Artan Pil Maliyetleri Elektrikli Arabaları Ne Kadar Pahalı Yapacak?

Artan Pil Maliyetleri Elektrikli Arabaları Ne Kadar Pahalı Yapacak?

Elektrikli araçlarda kullanılan pillerin maliyeti artıyor. Fiyat artışı, lityum, nikel ve kobalt dahil olmak üzere tüm pil metallerinin artan maliyetinden kaynaklanıyor. Uzmanlar, elektArtan Pil Maliyetleri Elektrikli Arabaları Ne Kadar Pahalı Yapacak?

Artan pil maliyetleri sayesinde bir sonraki elektrikli aracınız (EV) için daha fazla ödeme yapmayı bekleyin.

Lityum iyon pil hücrelerinin ortalama maliyeti, geçen yıl 105 dolardan bu yılın ilk çeyreğinde kilovat saat başına 160 dolara yükseldi . Ancak uzmanlar, elektrikli otomobillerin çekiciliğini kaybetmeyeceği konusunda iyimser.

Electra Battery Materials Corporation CEO'su Trent Mell Lifewire'a verdiği bir e-posta röportajında , "Pil maliyetleri on yıldır istikrarlı bir şekilde düşüyor ve emtia fiyatlarındaki bu son artış, elektrikli araçların çok ötesine geçen geçici makro olaylardan kaynaklanıyor" dedi. "Kullanıcılar ve tüketiciler EV satın almaya devam edecek. Son gelişmelere rağmen çok az kişi elektrikli araca geçme konusunda fikrini değiştirdi."

elektrikli-araba.webp

Daha Pahalı Piller

Mell, lityum, nikel ve kobalt dahil tüm pil metallerinin fiyatlarının artması nedeniyle EV pillerinin maliyetlerinin arttığını söyledi.

"Geçtiğimiz birkaç ay içinde bir dizi mal ve tedarik zincirinde gördüğümüz gibi, bu malzemeler son zamanlardaki bir dizi piyasa ve jeopolitik gelişme nedeniyle maliyette bir artış gördü" diye ekledi. "Ve pillerin maliyeti gerçekten artarken, tüketiciler için petrol ve gaz fiyatlarının da keskin bir şekilde arttığını - elektrik maliyetlerinin büyük ölçüde sabit kaldığını hatırlamaları önemlidir. Bu, herkesin radarlarında tutması gereken çok önemli bir ayrıntıdır. EV alanı, bu yükselen fiyatların ortasında bile büyümeye devam ediyor."

EV pil geri dönüşüm şirketi Gigamine'de yönetici olan Peter Cowan , kıtlık sorununun ortadan kalkmayacağını öngördü. Bir e-posta röportajında, Lifewire'a sorunun bu pilleri oluşturmak için kullanılan minerallerin ve metallerin arzının çok düşük olması ve talebin artması olduğunu söyledi.

Cowan, "Tedarik zincirlerine zarar veren jeopolitik sorunlar bu durumu daha da kötüleştiriyor: Ukrayna, dünyanın ham çelik üretiminin yüzde 2'sini üretiyor ve dünyanın üçüncü büyük demir-çelik ihracatçısı" dedi. "Ayrıca, savaşın kesintiye uğratacağı önemli miktarda manganez ihraç ediyor."

EV'ler Hâlâ Talepte

Artan pil fiyatlarına rağmen kullanıcılar rekor sayıda elektrikli araç satın almaya devam ediyor. Eski bir Tesla mühendisi ve American Battery Technology Company'nin şu anki CEO'su Ryan Melsert , e-posta yoluyla Lifewire'a, pil metal kıtlığı ile birlikte EV'lere yönelik artan tüketici talebinin, daha düşük envanterler, daha uzun üretim gecikmeleri ve öncekinden daha az fiyat müzakereleri için daha az yer anlamına gelebileceğini söyledi. Sürdürülebilir, yerli bir pil metalleri tedarik zinciri geliştirmenin, elektrikli araçların sağlayabileceği potansiyeli gerçekleştirmek için kritik olduğunu söyledi.

Melsert, "Birincil pil metallerinin (lityum, nikel, kobalt ve manganez) her birinin küresel üretim kapasitesinin yüzde 1'inden azı şu anda ABD'de" dedi. "En büyük EV pil üreticileri Asya'da bulunuyor ve tüm pil hücresi üretiminin yüzde 80'i Çin'de gerçekleşiyor."

Elektrikli otomobil şirketlerini satın alan Project Energy Reimagined Acquisition Corp'un CEO'su Srinath Narayanan bir e-posta röportajında , fiyatlar yakın zamanda düşmeyeceğinden bir sonraki elektrikli otomobil satın alımınızı ertelemek istemeyebilirsiniz . Sektör, yarı iletken endüstrisine benzer bir arz sıkıntısıyla karşı karşıya kalacağı için kısa ve orta vadede EV otomotiv fiyatlarının artacağını söyledi.

Şarj kablosuna bağlı bir EV şarj bağlantı noktasına yakın çekim.

Narayanan, "Orta vadede hükümet politikaları, teşvikler ve agresif madencilik tedarik zincirini hafifletebilir" dedi.

Kullanılmış EV'lerin pil sağlığını analiz eden bir şirket olan Recurrent'ın CEO'su Scott Case, bir e-posta röportajında , yeni EV'ler için uzun bekleme listeleri ile birçok insanın kullanılmış EV'lere yöneldiğini söyledi. Bu yılın ilk çeyreğinde yaklaşık 50.000 kullanılmış EV satıldığını ve 150.000 yeni EV satışı olduğunu söyledi. Case, "Başka bir deyişle, tüm kullanılmış elektrikli araçlar tek bir marka olsaydı, Tesla'nın yeni satışlarından sonra satışlarda en popüler ikinci marka olurdu" dedi.

Case, pillerin balon maliyetlerine rağmen, gaz meraklılarına kıyasla EV'lerin iyi bir anlaşma olabileceğini söyledi.

Case, "EV'ler ve içten yanmalı motorlu otomobiller arasındaki peşin fiyat paritesine yönelik amansız yürüyüş bir yıl kadar durakladı, ancak toplam sahip olma maliyetinin matematiği, gaz fiyatlarının hızla yükseldiği EV'ler lehine daha da değişti" dedi. "Bir sonraki aracınızı satın almaya gelince, galon başına 6 dolar artı benzin fiyatını görmemek çok zor."

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum