Windows PC'nizden kötü amaçlı yazılım nasıl kaldırılır?

Windows PC'nizden kötü amaçlı yazılım nasıl kaldırılır?

Diyelim ki talihsizlik oldu kötü amaçlı bir yazılımla karşı karşıyasınız. Bir sızıntıdan emin olabilirsiniz veya sadece ondan şüphelenebilirsiniz.

Diyelim ki talihsizlik oldu kötü amaçlı bir yazılımla karşı karşıyasınız. Bir sızıntıdan emin olabilirsiniz veya sadece ondan şüphelenebilirsiniz. İkinci durumda, belki de bilgisayarınız aniden garip davranıyor, gerçekten yavaş çalışıyor veya size anlamsız gelen rastgele mesajlar veriyor.

Sorulacak ilk soru şudur: bir virüsten koruma uygulaması çalıştırıyor musunuz? Windows'un kendi yerleşik Microsoft Defender'ına sahip olduğunu unutmayın, bu nedenle istemiyorsanız üçüncü taraf bir uygulama yüklemeniz gerekmez. Bir antivirüs çalıştırdığınızı varsayarsak, kötü amaçlı yazılımın mevcut olduğundan emin değilseniz - ancak şüpheleniyorsanız - manuel bir tarama yapın ('tam tarama' yapma seçeneğine uygulamanın ana menüsünden kolayca erişilebilir olmalıdır). Bu tarama, kötü amaçlı herhangi bir şeyi tam olarak belirlemeli ve ardından otomatik olarak rahatsız edici tarafla ilgilenmelidir.

Virüs bulaştığınızdan eminseniz ve halihazırda bir antivirüs çalıştırıyorsanız, bu, bu uygulamaların her zaman tamamen kurşun geçirmez olmadığını gösterir. Bu noktada kendinize en iyi Windows antivirüs uygulamalarından birini daha doğru bir antivirüs motoruyla çalıştırıp çalıştırmadığınızı sormak isteyebilirsiniz. Değilse, daha iyi koruma elde etmek ve bir tarama yapmak için bu en yüksek puanlı ürünlerden birine geçin.

malwarebytes.png

Bu durumda en iyi seçim olarak önerimiz Malwarebytes

Virüsten koruma yazılımınız hiçbir şey bulamazsa, başka bir savunma hattına başvurabilirsiniz: kötü amaçlı yazılımdan koruma (veya bir virüsten koruma yazılımınız yoksa ve hiç yüklemek istemiyorsanız, doğrudan buna atlayabilirsiniz. adım). Bu durumda en iyi seçim olarak önerimiz Malwarebytes'dir . Yüklendikten sonra uygulamayı başlatın ve tarama işlemini başlatmak için 'Tara' düğmesine tıklayın. Uygulamalar bir tehdit bulursa, kötü amaçlı yazılımla ilgilenir (yazılım, kurtulmak isteyebileceğiniz veya istemediğiniz potansiyel olarak şüpheli programları da işaretleyebilir). Windows PC'nizi kötü amaçlı yazılımdan koruma aracıyla nasıl temizleyeceğiniz konusunda adım adım talimatlar veren eksiksiz bir eğitimimiz var .

Kısacası, bir virüsten koruma ve/veya kötü amaçlı yazılımdan koruma yazılımı kombinasyonu, mevcut tüm kötü amaçlı yazılımları bulup yok etmelidir.

Son bir not olarak, özellikle sorunlu kötü amaçlı yazılımlar olabilir ve burada esas olarak özellikle zorlu bir virüs türü olan fidye yazılımlarından bahsediyoruz. Bazı durumlarda, bilgisayarınız kilitlenmiş olabilir veya uzman yardımına ihtiyaç duyabilirsiniz, ancak büyük güvenlik sağlayıcılarının size yardımcı olabilecek fidye yazılımı şifre çözme araçları olduğunu unutmayın - yeni başlayanlar için Kaspersky ve Avast'ın kaynaklarına göz atabilirsiniz.

İlgili Haberler
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.