COVID-19 Tedavisinde aşı yerine Paxlovid mi kullanılacak? Pfizer’in açıklaması ne anlama geliyor?

COVID-19 Tedavisinde aşı yerine Paxlovid mi kullanılacak? Pfizer’in açıklaması ne anlama geliyor?

Korana virüs aşı ile birlikte gerilemeye başladı. Yeni araştırmalar artık bu vürüs için de bir ialcın yani hapın bulunduğunu doğruluyor. Pfizer’in açıklaması ne anlama geliyor? COVID-19 Tedavisinde aşı yerine Paxlovid mi kullanılacak? İşte ayrıntılar...

Korona dünyayı kasıp kavururken en büyük sıkıntı aşıydı. Aşı bulundu aşıya ulaşım kolaylaştı ve ülkemizde de yüzde 55’ten fazla kişi ikinci doz ya da 3. Doz aşısını vurdurdu.

Hastalıkla ilgili çalışmalar da arttı ve artık aşı yerine bir hap kullanabiliriz.

Pfizer, yaptığı açıklamada Paxlovid’in Hastaneye Yatmayı Önlemede %89 etkili olduğunu belirtti.

  • Pfizer, bu hafta COVID-19 hapı Paxlovid ile ilgili bulguları yayınladı.
  • Şirket, hapın COVID-19'lu kişiler için hastaneye yatış ve ölüm riskini önemli ölçüde azalttığını bildirdi.
  • Pfizer, ilacı serbest bırakmak için FDA'dan acil kullanım izni istedi.

İlaç üreticisi Pfizer, yeni antiviral hapını duyurdu. Paklovid Güvenilir Kaynak, semptomların başlamasından sonraki 3 gün içinde şiddetli COVID-19 nedeniyle hastaneye yatış riskini yüzde 89 azalttı.

Pfizer, bu bulguların şirketin geçen ay açıkladığı daha küçük ölçekli bir denemenin sonuçlarını kopyaladığını doğruladı.

Yakın tarihli bir basın açıklamasına göre, Pfizer verilerini, acil kullanım izni (EUA) için devam eden sürekli başvurunun bir parçası olarak Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) ile paylaştı.

59731231-403.jpg

Deneme, ciddi hastalık riski taşıyan 2.200'den fazla kişiyi içeriyordu

Pfizer çalışmasına, ciddi COVID-19 geçirme riski yüksek olan 2.200'den fazla kişi dahil edildi.

Araştırmacılar, Paxlovid'in ilk semptomlardan sonraki 3 gün içinde alındığında, plaseboya kıyasla hastaneye yatış veya ölüm riskini önemli ölçüde azalttığını söylüyor.

İlaç 5 gün içinde verilse bile hastaneye yatış ve ölüm riskini yüzde 88 oranında azalttı.

Lenox acil doktoru Robert Glatter , "Paxlovid'in COVID-19 ile savaşmak için başka bir silah olarak beklenen onayı, özellikle ABD'nin Kuzeydoğu ve Ortabatı da dahil olmak üzere birçok bölgesinde vaka ve hastaneye yatışlarda son zamanlarda görülen artış nedeniyle memnuniyetle karşılanıyor" dedi.

Pfizer verilerine göre, ilaç viral yükü (vücuttaki virüs miktarını) azaltmada son derece etkili. Bulgular, plasebo grubuna kıyasla 10 kat azalma olduğunu gösteriyor.

Hücrelerimizde virüs replikasyonunu engelliyor.

Pfizer'e göre Paxlovid, yeni koronavirüsün vücudumuza girmesini durdurmayı amaçlayan bir proteaz inhibitörü.

Proteaz inhibitörleri , virüslerin insan vücudundaki hücreler içinde çoğalmasını önleyerek yayılmalarını azaltan ve ciddi hastalıklara neden olan bir ilaç türü olarak biliniyor.

Glatter, "Paxlovid, bir proteaz inhibitörü olan nirmatrelvir ile birlikte ritonavirin bir kombinasyonudur, [ki bu] proteaz inhibitörünün yavaş metabolizmasına yardımcı olan bir ilaçtır, böylece vücutta daha yüksek konsantrasyonlarda daha uzun süre kalır," diye açıkladı.

Biden yönetimi, FDA onayını bekleyen Paxlovid'i acil kullanmak istiyor

18 Kasım'da Biden yönetimi, Paxlovid için 10 milyon kişi için tedaviye başlanabileceğini duyurdu.

Sağlık ve İnsan Hizmetleri (HHS) Sekreteri Xavier Becerra; “Bu umut verici tedavi COVID-19 için iyi bir tedavi alternatifi sunuyor. Bu salgını önlememize yardımcı olabilir.” Diye açıklamada bulundu. Ayrıca, Becerra;

"Gelecekte hastalanma ihtimali olan insanları, hastaneden uzak tutmak için bu haplar iyi bir cankurtaran olabilir" diye de vurguladı.

İlgili Haberler
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.