Pokemon GO Depresyona Yardımcı Olabilir! Peki nasıl?

Pokemon GO Depresyona Yardımcı Olabilir! Peki nasıl?

Depresyonla ilgili arama sonuçlarına bakan bir araştırma, Pokemon GO'nun piyasaya sürülmesinin ruh sağlığını anlamlı bir şekilde etkilemiş olabileceğini iddia ediyor.

Pokemon GO'nun lansmanı toplumu bazı dramatik şekillerde etkiledi. Dünya çapında milyonlarca oyuncu Pokemon GO'nun oyununun sunduğu fırsatı değerlendirdi vearamak için açık hava gezilerine başladı. Sonuç, Pokemon GO'nun hızla kitlesel olarak popüler hale gelmesiydi. Hatta o kadar popülerdi ki, bazıları Pokemon GO'nun istemeden neler başarmış olabileceğinedair bir çalışma yürütme fırsatı gördüSpesifik olarak, bir çalışma Pokemon GO'nun piyasaya sürülmesinin depresyonu önemli ölçüde azaltmış olabileceğini iddia ediyor.

London School of Economics'ten Zhi Cheng tarafından yürütülen çalışma, sonuca varmak için ilginç bir ölçüme odaklandı. Pokemon GO'nun piyasaya sürülmesinden önce ve sonra 12 farklı ülkede 166 bölgede depresyonla ilgili arama verilerini, bölgeler arasındaki farklı lansman tarihlerini dikkate alarak ayrıştırdı. Arama sonuçları "depresyon", "stres", "kaygı" ve "yorgunluk" terimlerini içeriyordu. Bu arama terimlerinden dördünden ikisi, Pokemon GO'nun piyasaya sürülmesinin ardından kayda değer düşüşler gördü.

pokemon-go-depression-study.jpg

Daha spesifik olarak, çalışma, hem "depresyon" hem de "stres" arama ilgisinde tutarlı düşüşler bulunduğunu söylüyor. Ancak çalışma, "Anksiyete" ve "yorgunluk"un Pokemon GO'nun piyasaya sürülmesi nedeniyle arama yoğunluğu üzerinde bir etki görmediğini söylüyor . Bu sonuçlara dayanarak, çalışma, Pokemon GO'nun piyasaya sürülmesinin depresyonla ilgili aramalarda "önemli kısa vadeli bir düşüş" ile ilişkili olduğunu ve bu nedenle "yerel depresyon oranlarının" yaygınlığında azalmaya neden olabileceğini iddia ediyor. "

Açık olmak gerekirse, çalışma, "herhangi bir kısa süreli tedavi gibi", tedavi bırakıldığında depresyon semptomlarının geri döndüğünü söylüyor. Bu bağlamda, çalışma, depresyonla ilgili arama terimlerinin kısa süreli azalmasının zamanla azaldığını buldu. Başka bir deyişle, Pokemon GO oynamanın faydaları, artık oynanmadığında kayboluyor. Bu eğilimi görmek, Pokemon GO'nun piyasaya sürülmesinin ardından zaman içinde depresyonla ilgili arama sonuçlarının geri dönüşü, lansmanın başlangıçtaki düşüşe atfedilebileceği fikrini daha da doğruluyor.

Herhangi biri sonuca varmadan önce, çalışmanın odak noktasının Pokemon GO ve depresyonla ilgili eğilimler arasındaki ilişki olduğunu kabul ediyor - özellikle depresyonun kendisi değil. Pokemon GO gibi oyunların hafif depresyondan kısa süreli rahatlama sağlayabileceği sonucuna varılsa da, vardığı sonuç, teknoloji ve zihinsel sağlık arasındaki ilişkiye dair daha fazla araştırma yapılması için bir çağrıdır.

Pokemon GO oyununun depresyona yardımcı olup olmadığı muhtemelen oyuncuya bağlıdır. Açıkça depresyonun "tedavisi" yoktur. Ancak oyuncuların dışarı çıkıp mahallelerinde dolaşmasını, yürümeyi, koşmayı veya bisiklete binmeyi benimsemesini gerektirmek, Pokemon GO'yu kendi başına ikna edici bir şekilde sağlıklı kılıyor gibi görünüyor. Bu çalışma bunu pekiştiriyor gibi görünüyor ve Pokemon GO başarısı için tanınmayı hak ediyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.