Özgür Demirtaş Dövizin Sert Düşüşü Sonrası Yazdığı Twitleri Neden Sildi? İşte O Silinen Twitler!

Özgür Demirtaş Dövizin Sert Düşüşü Sonrası Yazdığı Twitleri Neden Sildi? İşte O Silinen Twitler!

Özgür Demirtaş Dövizin Sert Düşüşü Sonrası Yazdığı Twitleri Neden Sildi? İşte O Silinen Twitler!

Ekonomist Prof. Dr. Özgür Demirtaş, Türkiye'de ekonomik yorumları ile dikkat çekiyor. Prof. Demirtaş verdiği bilgilerle birçok vatandaşı etkisi altına alabiliyor. Demirtaş, Erdoğan'ın açıklamalarından sonra yüzde 20 düşen dolara karşı bir flood tweet serisi paylaştı. Fakat Demirtaş kısa süre sonra bu paylaşımlarını nedense sildi. İşte Demirtaş'ın sildiği twetler...

Demirtaş bu twittleri sonra bir tek resim yapıp tekrar yayınladı...

Prof. Dr. Özgür Demirtaş'ın TL'nin değer kazanması ile ilgili söylediği son sözler!

"Finans alanında bizim primary security dediğimiz ürünlerin yanında (mevduat, hisse, tahvil, emtia vs), bizim secondary security dediğimiz türev ürünleri vardır. Bu ürünlerin en ünlülerinden biri opsiyonlardır.

İki tip opsiyon vardır. ALIM opsiyonu ve SATIM opsiyonu. Alım opsiyonu yatırımcısına bir finansal ürünü belirli bir fiyattan alma hakkı verir. Örneğin Dolar/TL yi almak yerine onu ALMA hakkını alabilirsiniz.

Örneğin Dolar/TL 4 iken siz Dolar/TL yi 7 liradan alma hakkını yani ALIM opsiyonunu almış olabilirsiniz. Eğer Dolar/TL 9’a çıkarsa siz 7’den alma hakkını kullanırsınız. Ve 7’den alıp 9 dan satınca edeceğiniz kar yanınızda kalır. SATIM opsiyonları da bunun tersidir.

ozgur-demirtas-orgs-cover.jpg

Şimdi yukarıda anlattığım ALIM opsiyonunu alabilmenizin yanında bu opsiyonları başkasına satıyor da olabilirsiniz. Biz bunlara ÇIPLAK opsiyon işlemleri deriz.

Benim anladığım kadarı ile Hükümet şöyle yeni bir ürün çıkarmak istiyor. Yeni bir TL mevduat hesabı ama o hesabın sahibine aynı zamanda bir DOLAR alım opsiyonu satmış gibi oluyor. Diyelim ki kişinin 150 lirası var. O sırada da Dolar/TL 15 lira (yani 10 doları var)

Kişi 150 lirasını TL mevduatta tutuyor ama 15 lira seviyesinden de ALIM opsiyonu varmış gibi getiri elde ediyor. Yani Dolar/TL vade sonunda 19 lira olsa aradaki 4 liradan doğan farkın mevduat sahibine verilmesi gibi. Şimdi bu nedir ve etkisi ne olur?

Aslında Dolar/TL artışı oranında ekstra bir faiz artışıdır bu. Yani örtülü bir mevduat faizi gibi… Dolar/TL’deki düşüşün nedeni de bu faiz artışı… ikinci bir konu da bu ekstra faizin nereden ödeneceği? O da yeni para basarak ödenecek ise ekstra enflasyon anlamına gelebilir.

1970’lerde benzerlerinin yapılmış bir şey olduğunu biliyorum. Türkiye için Hayırlı olsun."

İlgili Haberler
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.