Riot Games Cinsiyet Ayrımcılığı Davasında 100 Milyon Dolar Ödeyecek!

Riot Games Cinsiyet Ayrımcılığı Davasında 100 Milyon Dolar Ödeyecek!

League of Legends geliştiricisi Riot Games, cinsiyet ayrımcılığı davasını çözmek için 100 milyon dolar ödeyeceğini açıkladı. Orijinal anlaşma 10 milyon dolardı, ancak yeni avukatlar tutuldu ve şimdi meyve vermeye başladı.

80 milyon doları 2014 yılına dayanan kadın çalışanlara, 20 milyon doları avukatlara ve diğer masrafları karşılamaya gidecek.

League of Legends geliştiricisi Riot Games, cinsiyet ayrımcılığı davasını çözmek için 100 milyon dolar ödeyeceğini açıkladı. Orijinal anlaşma 10 milyon dolardı, ancak yeni avukatlar tutuldu ve şimdi meyve vermeye başlayan çok daha büyük bir ödeme için baskı yapıldı ve kazanıldı.

Yerleşim fonları, Riot'taki 2.000'den fazla eski ve mevcut kadın çalışana sağlanacak. İşçiler adına tartışan kadın hakları avukatı Genie Harrison, The New York Times'a anlaşma koşullarının adil olduğunu ve dava üzerinde çalışmaktan gurur duyduğunu söyledi.

super-lawyers-magazine-psm.jpg

"Adil bir anlaşma olduğunu düşündüğüm şeyi sağlayabildiğimiz için çok mutluyum" dedi.

Los Angeles Yüksek Mahkemesinin anlaşmayı onaylaması gerekiyor. Kaliforniya Adil İstihdam ve Konut Departmanından Kevin Kish siteye verdiği demeçte, bu gerçekleşirse, Kaliforniya şirketlerine eyaletteki tüm endüstrilerin "eşit ücret ve ayrımcılık ve tacizden arınmış işyerleri" sağlaması gerektiğine dair bir mesaj gönderebilir.

100 milyon dolar bir topluluk tarafından ödenecek

NYT'ye göre, Kasım 2014 gibi erken bir tarihte Riot'ta çalışan 1000'den fazla tam zamanlı çalışan ve 1.300 müteahhit, yasal ücretleri ve diğer masrafları karşılamak için ayrılan 20 milyon dolarla 80 milyon doları paylaşacak. Riot Games ayrıca bir çeşitlilik ve katılım programına para yatıracak ve "çalışan maaşlarında ve iş atamalarında cinsiyet eşitliği analizi" sağlamak için üçüncü taraf bir denetim gerçekleştirilecek.

Riot Games yaptığı açıklamada, "Bunun hem şirket hem de Riot'taki deneyimleri standartlarımızın ve değerlerimizin gerisinde kalanlar için yapılacak doğru şey olduğuna inanıyoruz." dedi.

Bir 2018 Kotaku Cecilia D'Anastasio dan maruz Ağustos Riot içinde "bro kültürü" konusunda sayısız ciddi ve dramatik suçlamalar içeriyordu. Ayrıntılar arasında, yöneticilerin kadınları çekiciliklerine göre sıraladıkları listeleri olduğu söyleniyordu.

Riot, Çinli internet devi Tencent'e ait. Oynaması ücretsiz MOBA'nın her yıl milyarlarca dolar gelir getirdiği bildiriliyor .

İlgili Haberler
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.