Walmart'ın Teslimat Uçağı Daha Fazla Eyalete Geliyor

Walmart'ın Teslimat Uçağı Daha Fazla Eyalete Geliyor

Walmart, Virginia merkezli drone teslimatı başlangıcı DroneUp ile altı eyalette en az 34 siteyi kapsayacak şekilde drone teslimatlarını genişletiyor.

Walmart , Virginia merkezli drone teslimat girişimi DroneUp ile ortaklaşa drone teslimatlarını altı eyalette genişletiyor . Perakende devi, son birkaç yılda çeşitli yerlerde üç drone operatörü ile çeşitli drone teslimat pilotları yönetti. Şirket, Fayetteville, Kuzey Karolina'da yiyecek ve ev ürünleri teslimatı için Flytrex ile çalıştı ve Arkansas, Pea Ridge'de sağlık ve zindelik ürünleri sunmak için California merkezli Zipline ile bir pilot proje başlattı. Şirket ayrıca Las Vegas ve Cheektowaga, New York'ta Quest Diagnostics ve DroneUp ile evde Covid-19 test kitleri teslim etmeyi test etti.

Walmart, geçen yıl Farmington, Arkansas'ta DroneUp ile ilk drone teslimat operasyonlarına başladı. Şirket ayrıca eyaletteki diğer iki kasaba olan Rogers ve Bentonville'in de yakın gelecekte hizmet için uygun olacağını duyurdu. Walmart, Amazon ve Google gibi şirketlerle rekabet etme planlarının bir parçası olarak geçen yıl DroneUp'ta önemli bir hisse senedi alarak drone teslimatlarına da büyük yatırım yapıyor. Amazon'un Prime Air Teslimatları hala yerden kalkmak için mücadele ederken, Google, ülke ve dünya çapında Wing drone teslimat ayak izini genişletiyor.

Bu yılın sonuna kadar Walmart, drone teslimat hizmetini Arizona, Arkansas, Florida, Teksas, Utah ve Virginia'daki en az 34 tesisi kapsayacak şekilde genişletmeyi planlıyor. Salı günü yaptığı basın açıklamasında şirket, genişlemenin bu eyaletlerde 4 milyona kadar hanenin dronlar tarafından teslim edilmek üzere çeşitli ürünler sipariş etmesini sağlayacağını söyledi. Uygun drone teslimat ürünlerine bir örnek olarak Walmart, Tylenol gibi reçetesiz satılan ilaçların yanı sıra çocuk bezleri ve sosisli çöreklerden her şeyin dronlar aracılığıyla teslim edilebileceğini söylüyor. Uygun olmak için, siparişler 08:00 ile 20:00 arasında ve toplamda 10 libreden az ağırlıkta verilmelidir. Her drone teslimatı 3,99 dolara mal olacak.

Drone Teslimatı Niş Bir Hizmet Olarak Kalıyor

walmart-store-exterior-at-night.webp

Drone teslimatlarının nasıl işleyeceğine gelince, Walmart, şirket bir sipariş aldığında çalışanlarının ürünü bir kutuya paketleyeceğini ve ardından bu kutuyu bir drone'a sabitleyeceğini söylüyor. Bir pilot daha sonra drone'yu müşterinin adresine uçuracak ve kutuyu ön bahçesine bırakacak. Şirket ayrıca, drone teslimat hizmeti için iddialı bir hedef belirliyor ve genişlemenin yılda bir milyondan fazla drone teslimatı yapmasına izin vereceğini söylüyor.

Drone teslimatları uzun zamandır potansiyel bir sonraki büyük şey olarak konuşuluyor. Bununla birlikte, tüm pazarlama bombardımanının altında, çoğunlukla belirli ürünler için belirli yerlerde bulunan niş bir hizmet olarak kaldı. Buna bir örnek, 2013 yılında drone teslimatlarını açıklayan, ancak büyük ölçüde büyük güvenlik endişeleri nedeniyle henüz ticari bir hizmet başlatmayan Amazon'dur. Geçen ayki bir Bloomberg raporuna göre, şirketin insansız hava araçları, dört aylık bir süre boyunca beş kazaya karıştı ve hizmetin ticari lansmanını süresiz olarak geciktirdi.

Sonra, Christiansburg, Virginia da dahil olmak üzere, ABD ve dünya çapında bir avuç kasabada drone teslimat hizmetleri yürüten Alphabet's Wing var; Helsinki, Finlandiya; ve Canberra, Avustralya. Bununla birlikte, büyük ölçüde toplulukların muhalefeti ve boğucu mevzuat sayesinde şirket, genişleme konusunda büyük engellerle karşı karşıya . Şirket ayrıca geçen yıl Avustralya'da teslimat noktalarına gidip gelirken dronlarının kuzgunlar, saksağanlar, şahinler, kartallar ve diğer büyük kuşlar tarafından saldırıya uğraması üzerine hizmetlerini geçici olarak kapatmak zorunda kaldı . Walmart , drone teslimat hizmetinin Amazon veya Google'dan daha iyi şansa sahip olmasını umuyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.