Vikingler: Valhalla - Leif'in Londra Köprüsü Planı Gerçekten Gerçekleşti mi?

Vikingler: Valhalla - Leif'in Londra Köprüsü Planı Gerçekten Gerçekleşti mi?

Vikings: Valhalla 1. sezon, Leif Erikson'ın Londra Köprüsü'nü yok eden planla geldiğini gördü, ama gerçekten böyle mi oldu? Vikingler: Valhalla , Viking Çağından daha fazla karakter ve olay sunuyor ve tarihsel olaylara ve gerçek hayattaki insanlara...

Vikingler: Valhalla, Viking Çağından daha fazla karakter ve olay sunuyor ve tarihsel olaylara ve gerçek hayattaki insanlara dayansa da, her zaman tarihsel olarak doğru değil - peki, Leif Erikson'ın Londra Köprüsü planı gerçekten gerçekleşti mi? Tarihi dramalar izleyiciler arasında oldukça popüler olmaya devam ediyor ve bu dalda son yıllarda en başarılı dizilerden biri de Vikings . Michael Hirst tarafından yaratılanVikings, 2013'te History Channel'da prömiyer yaptı ve toplam altı sezon yaşadı ve birçok savaş, ihanet ve sürprizin ardından 2020'de sona erdi.

Ancak altı sezon, Viking Çağı'nın en heyecan verici hikayelerini anlatmak ve en dikkat çekici karakterlerini keşfetmek için yeterli değildi, bu nedenle Vikings: Valhalla adlı bir devam dizisi 2019'da duyuruldu. Vikings , Ragnar'ın hikayelerinin sonuydu. Lothbrok (Travis Fimmel) ve oğulları, yani Vikings: Valhalla büyük bir zaman atlaması yapıyor ve yeni savaşçılara ve düşmanlara odaklanıyor. Vikinglerin olaylarından bir asır sonra geçen ValhallaKattegat'tan İngiltere'ye, Uppsala'daki Pagan tapınağına ve daha fazlasına, okyanuslar ve savaş alanları arasında bir yolculuğa çıkan Leif Erikson (Sam Corlett), Freydís Eiríksdóttir (Frida Gustavsson) ve Harald Sigurdsson'ı (Leo Suter) takip ediyor, Bütün bunlar arka planda Vikingler ve İngiliz kraliyetleri arasındaki çatışmayla devam ediyor.

Vikings Valhalla gerçek bir hikayeye mi dayanıyor?

Yukarıda bahsedildiği gibi, Vikings: Valhalla tarihi olaylara dayanmaktadır, bu nedenle 1. sezonda St. Brice's Day katliamı ve Londra Köprüsü'nün düşüşü gibi Viking tarihinin bazı önemli olayları yer almaktadır, ancak bu, bunların hepsinin gerçek olduğu anlamına gelmez. tarihsel olarak doğru. St. Brice's Day katliamı, Valhalla'nın olaylarını başlatan şeydir ve Harald, Canute (Bradley Freegard) ve Olaf Haraldsson'ın (Jóhannes Haukur Jóhannesson) İngilizlere karşı bir intikam görevi planlamasına ve bu süreçte İngiltere'yi işgal etmesine yol açar. Londra Köprüsü'nün yıkılması, Leif Erikson'ın bir planı sayesinde İngiltere'yi işgal etmelerini sağladı - ama gerçek hayatta bu böyle olmadı.

Leif Erikson , Kuzey Amerika kıtasına ayak basan ilk Avrupalı ​​olduğuna inanılan bir İskandinav kaşifiydi, ancak Londra Köprüsü'nü nasıl yok etmeyi planlayan kişi olmak şöyle dursun, İngiltere'nin Viking işgaline karıştığına dair hiçbir kayıt yok. başarılarını güvence altına almak için. Londra Köprüsü daha önce birçok kez yıkılmıştı ve Sweyn Forkbeard'a (Canute'nin babası) karşı üstünlük sağlamak amacıyla Büyük Alfred veya Kral Æthelred the Unready (Edmund'un babası) tarafından 990 civarında yeniden inşa edilmiş olabilir. Skaldik bir gelenek, 1014'te Londra Köprüsü'nün, o zamanlar Æthelred'in müttefiki olan Olaf tarafından, duvarlı Londra Şehri ve Southwark'ı elinde tutan Danimarka güçlerini bölmek amacıyla yıkıldığını anlatır.

Leif Erikson, Londra Köprüsü'nü yok eden ve Vikinglerin İngiltere'yi ele geçirmesine izin veren planla geliyor, Vikinglerin birçok eklemesinden biri: tarihi olaylara Valhalla. Doğru olan, Olaf'ın köprüyü yok eden savaşa dahil olduğu, ancak dizide niyetleri bile değişti. Tabii ki bu, Vikings: Valhalla'daki hikayelerin ilginç ve eğlenceli olmadığı anlamına gelmez ve Leif'in planı bulması onun arkı için bile gerekliydi çünkü bu sayede sonunda bir Viking olarak kabul edildi.

İlgili Haberler
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.