YOUTUBE PARA KAZANMA! Youtube Short Videolardan Nasıl Para Kazanılır? (Youtube Short Videolar Kazanç)

YOUTUBE PARA KAZANMA! Youtube Short Videolardan Nasıl Para Kazanılır? (Youtube Short Videolar Kazanç)

YouTube içerik oluşturucuları, şirket önümüzdeki aylarda para kazanmayı genişletme planını duyurduğundan yakında Shorts'tan para kazanabilecekler. YouTube, %45 Gelir Dağılımı ile Kısa videolardan da Para Kazanıyor

YouTube, Shorts'un yakında para kazanmaya uygun olacağını ve içerik oluşturucularına görüntülemeden elde edilen gelirin %45'ini dağıtacağını resmi olarak duyurdu.

Bu, YouTube'da gelir elde eden içerik oluşturucular için önemli bir güncelleme olarak görülüyor.

İçerik oluşturucuların reklam gelirlerinden kâr elde etmelerini sağlayan uzun biçimli videoların aksine, Shorts'un para kazanmaya doğrudan bir yolu yoktu, artık olacak.

YouTube'un, popüler videolar için içerik oluşturuculara para kazandıran bir Shorts "fonu" vardı. Ancak, bu artık gelir akışıyla aynı şey değildi, şimdi daha fazla kazanma şansı var.

YouTube, Shorts'tan para kazanmaya ek olarak, YouTube İş Ortağı Programı için uygunluk kriterlerini genişletiyor. Bu, daha fazla içerik oluşturucunun uzun ve kısa biçimli içerikle gelir elde etmeye hak kazanmasına yardımcı olacak.

İçerik oluşturucuların YouTube Shorts ile ne zaman para kazanmaya başlayabilecekleri ve kimlerin para kazanmaya uygun olacağı hakkında daha fazla bilgiyi burada bulabilirsiniz.

2021/11/10/youtube-1477130-2.jpg

YouTube Shorts Para Kazanma

2023'ün başından itibaren YouTube İş Ortağı Programı'ndaki içerik oluşturucular Shorts videolarından para kazanmaya uygun olacak.

Bu, içerik oluşturucuların Shorts özet akışındaki videolar arasında yayınlanan reklamlardan para kazanmasını sağlayacak.

YouTube, Shorts özet akışındaki reklamlardan elde edilen geliri ekleyecek ve ay sonunda içerik oluşturuculara bir pay ödeyecek.

İçerik oluşturuculara tahsis edilen toplam tutardan, toplam Shorts görüntüleme paylarına göre dağıtılan gelirin %45'ini alacaklar.

Bu, tüm topluluğu Shorts'u geride bırakmaya teşvik ederek içerik oluşturuculara ödeme yapmak için ilginç bir yaklaşımdır.

Ay boyunca Shorts'tan ne kadar fazla reklam geliri elde edilirse, herkese o kadar fazla ödeme yapılacak.

Kağıt üzerinde bu, YouTube topluluğunun Shorts'un arkasında toplanmasının akıllıca bir yolu gibi görünüyor; bu, şirketin TikTok gibi rakiplerinin önüne geçmek için tam olarak yapması gereken şey.

Shorts fonunun aksine YouTube, bu gelir paylaşımı modelinin uzun vadeli sürdürülebilirlik için oluşturulduğunu söylüyor:

“Uzun vadeli sürdürülebilirlik için inşa edilen bu yeni model kapsamında Shorts Fund alıcılarımızın çoğunun daha fazla para kazanmasını bekliyoruz. Sabit bir fon yerine, içerik oluşturucu ekonomisini güçlendiren ve içerik oluşturucuların platformun başarısından yararlanmalarını sağlayan gelir paylaşım modelini ikiye katlıyoruz.”

İŞTE ÇOK İLGİNİZİ ÇEKECEK YOUTUBE VİDEOSU

YouTube İş Ortağı Programı Uygunluğunu Genişletme

Shorts'tan para kazanma özelliğinden yararlanmak için içerik oluşturucuların öncelikle YouTube İş Ortağı Programı'na kabul edilmeleri gerekir.

İş Ortağı Programı'na Shorts odaklı daha fazla içerik oluşturucuyu dahil etmek için YouTube, yeni uygunluk kriterleri sunuyor.

2023'ün başından itibaren içerik oluşturucular, 90 gün boyunca 1.000 abone ve 10 milyon Shorts görüntüleme eşiğine ulaşarak YouTube İş Ortağı Programı'na başvurabilirler.

Bu değişiklik, içerik oluşturucuların uzun biçimli videolar yayınlamasalar bile İş Ortağı Programına katılmaya hak kazanmalarına olanak tanır.

Bu değişiklik kullanıma sunulduğunda, YouTube mevcut kriterlerini (1.000 abone ve 4.000 izlenme saati) yerinde tutacaktır.

Son olarak, YouTube, 2023'ün başlarında hayran fonu için uygun eşiği düşüreceğini ve Partner Programı olmayan içerik oluşturucuların izleyici satın alımlarından para kazanmasına izin vereceğini söylüyor.

Kaynak: Youtube

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.