Windows 11 İstemiyor musunuz? İşte Windows 10'a Nasıl Düşürülür

Windows 11 İstemiyor musunuz? İşte Windows 10'a Nasıl Düşürülür

Windows 11'den Windows 10'a düşürmeyi düşünmek için birçok neden vardır. İşlemin nasıl işlediği, sınırlamalar ve neler bekleneceği aşağıda açıklanmıştır.

Windows 11'e yükselttikten sonra , bazı kullanıcılar değişiklikleri beğenmeyebilir ve tekrar Windows 10'a geçmeyi tercih edebilir. Microsoft'un 14 Ekim 2025'e kadar Windows 10'u desteklemeye devam edeceğine söz verdiği göz önüne alındığında, Windows 10'a geri dönmek yalnızca kolay değil, aynı zamanda güvenlidir . Dosyalar ve ayarlar, sürüm düşürme işleminden sonra kalır ve zamanı geldiğinde tekrar Windows 11'e yükseltmek mümkündür.

Windows 11, Windows 10 kullanıcıları için ücretsiz bir yükseltme olarak sunuldu ve milyonlarca kişi zaten en son sürüme yükseltti. Windows 11, Android uygulamalarını başlatma yeteneği ve yeniden tasarlanmış bir tasarım da dahil olmak üzere bazı ilginç yeni özellikler getiriyor. Microsoft ayrıca, kullanıcıların daha önce manuel olarak indirmesi gereken yüzlerce uygulama ve program sunan Microsoft Store'u da yeniden tasarladı.

Pek çok avantajına rağmen, bir kullanıcının Windows 11'den Windows 10'a düşürmeye karar vermesinin çeşitli nedenleri vardır . Örneğin, sistemin düzgün çalışmasını engelleyen sorunlarla karşılaştığınızda veya yeni arayüzü beğenmediğinizde. Ancak Microsoft'a göre, kullanıcılar Windows 11'e güncelleme yaptıktan sonra yalnızca on gün içinde eski sürüme geçebilirler . Güncelleme 10 günden daha uzun bir süre önce uygulandıysa, kullanıcının temiz bir Windows 10 yüklemesi yapması ve bunun yerine onu kullanması gerekir.

Windows 11'Den Windows 10'A Düşürmek

windows-11-start-print.webp

Windows 11'den Windows 10'a düşürürken, en son oluşturulan dosyaları yedeklemek en iyisidir. Ayrıca, yakın zamanda yüklenen herhangi bir yazılımın silinebileceğini de akılda tutmakta fayda var. Bir dizüstü bilgisayar kullanıyorsanız, işlemi tamamlamak için yeterli gücün olduğunu garanti etmek için kullanıcı ayrıca prize takılı olduğundan emin olmalıdır. Hazır olduğunda, " Sistem " altındaki ayarlar uygulamasının " Kurtarma " bölümüne gidin. Windows 11 güncellemesinin son on gün içinde olması halinde, kullanıcı " Kurtarma seçenekleri " altında listelenen " Geri dön " seçeneğini görecektir .

" Geri dön " düğmesine tıkladıktan sonra , Windows sürüm düşürmenin nedenini soracaktır. Sistem ayrıca Windows 10'a geri dönmek yerine mevcut Windows 11 güncellemelerini kontrol etmenizi önerir. Kutulardan birini işaretleyip "İleri" yi tıkladıktan ve " güncellemeleri kontrol et" istemini atladıktan sonra Windows, yeni programlar silinebilir ve son uygulanan ayarlar geri dönebilir. Bu uyarılar için "İleri" ye tıkladıktan sonra kullanıcının işlemi başlatmak için " Windows 10'a dön " seçeneğine tıklaması gerekecektir . Windows, Windows 10'u başlatmadan önce biraz zaman alacaktır.

Windows 11 kullanma veya Windows 10'a geri dönme kararı tamamen kullanıcıya bağlıdır. Windows 11 pek çok yeni özellik sunarken, bazı kullanıcıların yeni bir işletim sistemi sürümüne alışacak zamanı olmayabilir veya herhangi bir hata veya sorunla uğraşmak isteyebilir. Onlar için Windows 10'a geri dönmek en iyi seçenek olabilir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.