Yeni İOS Güncellemesinde Çok Sürpriz Bir Yenilik!

Yeni İOS Güncellemesinde Çok Sürpriz Bir Yenilik!

Yeni İOs güncellemesi yediden yetmişe herkes tarafından sevilecek. Apple getirdiği bu yeni sistemle çocukların mahremiyetine özen gösterirken çocukların geri dönüşü olmayan acele kararlar vermelerini de engelleyecek.

Artan teknolojiyle birlikte internetin çocuklar açısından güvenilirliği tartışılıyor. Bunun farkında olan Apple yeni İOS güncellemesi çocuk güvenliğine önem veriyor. Cep telefonunda bir marka olan Apple sunacağı yeni İOS 15.2 güncellemesiyle epeydir tartışılan çocuk güvenliğine yönelik bir özellik katıyor. Anne babalar yeni İOS güncellemesini merak ediyor, İOS güncellemesi çocuklar için güvenli mi? Şimdi detaylar

Yeni İOS güncellemesi çocuk güvenliğine önem veriyor

2000'li yıllarda hayatımıza giren ve getirdiği kolaylıklarla vazgeçilmez hale gelen internet özellikle küçük çocuklar için tehlikeli ve istismar konusu olabiliyor. Küçük çocuklar için risk barındıran internet anne ve babaları da endişelendiriyor. Bunu dikkate alan Apple sunacağı yeni İOS güncellemesi ile cihazlarınızın küçük çocuklar için daha da güvenli hale getireceğini söyledi.

İOS15.2 ile genç kullanıcılar uyarılacak

iPhoneların yeni güncellemesi ile çocuk güvenliği aktiviteleri uzun zamandır velilerin beklediği bir özelliği sunuyor. 18 yaşından küçük İOS kullanıcılarının bu fonksiyonla internetin karanlık tarafından korunması umuluyor.İOS 15.2 güncellemesi ile birlikte Amerika'da reşit olmayan kullanıcılar uygunsuz fotoğrafları açmaya çalıştıklarında bir bildirim alacaklar. Bu bildirimi haber alan anne babalar, çocuklarını bu yolla takip edebilecek.

ios-15-2-beta-1-gelistiriciler-icin-yayinlandi-m.jpg

İOS yeni güncellemesi nasıl çalışacak?

İlk başta uygunsuz içeriye ulaşmaya çalışan 18 yaş altı çocuklar, şirketten bildirim alacaklar. Aynı bildirim ebeveyne de ulaşacak. Bu özelliği inceleyen uzmanlar küçük çocukların mahremiyetine önem verilmesini destekliyor. Al tabanlı bu algoritma çocuğun hassas içerikli mesaj aldığında bir uyarı vermesini sağlıyor. Kullanıcı kendi isteğiyle bu içeriği görüntülemek istediğini beyan etmedikçe içerik bulanık görünecek. Kişinin kendisi böyle bir mesaj göndermek istediğinde sistem genç kullanıcının güvenilir bir kişiyle iletişime geçmesini sağlayacak. Apple getirdiği bu yeni sistemle çocukların mahremiyetine özen gösterirken çocukların geri dönüşü olmayan acele kararlar vermelerini de engelleyecek. Bu özellik Aile Paylaşımı ayarlarından manuel olarak kolaylıkla aktifleştirilebilecek.

Çocukların hassas görüntü yükleme oranı iki katına çıktı

Kar amacı gütmeyen Thorn şirketi bir araştırma yaparak geçtiğimiz ay yayınladı. Buna göre 9-12 yaş arasındaki çocukların hassas içerik görüntüleme oranı 2020'de 100 de 6 iken, 2021'de yüzde 14'e ulaştı. 2020'de içerikleri göndermeyi normal bulanların sayısı yüzde 13 iken 2021'de yüzde 21'e yükseldi. Bu durum çocukların tehlikeye ne kadar açık olduğunu gösteriyor.

İlgili Haberler
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.