NFT pazar yeri OpenSea'nin değeri inanılmaz bir rakama yükseldi!

NFT pazar yeri OpenSea'nin değeri inanılmaz bir rakama yükseldi!

Çevrimiçi bir pazar yeri olan OpenSea, 300 milyon dolarlık yeni bir yatırımın ardından şimdi 13,3 milyar dolar (9,8 milyar sterlin) değerine ulaştı.

NFT pazar yeri OpenSea'nin değeri 13 milyar doları geçti!

Çevrimiçi bir pazar yeri olan OpenSea, 300 milyon dolarlık yeni bir yatırımın ardından şimdi 13,3 milyar dolar (9,8 milyar sterlin) değerine ulaştı.

Platform, dijital sanat eseri gibi dijital bir varlıkla ilişkilendirilebilecek benzersiz dijital kod parçaları olan NFT'lerde (karşılaştırılamaz jetonlar) ticarete olanak tanıyor.

Bazı NFT'ler milyonlarca dolara satıldı.

OpenSea, platformdaki işlemlerin geçen yıl 600 kat arttığını söylüyor, ancak bazı eleştirmenler değerlemenin çok yüksek olduğunu söylüyor.

2017'de şirketin kurucu ortağı olan Devin Finzer, "2021'de dünyanın NFT'lerin yepyeni eşler arası ekonomiler için temel yapı taşlarını temsil ettiği fikrine uyandığını gördük" dedi.

Ancak diğerleri, bazı kripto işletmelerinin sarmal değerlemelerinin, yatırımcıların paralarını koyabilecekleri yer eksikliğini yansıttığını savunuyor.

Yazar David Gerard, "Etrafta dolaşan çok fazla para var ve bu paraları değerlendirmek için çok az yer var" dedi. "Zenginler bile piyango bileti alıyor."

open-sea.jpg

Sıkılmış Maymunlar

OpenSea'nin değerlemesi, giderek artan sayıda işletme, spor kulübü ve ünlünün NFT ürettiği veya satın aldığı bir zamanda ortaya çıkıyor.

Son zamanlarda rapçi Eminem, kendisine benzeyen bir "Bored Ape" görüntüsü için yaklaşık 450.000 dolar harcadı.

Bored Ape Yacht Club (BAYC), antropomorfik maymunların binlerce NFT dijital illüstrasyonunun bir koleksiyonu kabul ediliyor.

Sıkılmış Maymunlar en popüler NFT'ler arasında - bir NFT endüstri veri toplayıcısı olan Cryptoslam'den alınan verilere göre alım satımların toplam değeri 1 milyar doları geçti.

The Guardian'ın sanat eleştirmeni Jonathan Jones, onları "çok sıradan ve türetilmiş bir çizgi roman tasarımı parçası" olarak nitelendirdi.

Ancak BAYC, her bir maymun görüntüsünün "benzersiz ve ifade, şapkalar, giysiler ve daha fazlası dahil olmak üzere 170'in üzerinde olası özellikten programlı olarak oluşturulduğunu" söylüyor.

Financial Times'a göre, dijital sanat ve koleksiyon ürünleri pazarı artık küresel sanat ticaretine yaklaşıyor.

opensea-nft.jpg

Blockchain veri firması Chainanalysis'in hesaplamalarına göre, NFT'lerin toplam ticaretinin geçen yıl 40,9 milyar dolar olduğu tahmin ediliyor.

Rakam muhtemelen daha fazla çünkü yalnızca Ethereum blok zincirini kullanan NFT'ler dikkate alınmış durumda.

Geçen yıl küresel sanat piyasasının değeri 50,1 milyar dolardı.

Düzenlenmemiş yatırım

Yeni finansmanı açıklayan OpenSea, "NFT'leri bu yıl geniş bir tüketici kitlesine ulaştırmaya çalışacağını" ve "giriş engellerini" azaltacağını söyledi.

Ancak düzenleyiciler ve eleştirmenler, tüketicilerin NFT'ler gibi büyük ölçüde düzenlenmemiş kripto varlık yatırımlarının içerdiği riskleri takdir edemeyebileceğinden endişe ediyor.

Chainanalysis tarafından yapılan araştırmalar, birçok kişinin bunları toplayabileceğini, ancak verilerin uzman yatırımcıların paranın çoğunu kazandığını gösterdiğini ileri sürdü.

Diğer analistler, NFT pazarlarının, yatırımcıların talebi artırmak amacıyla sahip oldukları bir NFT'yi sattığı ve ardından geri aldığı sözde yıkama ticaretine eğilimli olduğundan endişeleniyor.

NFT'lerin arkasındaki teknolojinin çevresel etkisi de eleştirmenleri ilgilendiriyor.

Kripto para biriminde olduğu gibi, dünya çapında binlerce bilgisayar tarafından sürdürülen bir süreç olan blok zinciri olarak bilinen paylaşılan bir defterde NFT'nin depolandığı şeye kimin sahip olduğunun kaydı yok.

Bu bilgisayarları çalışır durumda tutmak, elektrik için önemli bir talep ve dolayısıyla kirlilik yaratıyor.

İlgili Haberler
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.