Türkiye'den bir ilk! Uzay yolculuğu

Türkiye'den bir ilk! Uzay yolculuğu

Türkiye Yüzyılına damga vuran olaylardan biri olan Türkiye'nin ilk uzay yolculuğu tamamlandı. İlk Türk astronotu Alper Gezeravcı Dünya'ya döndü. Ülkemiz bir ilke imza attı. Türk milleti merak ediyor, Türkiye'nin uzay yolculuğu nasıl gerçekleşti?

Türkiye’de bir ilk! Uzay yolculuğu

Türkiye Yüzyılına damga vuran olaylardan biri olan Türkiye'nin ilk uzay yolculuğu 23 gün sonra tamamlandı ve ilk Türk astronotu Alper Gezeravcı uzay ekibiyle birlikte Dünya'ya döndü. 55 Milyon Dolarlık bir projeye imza atan ülkemizde bir ilk gerçekleşti. Ülkemizin ilk astronotu Alper Gezeravcı'nın da içinde bulunduğu Axiom-3 (Ax-3) ekibinin, Dragon kapsülüyle Uluslararası Uzay İstasyonu'ndan (ISS) ayrıldıktan sonraki dönüş yolculuğu tamamlandı.

Türkiye'nin ilk astronotu Alper Gezeravcı Dünya'ya döndü

Her şey planlandığı gibi devam etti

Ülkemizi yeni bir döneme taşıyan astronot Alper Gezeravcı’nın yer aldığı Ax-3 mürettebatı, ISS'den 7 Şubat'ta TSİ 17.20'de ayrılmıştı. Ax-3 ekibini taşıyan Dragon kapsülü, 18 Ocak günü NASA'nın Florida'daki Kennedy Uzay Merkezi'nden başarıyla fırlatılmış ve 36 saat süren yolculuğun ardından Ax-3 mürettebatı, 20 Ocak'ta ISS'ye ulaşmıştı.

Türkiye'nin ilk astronotu Alper Gezeravcı Dünya'ya döndü

Alper Gezeravcı Dünya'ya döndü

Uzaya çıkar çıkmaz ilk mesajı "İSTİKBAL GÖKLERDEDİR" olan Alper Gezeravcı istasyonda kaldığı süre boyunca 13 deney gerçekleştirdi. 23 gün süren yolculuk, Dragon kapsülüyle Uluslararası Uzay İstasyonu'ndan (ISS) Dünya'ya dönüş yolculuğu tamamlandı. Ax-3 ekibini taşıyan SpaceX'e ait Dragon kapsülü, Florida açıklarında okyanusa hiçbir sorun yaşanmadan başarılı bir şekilde indi.

Ax-3 mürettebatının, Dragon kapsülüyle Uluslararası Uzay İstasyonu'ndan (ISS) Dünya'ya dönüş sürecini canlı olarak yayınlanırken nefesler tutuldu. Gezeravcı'nın da içinde yer aldığı Axiom-3 (Ax-3) ekibini taşıyan Dragon kapsülü, yer ekibi tarafından gemiye alınarak karaya çıkarıldı ve astronotlar teker teker kapsülden çıkarıldı.

Türkiye'nin ilk astronotu Alper Gezeravcı Dünya'ya döndü

MERHABA DÜNYA, BEN GELDİM

Tıpkı ilk mesajı merak edilen Alper Gezeravcı, Dünya'ya ayak bastıktan sonra yaptığı ilk paylaşımda "Merhaba Dünya! Ben geldim" ifadelerini kullandı. Astronotların ailelerine ne zaman kavuşacağı sorusunun cevabı da belli oldu. Ekip gemiden helikopterle havaalanına, ardından da uçakla Houstan kentine götürülecek. Uçaktaki doktorlar da uçuş sırasında astronotların genel kontrollerini gerçekleştirecek. Astronotlar Houston'da kapsamlı sağlık taramasından geçecek ve bir süre karantinada kalacak. Makrokedi’nin ulaştığı TÜBİTAK UZAY Proje Yöneticisi Ataş, Türkiye'nin ilk astronotu Gezeravcı'nın Dünya'ya dönüşüne ilişkin süreci şu sözlerle değerlendirdi: "Astronotların standart olarak bir hafta gözlem altında tutulması ve adaptasyon sürecinin tamamlanması bekleniyor."

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum