TRT’nin Uyanış Büyük Selçuklu dizisine ödediği ücret dudak uçuklattı!

TRT’nin Uyanış Büyük Selçuklu dizisine ödediği ücret dudak uçuklattı!

İzmir CHP Milletvekili Atila Sertel’in iddiasına göre TRT Uyanış Büyük Selçuklu dizisine dudak uçuklatan bir ücret ödüyor. TRT’den bu konuda bir çaıklama gelmese de ödenen ücret tartışılacaktır. Ancak bazı eleştirmenler ve yapımcılara göre ödenen bu ücret

İzmir CHP Milletvekili Atila Sertel’in iddiasına göre TRT Uyanış Büyük Selçuklu dizisine dudak uçuklatan bir ücret ödüyor. TRT’den bu konuda bir çaıklama gelmese de ödenen ücret tartışılacaktır. Ancak bazı eleştirmenler ve yapımcılara göre ödenen bu ücretin son 3 ayda dizi için yetmeyebileceği bile iddia ediliyor.

Devlet televizyonumuz TRT son yıllarda yayınladığı dizilerle milli duygu ve düşüncelere hitap ederek hedef kitlesine doğru bir şekilde yayınlar yapmaya başladı. Tabii bu yayınlar Diriliş Ertuğrul gibi büyük bütçeli yapımlarla başladı. Şu anda da kanalda Uyanış Büyük Selçuklu ve Barbaroslar Akdeniz’in kılıcı adlı iki dönem dizisi var. Sağlam bir konsept ve izleyici kitlesi olan bu iki diziden özellikle Uyanış Büyük Selçuklu reytinglerde de söz sahibi durumda. İzlenen ve beğenilen bu dizilerin tabi ki bir maliyeti var. Kolayca bir ev odasında ya da köyde çekilen dizilerden farklı bütçeleri olduğunu biliyoruz.

buyuk-selcuklu-makrokedi.jpg

Uyanış Büyük Selçuklu bölüm başı 2 milyon 200 bin mi?

Atila Sertel bu şekilde açıklamalarıyla biliniyor. Araştırmacı bir milletvekili. Ona göre TRT Uyanış Büyük Selçuklu dizisi için bölüm başı 2 milyon 200 bin lira ödeme yapıyor. Haliyle de aylık ödeme 8 milyon 800 bin olmuş oluyor.

CHP Kit Komisyonu ve partini grup sözcüsü olan Sertel, “Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili ve KİT Komisyonu CHP Grubu Sözcüsü Atila Sertel, “TRT’de yönetim değişti ancak anlayış değişmedi. Kendilerini o makama atayan tek adamın emir ve talimatları doğrultusunda hareket eden TRT yönetimi denetim görevimizi yerine getirmek ve bilgilenmek amacıyla sorduğumuz sorulara yanıt vermekten kaçınıyor. Gelirlerinin (5 milyar 678 milyon) yaklaşık yüzde 80’ini halktan kesilen (bandrol ve elektrik) vergilerden elde eden TRT, muhtaç olduğu halka hesap vermekten kaçınıyor. Ancak az kaldı, en kısa zamanda bu ülkeye şeffaflığı ve demokrasiyi getireceğiz” dedi.

Barbaros ve Büyük Selçuklu’ya aylık 12 milyon lira

Son 5 yıldır TRT yönetimi dizilere ödediği ücretleri açıklamıyor. Ticari sır olarak açıklanmayan bu ücretlere Atila Sertel çeşitli kaynaklardan ulaştığını söylüyor. Sertel iki dizi için şu paylaşımda bulundu. “, “Benim edindiğim bilgilere göre; TRT Uyanış Büyük Selçuklu dizisine bölüm başı 2 milyon 200 bin lira ödüyor. Bir ayda 8 milyon 800 bin TL eder. Eski parayla 8 trilyon 800 milyon lira. Yine Barbaroslar dizisine 1 milyondan fazla para ödendiği söyleniyor. Sadece iki dizi için bir ayda 12 milyon liradan fazla para harcıyorsanız tasarruf bunun neresinde? TRT kendi parasını harcamıyor. Halkın parasını harcıyor. Dolayısıyla hem halkımızı, hem KİT komisyonuna hem de Meclis’e hesap vermek durumunda”

Yapımcılar ve uzmanlar göre; TRT’nin yıllar önce Şenol Göka döneminde favori dizisi Diriliş Ertuğrul’a haftalık 1 milyon 100 bin ödediğine göre 5 yıl sonra aynı maliyetteki bir diziye haftalık 2 milyon 200 bin ödenmesi çok normal görünüyor. Uzmanlar önemli olan TRT’nin bu fiyatları reklamlarla ya da diğer gelirlerle karşılayıp karşılayamadığı diyorlar. Halkın cebinden para çıkmadıktan sonra bir devlet Kaanlı olarak bu dizileri yapması gayet normal.

İlgili Haberler
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.