye gelmesine de öncülük ediyor. Akbank, dijital bankacılık alanında 2020’de önemli yeniliklere imza attı. Türkiye’de kredi kartlarında “Digital First” programını hayata geçiren ilk banka oldu. BM Küresel İlkeler Sözleşmesi’ne 2007 yılında imza atan ilk Türk bankası olan Akbank, 2009 yılından bu yana yayınladığı Akbank Sürdürülebilirlik Raporu (Global Reporting Initiative-GRI) ile bu konuda performansını tüm paydaşlarıyla her yıl paylaşıyor.

Akbank'ın Ortaklık yapısı

%51 Halka açık %49 Sabancı Holding, İlişkili Kuruluşlar ve kişiler (*): 24.03.2021 tarihinde yapılan “Olağan Genel Kurul Toplantısı Pay Sahipleri Listesi”ne göre hesaplanan ortaklık yapısıdır.

Sermaye Bilgisi

Çıkarılmış Sermaye: 5.200.000.000.- TL Kayıtlı Sermaye Tavanı: 10.000.000.000.- TL​

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.