Tesla, Elektrikli Otomobillerin Pil Ömrünü Uzatmak İçin Bir Çözüm Buldu!

Tesla, Elektrikli Otomobillerin Pil Ömrünü Uzatmak İçin Bir Çözüm Buldu!

Tesla'daki araştırmacılar, değiştirilmeden önce 100 yıla kadar dayanabilen nikel bazlı EV pilleri için yeni bir tasarım geliştirdiler.

Tesla'daki araştırmacılar, değiştirilmeden önce 100 yıla kadar dayanabilen elektrikli araç pilleri için yeni bir tasarım geliştirdiler . Pil, bir elektrikli aracın en kritik parçalarından biridir ve potansiyel olarak pazardaki herhangi bir EV'yi üretebilir veya bozabilir. EV'lerdeki pil teknolojisi, geçen yıl boyunca lityum fiyatlarındaki artış sayesinde son zamanlarda daha da alakalı. Teslas ve diğer elektrikli araçlar başlangıçta NCA ve NCM pillerini kullanırken, LFP pilleri, diğer teknolojilere göre maliyet avantajları nedeniyle son zamanlarda giderek daha popüler hale geliyor.

Tesla, rakiplerine üstünlük sağlamak için yeni pil teknolojisi araştırmalarına büyük yatırımlar yapıyor. Bu amaçla, 2020'de şirket, artık bir araca güç sağlamak için yeterli şarjı tutamayacak duruma gelmeden önce en az bir milyon mil dayanabildiği söylenen sözde "milyon mil pil"ini duyurdu. Bu, elektrikli arabalarla ilgili en büyük olumsuzluklardan birini ortadan kaldıracaktır - pilin birkaç bin mil içinde biteceği ve maliyetli bir değişime ihtiyaç duyacağı endişesi.

En son araştırma, Tesla'nın Gelişmiş Pil Araştırma bölümü tarafından Kanada'daki Dalhousie Üniversitesi ile ortaklaşa yürütüldü ve Journal of The Electrochemical Society'de yayınlandı. Makaleye göre araştırmacılar , şu anda elektrikli araçlarda kullanılan pillerden çok daha uzun raf ömrüne sahip nikel bazlı yeni bir pil teknolojisi geliştirdiler. Araştırmacılar, yeni tip pillerin, LFP veya Lityum Demir Fosfat pillerin bazı sınırlamalarının üstesinden gelebileceğini ve belirli koşullar altında 100 yıla kadar dayanmalarını sağladığını iddia ediyor.

Yeni Piller LFP'ye Göre Bir İyileştirmedir

2022/01/04/tesla.jpg

EV pilleri için mevcut teknoloji, kapasiteleri bir araca güç sağlamak için çok düşmeden önce yalnızca 20 yıl veya yaklaşık 200.000 mil kadar dayanan hücreler oluşturabilir. Bununla birlikte, Tesla ve yeni proje üzerinde çalışan araştırmacılar, beş kat daha uzun dayanabilen nikel bazlı yeni bir pil oluşturarak elektrikli otomobilleri gaz meraklılarına kıyasla daha da karlı hale getirmeyi umuyorlar. Yeni teknoloji, daha yüksek enerji yoğunluğu da dahil olmak üzere nikel bazlı pillerin olumlu özelliklerini koruyacağı için bu özellikle doğru olacaktır.

Yeni makalenin yazarlarından biri, Dalhousie Üniversitesi'nin pil laboratuvarının lideri Jeff Dahn. Electrek'e göre Dahn, pil araştırmalarında önde gelen isimlerden biri ve başlangıcından bu yana Li-ion piller üzerinde çalışıyor. Ayrıca, Li-ion pillerin yaşam döngüsünü artırmaya yardımcı olmaktan ve elektronik ve otomotiv endüstrilerinde benimsenmelerini sağlamaktan sorumlu olduğu söyleniyor. Dahn ile birlikte, makalenin diğer yazarları arasında Michael Metzger, Jessie Harlow, Julian Oxner, Helena Hebecker, Eric Logan ve Conner Aiken yer alıyor. Tesla, yeni pil teknolojisinin bir an önce ticarileştirilebileceğini umuyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.