Hobbit: Üçüncü Çağın Sonunda Radagast'a Ne Oldu?

Hobbit: Üçüncü Çağın Sonunda Radagast'a Ne Oldu?

Radagast, Gandalf ile Ölümsüz Topraklara gitti mi? Saruman kendi hizmetçisi Solucandil tarafından öldürüldüğünde ve Gandalf Ölümsüz Topraklar'a geri döndüğünde, Orta Dünya'nın Dördüncü Çağında ona ne olur?

Hobbit ve Yüzüklerin Efendisi'nde görünen üç ana sihirbazdan (bahsi geçen ancak her iki eserde de yer almayan 2 Mavi Sihirbaz hariç) Radagast muhtemelen en az bilinenidir. Isengard'ı yozlaştırarak ve yüzüğü kendisine almaya çalışmak için bir ork ordusu kurarak maiar düzenine kendi bencil amaçları için ihanet eden Beyaz Saruman ve bunun neredeyse tam tersi olan Gri Gandalf (o zaman beyaz) Orta Dünya'nın tüm krallıklarını Sauron'a karşı yönlendirir ve korur, her ikisi de dünyanın geleceğine karar vermede temel bir rol oynar.

Bununla birlikte, Radagast'ın hikayedeki rolü çok daha azdır ve karakterinin Peter Jackson'ın Hobbit film uyarlamalarında genişletilmesine ve detaylandırılmasına rağmen, aslında daha çok Yüzüklerin Efendisi kitaplarında görünmektedir. Ona gerçekten söylenen tek şey, onun sadık ve güvenilir bir adam olduğu ve dünyanın kuşlarını ve hayvanlarını insanlardan ve politikadan daha fazla kayırdığı ve işlere yalnızca kendisini dahil ettiği, Gandalf'ın özellikle talep ettiği gibi. kuzeni ve en eski müttefikidir.

Ama Saruman kendi hizmetçisi Solucandil tarafından öldürüldüğünde ve Gandalf Ölümsüz Topraklar'a geri döndüğünde, Orta Dünya'nın Dördüncü Çağında ona ne olur?

maiar ilk etapta denizin ötesinden Orta Dünya'ya geldiğinden, Radagast'ın batıya giden gemilerde bir yer talep edeceğini ve savaştan ve açgözlülükten uzak bir cennete geri dönmek isteyeceğini varsaymak kolay olurdu. çile. Ancak bu, bildiği ve sevdiği her şeyin, karakterini şekillendiren hayatın tamamının Orta Dünya'da olduğunu unutmak olur.

ragasat.webp

Radagast, meskeninin bulunduğu Mirkwood çevresinde büyüyen ve gelişen flora ve fauna konusunda özel bir uzmandır ve büyüsünün çoğu, bu yerin şifalı bitkileri ve şifası içinde gelişmiştir. Bu, Mirkwood'un Necromancer'ın kötülüğü tarafından lekelenmesinden sonra ölümün eşiğinden geri getirdiği kirpi Sebastian gibi, koruma ve bakım için ona bağımlı olan hayvanlar için de geçerlidir . Ormanda yaşayan yaratıklar onun büyüsüne ve rehberliğine bağımlıdır, bu yüzden Ölümsüz Topraklar lehine onları terk etmeyi seçeceği şüphelidir.

Radagast'ın, Orta Dünya'ya gönderildiğinde Valar tarafından kendisine verilen bazı görevleri teknik olarak ihmal ettiğini ve bu nedenle Valinor'da memnuniyetle karşılanmadığını veya kabul edilmediğini düşünme olasılığı da var. Maiar, Orta Dünya halklarına rehberlik etmek ve onları korumak, dünyanın geleceğini aşırı etkilemeden veya gelişimini engellemeden şekillendirmek için gönderildi.

Radagast, insanlar yerine yaratıkların yolunu seçtiğinden ve bu nedenle, özellikle Yüzük Savaşı'nda Sauron'a karşı, dünyayı tamamen yok edebilecek bir savaşta yer almadığından, ilk etapta yapması için gönderildiği görevi başaramadı. . Görev için ölen ve beyaz büyücü olarak geri dönen Gandalf'ın aksine, her savaşta kardeşliğin cesur üyeleriyle birlikte savaştı ve önemli karakterleri kurtarmak ve feci trajedileri ( dengesiz Denethor'un Faramir'i yakması gibi) önlemek için birçok kez devreye girdi. Radagast, doğrudan kendisine yardım etmek yerine Dev Kartalları kurtarmaya göndererek dahil oldu.

radagast-birds-nest.webp

Bu nedenle, Orta Dünya'nın Dördüncü Çağı başladığında ve ölümsüz varlıklar dünyadan silinip gittiğinde, Radagast Doğu'da bir yerde kaybolur, kendisi ve hayvanları için İnsanlar dünyasından çok uzakta bir yol açar. Orta Dünya gerçekten bu dünyanın habercisiyse ve sonunda Avrupa haline geldiyse, o zaman belki Radagast Sibirya ovalarının derinliklerinde, baharın kır çiçekleriyle çevrilidir.

Radagast orijinal kitaplarda çok sınırlı bir karakter olduğundan, nereye kaybolmuş olabileceğini kesin olarak söylemek çok zor, Tolkien hikayesine asla bir son vermedi, ancak hayranlar onun hala orada bir yerlerde, insan kılığına girmiş olduğuna inanıyor. ağaç çobanları gibi gözler, ormanlara geri dönüp derin uykuya dalmış entler, dünyadaki elfler onları uyanık tutmak ve onlara konuşmayı öğretmek olmadan ve muhtemelen hala gülümsemelerinde olan hobbitler gibi yeraltında bir yerde, kırsal ve ıssız bir yerde, nadiren görülen ve 'Büyük İnsanlar'dan çok bıkmış olan .

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.