Evlilik Kredisine başvurular başlıyor. Başvuru şartları neler?

Evlilik Kredisine başvurular başlıyor. Başvuru şartları neler?

Gençlerin gözü kulağı bu kredide. Evlilik Kredisi ne zaman başlıyor? Kimler başvurabilecek? Evlilik Fonu neden kuruldu? Tüm cevaplarıyla Evlilik Kredisi haberimizde.

Evlilik kredisine başvuruları nihayet başlıyor. Aile ve Gençlik Fonu tarafından verilecek olan Evlilik Kredisi öncelikli olarak depremlerden etkilenen illerde başlayacak. Pilot bölge seçilen 11 ilden sonra kademeli olarak tüm illere genişletilecek olan Evlilik Kredisine kimler başvurabilecek? Gençler merakla araştırıyor, geçen seçimin vaatlerinden biri olan Evlilik Kredisinden kimler faydalanabilecek? Evlilik Kredisinin şartları haberimizde. Şimdi ayrıntılar

Evlilik Kredisi nedir?

18 / 29 yaş aralığındaki evlenmek isteyen gençlere verilecek olan Evlilik Kredisi Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlandı. Yönetmelik kapsamında evlenmek isteyen gençlere 48 ay vadeli ve 2 yılı geri ödemesiz olarak 150 bin lira kredi desteği sunulacak. Evlilik Kredisi gençlere sadece para yardımında bulunulmayacak. Bu kredi desteğiyle genç çiftlerin evlilik öncesi ve sonrası zorunlu eğitim ve danışmanlık hizmetlerinden yararlanması sağlanacak. Projenin asıl amacı ise kendi işlerini kurmak isteyen genç girişimcilere destek vermek.

Evlilik kredisinde eğitim şart! 150 Bin TL faizsiz evlilik kredisi başvuruları ne zaman başlıyor, şartları neler?

Evlilik Kredisine kimler başvurabilecek?

Evlilik kredisine ilişkin başvuru şartları Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş tarafından kamuoyuna sunuldu. Evlilik Kredisiyle ilgili bilgi veren Göktaş, başvuruların 15 Şubat'tan itibaren Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın resmi internet sitesinden alınacağını duyurdu. Pilot bölgesi olarak seçilen deprem bölgelerinde kredilerin verileceğini deklare eden Mahinur Göktaş: “İlk etapta Adıyaman, Gaziantep'in İslahiye ve Nurdağı ilçeleri ile Hatay, Kahramanmaraş ve Malatya'daki gençlerin başvurularını kabul edeceğiz.” Diyerek projeyi başlattı. Evlilik Kredisi ilerleyen süreçte tüm gençleri kapsayacak şekilde genişletilecek. Temel amaç, gençlerin hem evlilik hayallerine hem de kendi projelerine destek olmak olarak belirlendi.

Başvuru şartlarını kamuoyuyla paylaşan Mahinur Göktaş, başvuruların kabul edilebilmesi için gereken şartları madde madde açıkladı: “Çiftlerin başvuru tarihi itibarıyla 18-29 yaş aralığında olmaları gerekiyor. Krediye gelir toplamının brüt 2 asgari ücreti aşmayanlar başvurabilecek. 15 Şubat 2024 günü itibarıyla resmi nikâh gününe en az 2 ay en fazla 6 ay kalmış olma şartı aranacak.”

Faizsiz evlilik kredisi şartları neler ve ne zaman kimlere verilecek? 2023 Gençlere faizsiz verilecek olan evlilik kredisi ne kadar?

Amaç gençleri evliliğe hazırlamak ve teşvik etmek

Mahinur Göktaş, Evlilik Kredisinden yararlanacak gençlerin bakanlık tarafından sunulan evlilik öncesi ve sonrası eğitim ve danışmanlık hizmetlerinden yararlanmayı taahhüt etmeleri gerektiğinin altını çizdi. Türkiye'nin yeraltı zenginliklerinden elde edilen gelirlerle oluşturulacak fonun, gençlerin geleceğine yatırım yapmayı amaçladığını belirten Göktaş, “ Bu girişim, genç çiftlere ve girişimcilere önemli bir destek sağlayarak toplumsal kalkınmaya katkı sağlamayı hedefliyor.” Diyerek nihai amaçlarını açıkladı.

Çerkezköy'lü evlenecek gençlere müjde! Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan faizsiz evlilik kredisi

Evlilik Fonu nedir?

Hazine ve Maliye Bakanlığı'na bağlı olarak kurulan Evlilik Fonu; aile müessesesinin güçlendirilmesi ve genç girişimcilere destek sağlanması amacıyla oluşturuldu. Petrol, doğal gaz ve maden kaynaklarından elde edilen gelirin yüzde 20'sinin aktarılmasıyla finanse edilen Fona ait mali veriler her altı ayda bir kamuoyu ile paylaşılacak.

Aile ve Gençlik Fonu Yönetim Kurulu, Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Başkanlığında beş kişiden oluşuyor. 18/29 yaş aralığındaki genç çiftlerin ve girişimcilerin ihtiyaçlarına destek olmayı hedefleyen Evlilik Fonunda Aile ve Sosyal Hizmetler, Gençlik ve Spor, Enerji ve Tabii Kaynaklar ile Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcıları da görev alacaklar. Pilot olarak seçilen deprem bölgesinden başlanacak olan Aile ve Gençlik Fonu için başvurular, 15 Şubat 2024 gününden itibaren Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın resmi internet sitesi üzerinden yapılabilecek.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum