Telefonunuzda Casus Yazılım Varsa Nasıl Anlarsınız? Casus Yazılıma Kolay Çözüm!

Telefonunuzda Casus Yazılım Varsa Nasıl Anlarsınız? Casus Yazılıma Kolay Çözüm!

Telefonlardaki casus yazılımlar çok kişinin kabusu oluyor. Telefonunuzda casus yazılım varsa bunun çok basit bir çözümü var. Birkaç saniyede bu casus yazılımdan kurtulabilirsiniz.

Teknolojinin faydaları olduğu kadar zararları da gittikçe artıyor. Bunlardan biri olan cep telefonu vasıtasıyla özel hayatı izlemek kolay hale geldi. İnsanların özel hayatını cihazlar yoluyla izlemek için tasarlanan casus yazılımlar gün geçtikçe rağbet görüyor. Uzmanlar farkındalık çalışmalarının yapılmasını ve herkesin cep telefonu kullanıcıların konuda bilinçlendirilmesi gerektiğini söylüyor. Peki telefonumuzda casus yazılım olduğunu nasıl anlarız? İşte bu casus yazılımdan canı yanan Maria’nın ilginç hikayesi haberimizde. Şimdi detaylar

Telefonumuzdaki casus: Stalkerware

stalkerware-2020-the-scope-and-countermeasures-1.jpg

Teknoloji geliştikçe insanların özel hayatını izlemek, hatta kayıt altına almak kolay hale geldi. Bunun için özel tasarlanmış casus yazılımlar gün geçtikçe artıyor. İngilizce adı Stalkerware olan bu yazılımlar bir araştırmaya konu oldu. Bilgisayar güvenlik ürünü olan Norton Labs’ın yaptığı araştırmaya göre casus yazılım programı Stalkerware kullanım oranı bir yılda % 63 arttı. Norton Labs yetkilileri bu artışın Pandemi nedeniyle insanların eve kapanması olduğunu söylüyor.

Casus yazılım kurbanı Maria

Maria, 20 yaşında aşık olduğu arkadaşıyla evlendi. İlk başlarda mutlu olan evlilik yıllar geçtikçe bir kâbusa döndü. Kocası, Maria'yı göz hapsine aldı ve dışarıyla iletişim kurmasını yasakladı. Bir fırsatını bulan Maria ablasının yanına taşınarak hayatını değiştirdi. Hemen kendisine bir laptop alarak Facebook hesabı açtı ve insanlarla iletişim kurmaya başladı. Ancak ters giden bir şeyler olduğunu fark etti. Çünkü kocası onu casus yazılımlar yoluyla her gittiği yerde takip ediyordu. Maria polise haber verdi. Polis, kocanın Stalkerware programı kullanarak kendisini takip ettiğini öğrendi.

Casus yazılım karşıtı koalisyon kuruldu

Elektronik Sınır Vakfı Siber Güvenlik Direktörü gittikçe artan şikayetlere bir çözüm bulmak için 2019 yılında Stalkerware karşıtı bir koalisyon kurdu. Vakfın tek amacı aile içi şiddeti önlemek, tecavüz mağdurlarını tespit etmekti. Vakıf yetkilileri karşılaştıkları tüm şiddet olaylarında Stalkerware kullanıldığını keşfetti. Vakıf şimdi anti virüs programı üreten şirketler ile görüşerek Stalkerware yazılımlarını boşa düşürecek projeler üzerinde çalışıyor ABD Federal Ticaret Komisyonu ise bazı yazılımın kullanımlarını insanların özel hayatını takip edip paylaştığı gerekçesiyle yasakladı. Şimdi çeşitli şirketler casus yazılımlara karşı anti virüs programları geliştirmeye çalışıyor.

Cihazınızda casus yazılım olduğunuzu nasıl anlarsınız?

Stalkerware yazılımları o kadar tehlikeli ki teknoloji ile arası iyi olanlar bile bu konuda zorlanıyor. Uzmanlar; telefonunuz sürekli açılıp kapanıyorsa ve pili çok hızlı bitiyorsa bunu casus yazılım yüklenmiş olmasına bağlıyorlar. Eğer bir cihazına casus yazılım yüklenmişse yapmanız gereken telefonları fabrika ayarlarına geri döndürmek ve sosyal medya hesaplarından kimlik doğrulama yöntemleri ile sıfırlamaktır.

İlgili Haberler
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.